Na wakacje bez stresu, czyli co spakować do walizki

„Już za parę dni, za dni parę, weźmiesz plecak swój…” –  co prawda my-kobiety zabierzemy ze sobą raczej walizki i torebki, ale nie zmienia to faktu, że jesteśmy na finiszu! To ostatni odcinek całorocznej wędrówki i już myślami jesteśmy na wakacjach! Teraz czekają nas prawdziwe wycieczki, podróże i wypady! Jednak zanim ruszymy w drogę, trzeba podjąć ostatni wysiłek – pakowanie. Jak z kilogramów rzeczy wybrać te dla nas najistotniejsze? Sprawa nie jest prosta, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą wam spakować się. Co ważne, skutecznie – bierzemy rzeczy niezbędne, ale nie zapominamy o tych, których brak mógłby popsuć nam wakacyjne humory.

co spakować do walizki

 

Pomyśl wcześniej

Zrób dokładną listę rzeczy niezbędnych oraz drugą, na której umieścisz przedmioty, które weźmiesz, jeśli tylko starczy ci miejsca. Wcześniej zaplanuj, w co będziesz się pakować, którą walizkę zabierzesz. Koniecznie dowiedz się, jak ciężki i duży bagaż możesz wziąć, jeśli np. czeka cię lot samolotem.

 

Zabierz na drogę

Pomyśl nie tylko o rzeczach potrzebnych już na miejscu pobytu, ale także o tych, które powinnaś mieć ze sobą w drodze na wakacje. Tym bardziej, jeśli czeka się długa droga samochodem, autokarem, pociągiem czy podróż lotnicza:

  • Dokumenty i bilety – po pierwsze, po drugie i po trzecie! O tym nie możesz zapomnieć. W przeciwnym razie może cię czekać natychmiastowa podróż powrotna. Dlatego na liście rzeczy niezbędnych podkreśl lub zaznacz je kolorem, nie zaszkodzi żółta karteczka-przypominajka na walizce.
  • Jedzenie – na długiej trasie bez przekąsek się nie obejdzie. Co ważne – oprócz owoców i łakoci, warto mieć ze sobą także coś na ciepło – w razie potrzeby rozgrzeje nas i posili. Sprawdzą się tu przekąski takie jak Gorące Kubki czy Nudle Knorr. Do przygotowania zup lub dań na ciepło nie trzeba wiele – wystarczy kubek, łyżka i gorąca woda. Warto ją zabrać w termosie – przyda się także do zrobienia na trasie kawy lub herbaty. Jeśli nie bierzesz termosu, nic nie szkodzi – wrzątek jest łatwo dostępny, gdziekolwiek wyruszamy. Gorący Kubek Knorr, jak Pomidorowa z ryżem, czy nudle Kurczę na ostro to znakomite propozycje, jeśli mamy ochotę na małe co nieco! Warto je mieć na czarną godzinę także podczas samych już wakacji.
  • Apteczka – jej zawartość powinna być bardzo łatwo dostępna. Niech każdy uczestnik wycieczki zostanie poinformowany, gdzie się znajduje.
  • Ładowarki – rozładowana bateria w telefonie lub aparacie fotograficznym potrafi nie tylko zepsuć humor, ale czasem brak możliwości zadzwonienia może stać się także prawdziwym problemem.

 

Spakuj wszystko, co niezbędne, ale pamiętaj też o drobnych przyjemnościach

Pomyśl, bez jakich rzeczy trudno będzie ci spędzić udane wakacje, i wypisz je w kolejności od najistotniejszych. Jeśli zabraknie w walizce miejsca, zrezygnujesz z tych z końca listy. Zastanów się też, co zastaniesz na miejscu – np. mając noclegi w hotelu, nie musisz zabierać ręczników, ale weź je koniecznie, spędzając wakacje choćby w górskich schroniskach. Na pewno, niezależnie od miejsca wypoczynku, warto ze sobą zabrać:

  • Odzież – dokładnie przemyśl, jakie ubrania będą ci niezbędne, a jakie pakujesz w chwili emocji lub „na wszelki wypadek” – może powinnaś je zostawić w domu? Dobrym pomysłem jest tworzenie tzw. zestawów ubraniowych – całościowych kompletów, które pozwolą ubrać się od stóp do głów. Unikniesz w ten sposób np. zabrania butów, które nie pasują do żadnej sukienki, czy spodni, których nigdy na wakacjach nie założysz.
  • Kosmetyki – sama musisz zdecydować, które są niezbędne. Niektóre z nas za nic w świecie nie rozstaną się z ukochanym tuszem do rzęs, inne z odżywką do włosów. Na pewno natomiast przyda się krem z filtrem oraz na wszelki wypadek balsam łagodzący skutki nadmiernego opalania. Jadąc na plażę, warto pomyśleć o kosmetykach wodoodpornych.
  • Okulary przeciwsłoneczne – przydadzą się nie tylko na plaży, ale także w górach – tam słońce może nas dopaść szybciej, niż myślimy.
  • Jeśli na wakacje jedziesz z dzieckiem, dokładnie przemyśl, czego będzie potrzebować – tu nie może być miejsca na pomyłkę. Ale to już zupełnie inny temat, który wymaga osobnego rozwinięcia.
  • Sprzęt – oczywiście aparat fotograficzny, ale też inne gadżety – najczęściej nie są niezbędne, ale czasem trudno odmówić sobie przyjemności, jaką nam dają, jak choćby mp3 z ulubionymi dźwiękami. A bywają one nawet bardziej „ekonomiczne” – czytnik e-booków zajmie przecież mniej miejsca niż kilka książek.

 

Opanuj trudną sztukę pakowania

Dzięki temu nie będziesz wpadała w panikę, poszukując niezwykle ważnej rzeczy na samym dnie walizki. Te najistotniejsze przedmioty oraz te, których będziesz potrzebować w pierwszej kolejności, już w czasie podróży, powinny być najłatwiej dostępne –np. lekarstwa czy ciepły sweter na wypadek niepogody umieść na wierzchu, a przekąski na drogę zmieszczą się nawet do małych bocznych kieszonek plecaka czy walizki. Jeśli nie chcemy wakacji zaczynać od prasowania, pamiętajmy także, by na sam dół spakować najcięższe i najgrubsze ubrania, a na górę położyć lekkie, zwiewne, łatwo się mnące. Ponadto mając w planach lot samolotem, zapoznaj się ze szczegółowymi zasadami przewoźnika dotyczącymi bagażu. Pozwoli ci to zaoszczędzić mnóstwo nerwów.

A więc do zobaczenia na wakacjach!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...