Na problemy z wątrobą

Wątroba jest bardzo ważnym organem, który pełni istotne dla zdrowia funkcje. Narażona jest jednak jednocześnie szczególnie na zaniedbania dotyczące diety czy skłonność do używek. Narząd ten ma częściowe zdolności regeneracyjne, ale jego degradacja może postępować latami, aż do stanu, gdy na regenerację będzie za późno. Jak dbać o wątrobę i co na problemy z wątrobą może pomóc? Jakie są przyczyny i objawy problemów z wątrobą?

Wątroba – co należy o niej wiedzieć?

Jednym z bardzo istotnych organów w ciele człowieka jest wątroba. Odpowiada ona za filtrowanie krwi oraz usuwanie toksyn i produktów przemiany materii z organizmu, poza tym ma znaczenie dla prawidłowej krzepliwości krwi oraz utrzymania właściwego poziomu cukru we krwi. Wątroba odpowiada za produkowanie żółci, która jest ważna dla trawienia i wchłaniania tłuszczów. Jest to również ważny magazyn witamin i minerałów. Jedną z ważnych cech wątroby jest zdolność do regeneracji, co jednak nie oznacza, że nie trzeba o ten narząd dbać – wręcz przeciwnie, warto wspomagać jego regenerację. Poważnie zniszczona wątroba nie będzie bowiem w stanie się już zregenerować.

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba jest narządem mającym zdolności regeneracyjne, jednak warunkiem tego jest zapewnienie jej warunków, które faktycznie regeneracji sprzyjają. Aby prawidłowo zadbać o wątrobę, należy przede wszystkim wyeliminować czynniki, które jej szkodzą. Ważna jest prawidłowa dieta oraz odstawienie alkoholu, a także rezygnacja z innych używek. Dieta przy problemach z wątrobą powinna być lekkostrawna, a posiłki chude. Nie powinny w niej gościć dania smażone, poza tym należy zrezygnować z tłustych potraw oraz dań ciężkostrawnych. Zawsze też należy stawiać na produkty świeże z pewnego źródła, gdyż toksyny, konserwanty i inne dodatki przyjmowane z niezdrowym pożywieniem mogą niekorzystnie wpływać na wątrobę. Nie należy też nadużywać leków, które bardzo wątrobę obciążają.

O wątrobę można również dbać, wspomagając dietę dodatkową, mądrze dobraną suplementacją. Polecane suplementy diety na wątrobę to między innymi preparaty z ekstraktami roślinnymi. Bardzo dobrze sprawdzi się ekstrakt z liści karczocha zwyczajnego, poza tym postawić można na ekstrakt z nasion ostropestu plamistego.

  • Karczoch zwyczajny wspomaga trawienie i oczyszczanie wątroby. Ważną substancją, którą można znaleźć w karczochu, jest cynaryna. ma ona działanie ochronne na wątrobę, czyli działa hepatoprotekcyjnie. Cynaryna dodatkowo wspomaga regenerację wątroby, a także wspiera trawienie, stymulując produkcję żółci i jej wydzielanie. Substancja ta ma właściwości przeciwutleniające i przyczynia się do ochrony przed stłuszczeniem wątroby.
  • Ostropest plamisty stanowi natomiast źródło sylimaryny, dzięki czemu wspomaga funkcjonowanie wątroby i produkcję żółci, a przy tym przyczynia się do ochrony wątroby. Działanie ostropestu plamistego na wątrobę wiąże się również z przyczynianiem się do zapobiegania odkładaniu kolagenu, a tym samym do hamowania postępowania zmian martwiczych narządu.

Dla zdrowia wątroby ważne są również minerały, w tym cynk i selen, które wspomagają ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym. Korzystnie na wątrobę działają też zioła, w tym dziurawiec, tymianek i kminek.

Problemy z wątrobą – przyczyny i objawy alarmujące

Na wątrobę niekorzystnie wpływać może wiele czynników. Jednym z nich jest nieprawidłowa dieta, która obfituje w tłuszcze oraz potrawy typu fast-food o wysokim stopniu przetworzenia. Bardzo niekorzystnie na kondycję wątroby wpływa również alkohol i używki, w tym papierosy, bardzo mocna kawa czy często pita czarna herbata. Do obciążenia wątroby przyczynić się mogą też niektóre leki, a także toksyny i wirusy.

Objawy problemów z wątrobą mogą być różne i łatwo je przeoczyć lub pomylić z innymi dolegliwościami. Najczęściej u pacjentów zaobserwować można opuchliznę twarzy i kończyn, a także wzdęcie jamy brzusznej i zmianę koloru moczu na ciemny. Przy problemach z wątrobą pojawiają się też dolegliwości bólowe w prawym podżebrzu. Sama wątroba co prawda nie boli, jednak ból może wiązać się z powiększeniem tego narządu i ucisku na unerwioną okolicę. Na problemy z wątrobą wskazywać może świąd skóry, poza tym dojść może do przebarwień skóry i nadwrażliwości skóry na dotyk. Pacjenci z chorą wątrobą mogą mieć też objawy żółtaczki, czyli zażółcenia gałek ocznych i powłok skórnych. Niekiedy dochodzi również do odbarwienia stolca, skłonności do siniaków i pajączków naczyniowych czy do przewlekłego zmęczenia, wyraźnego pogorszenia samopoczucia i upośledzenia odporności.

W przypadku zaobserwowania dolegliwości wskazujących na problemy z wątrobą zalecany jest kontakt z lekarzem i poszerzona diagnostyka. To lekarz powinien też ustalić dalsze postępowanie, a to uzależnione będzie od postawionej pacjentowi diagnozy. Niekiedy wystarczy już zmiana diety, suplementacja składników wspomagających regenerację wątroby oraz eliminacja używek, ale są również sytuacje, gdy konieczne będzie leczenie specjalistyczne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (11 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...