Na przekór cukrzycy

Co zrobić, by uchronić się przed cukrzycą i jak skutecznie walczyć z jej objawami?

Cukrzyca stała się chorobą dzisiejszego społeczeństwa. Z roku na rok dotyczy ona coraz większej liczby osób, a ryzyko zachorowań wciąż wzrasta. Siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i braku ruchu to jedne z najczęstszych przyczyny tej dolegliwości. Co zrobić, by uchronić się przed cukrzycą i jak skutecznie walczyć z jej objawami?

Cukrzyca

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia w 2025 roku na cukrzycę chorował będzie co piąty mieszkaniec Ziemi. Oznacza to, że z tym schorzeniem zmagać będzie się wówczas ponad miliard osób.

Rozpoznaj objawy na czas

Cukrzyca powstaje, w momencie, gdy nasz organizm nie jest w stanie kontrolować ilości glukozy, czyli cukru we krwi. Dzieje się tak, jeśli nie wytwarza on wystarczającej ilości hormonu zwanego insuliną. Chorobę tę możemy podzielić na dwa rodzaje. W przypadku cukrzycy typu I, nasz organizm produkuje zbyt mało insuliny. Natomiast cukrzyca typu II charakteryzuje się niewytwarzaniem przez organizm wystarczającej ilości insuliny lub brakiem umiejętności jej właściwego wykorzystania.

Objawy cukrzycy typu I zwykle rozwijają się szybko i są bardzo uciążliwe, jednak cukrzyca typu II może, przed długi czas nie dawać wyraźnych znaków, dlatego w wielu przypadkach bywa przez nas po prostu lekceważona.

 Naszą czujność powinno wzbudzić przede wszystkim przewlekłe uczucie zmęczenia i senności. Bardzo często pierwszymi objawami cukrzycy jest właśnie spadek formy i niechęć do działania. Objawy te – niestety – zwykle zrzucamy na takie czynniki, jak zła pogoda, zmiana pór roku czy sezonowa depresja. Charakterystycznymi objawami tego schorzenia są również częste bóle głowy, uczucie pragnienia, suchość w ustach, zbyt częste oddawanie moczu czy zmiany skórne. Osoby borykające się z tą chorobą, zauważyć mogą także dość szybkie przybieranie na wadze i zdecydowanie większy apetyt niż wcześniej.

Największe ryzyko zachorowań na cukrzycę pojawia się u osób po czterdziestym roku życia, osób, których członkowie rodzin borykają się z cukrzycą, a także u ludzi walczących z nadwagą. Chorujący na nadciśnienie tętnicze lub wysokie stężenie cholesterolu i trójglicerydów również powinni zwrócić szczególną uwagę na stan swojego zdrowie, ponieważ oni także znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. W walce z chorobą najważniejszy jest oczywiście odpowiedni moment jej wykrycia, dlatego bardzo istotna jest nasza szybka reakcja na pojawiające się objawy, schorzenie to może bowiem postępować bardzo szybko i prowadzić do wielu poważnych powikłań. Miażdżyca, zawał serca, udar mózgu czy kończyn, to tylko niektóre z problemów, jakie niesie za sobą lekceważenie tej choroby.

Oswoić cukrzycę

Wobniżeniu ryzyka zachorowania pomóc może przede wszystkim zmiana naszego trybu życia.  Ruch jest w tej chorobie szczególnie cenny, ponieważ nie tylko pozwala on spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i utrzymać odpowiednią wagę ciała, ale także obniża ryzyko wystąpienia chorób serca. Wszelkiego rodzaju zajęcia ruchowe mogą być pomocne w kontrolowaniu cukrzycy i zmniejszaniu ryzyka jej powikłań. Istotna jest także odpowiednio zbilansowana dieta bogata w niskokaloryczne produkty, czyli w ryby morskie, chude mięso i warzywa. Całkowicie jednak z menu należy wyeliminować tłuste produkty, jak smalec, słonina, boczek, a nawet słodkie ciastka z kremem.

Poza dietą, zdrowym style życia i środkami farmakologicznymi cukrzykom coraz częściej pomagają naturalne sposoby leczenia. Bardzo charakterystyczne dla pacjentów trudno gojące się rany i owrzodzenia można wyleczyć za pomocą naturalnych metod.  – Bioharmonizer Fotonowy to aparat, który działa na organizm za pomocą promieniowania podczerwonego. Może ono pobudzać przepływ wewnętrznej energii i stymulować organizm do radzenia sobie z takimi powikłaniami jak stopa cukrzycowa. Niewątpliwą zaletą aparatu jest jego niewielki rozmiar i prosty sposób użycia, dzięki czemu możemy z niego samodzielnie korzystać w domowym zaciszu – mówi Paweł Zając, wiceprezes zarządu firmy Bio-Medex, producenta urządzenia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (155 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  17 stycznia 2014 20:18

  Mam w rodzinie cukrzyków. Niestety, poza łykaniem tabletek i przyjmowaniu zastrzyków niewiele więcej robią. Ich dieta to obraz nędzy i rozpaczy. Jest tak niezdrowa, ale do nich nic nie trafia. Przecież przyjmują leki…

  Odpowiedz
 2. Anna KUBIAK, W-wa  11 marca 2014 21:45

  PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY:
  Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

  WAŻNE.
  GLUKOZA NATURALNA; TO RYŻ, WSZYSTKIE KASZE, OWOCE, WARZYWA:
  Logika myślenia, postęp i spokój. Także wypowiadanie słów, które mają merytoryczną wartość. Wskazane są produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. *****

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany