Naczynia miedziane – mercedes wśród naczyń kuchennych

Coraz częściej do naszych kuchni powracają stare, wypróbowane jeszcze przez nasze babcie- miedziane naczynia kuchenne. Ich przewodnictwo cieplne, korzystny wpływ na zdrowie, a przede wszystkim cena sprawiają, że określa się je mianem „mercedesa wśród naczyń kuchennych”. Czy to prawda? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się jakie korzyści płyną z używania miedzianych naczyń w kuchni.

Główną zaletą miedzianych naczyń jest ich doskonałe przewodnictwo cieplne. Dzięki temu szybko, a przede wszystkim równomiernie się rozgrzewają. Przygotowywanie potraw w takim naczyniu pozwala na zaoszczędzenie energii oraz czasu. Dzięki krótszej obróbce termicznej nasze dania są o wiele zdrowsze, a do tego pełne witamin i aromatów.

Kolejnym plusem naczyń wykonanych z miedzi jest ich trwałość. Jeżeli dobrze będziemy dbać o nasze akcesoria, odpowiednio przeprowadzać ich konserwację mogą posłużyć nam nawet przez całe życie.

Inną, a zarazem prawdopodobnie najważniejszą zaletą miedzi są jej właściwości zdrowotne. Nawet nasi przodkowie, którzy żyli w niekoniecznie sterylnych warunkach, odkryli już wtedy jej zalety. Okazuje się, że miedziane naczynia zabijają drobnoustroje powodujące biegunkę. Woda pita z miedzianego naczynia absorbuje jony miedzi, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w naszym organizmie. Co więcej – miedź reguluje pracę układu pokarmowego. Pobudza ona perystaltykę jelit oraz zmniejsza stany zapalne, dlatego jest świetnym lekarstwem na wrzody i niestrawności. Innymi leczniczymi zdolnościami miedzi jest regulacja funkcjonowania wątroby i nerek, przyspieszenie gojenia ran, spowalnianie starzenia, a także wspomaganie układu sercowo- naczyniowego. Ponadto miedź jest niezbędna w naszym organizmie, gdyż reguluje funkcje tarczycy oraz ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne. Oprócz już opisanych, można wymienić jeszcze wiele innych korzyści zdrowotnych, które daje nam miedź.

Obecnie miedziane garnki i naczynia są synonimem luksusu. Sama miedź jest już najdroższym materiałem stosowanym we współczesnej kuchni. Cena naczyń miedzianych odzwierciedla najwyższą jakość materiału, a także najczęściej ręczną produkcję. Dlatego też miedź i wyroby z niej tworzone kojarzone są z prestiżem.
Jednak korzystanie z naczyń miedzianych ma też swoje wady. Uciążliwą może być częsta i złożona ich konserwacja. Garnków wykonanych z miedzi nie możemy po prostu umyć wodą z płynem do naczyń. Najlepiej robić to octem lub cytryna, po czym dokładnie powinniśmy je wypolerować. Ewentualnie możemy zaopatrzyć się w dostępne na rynku specjalne środki do czyszczenia miedzi. Patelni miedzianych nie wolno także myć w zmywarce. Innym mankamentem tych naczyń jest także ich waga. Niestety te akcesoria kuchenne do najlżejszych nie należą. Jednak w porównaniu do zalet, jakie niesie za sobą używanie takich naczyń, są to tylko nieliczne minusy.

Widząc, ile korzyści możemy zyskać, gdy zaczniemy używać w swojej kuchni naczyń wykonanych z miedzi, możemy śmiało potwierdzić, że „są one mercedesem” wśród innych. Pozytywny wpływ na nasze zdrowie, oszczędność energii, a także piękny wygląd w naszej kuchni zdecydowanie zyskuje przewagę nad wadami wynikającymi z ich konserwacji. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nowych naczyń, śmiało możesz postawić na garnki, czy patelnie wykonane z miedzi.

LUK&KUK Popatrz i zainspiruj się do gotowania

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (158 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  10 lutego 2017 08:19

  Jak to w życiu – są plusy i minusy.

  Odpowiedz
 2. AnnStyl  10 lutego 2017 10:12

  Miedziane naczynia kuchenne oraz i inne wyroby z miedzi od zawsze wzbudzały mój zachwyt. Mam od kilkudziesięciu lat stary czajnik miedziany stylizowany na wyroby antyczne i rzeczywiście czyszczenie jego i pozostałych wyrobów miedzianych nie należy do najłatwiejszych.

  Odpowiedz
 3. vipala  10 lutego 2017 12:00

  Nigdy nie używałam…

  Odpowiedz
 4. macierzanka  10 lutego 2017 17:40

  Piękne są te miedziane naczynia.

  Odpowiedz
 5. marcia7  11 lutego 2017 11:01

  gdzie można je kupić?

  Odpowiedz
 6. monicitia  11 lutego 2017 20:41

  Konserwacja-masakra…

  Odpowiedz
 7. Aneta  21 lutego 2017 12:15

  Ciekawie wyglądają 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany