Na jesienne wieczory ze znajomymi – ser i wino
Wino z żółtym serem to połączenie idealne, niesamowita przygoda smakowa, która dodatkowo nasyca i rozgrzewa. Dzięki odpowiednio przygotowanym specjałom nawet zwykłe spotkanie ze znajomymi może być wyjątkową ucztą. Deska serów wydaje się zatem najlepszym rozwiązaniem na chłodne, jesienne wieczory. Radzimy jak ją skomponować z trunkiem w taki sposób, aby sprawiała najwięcej przyjemności.
Wino z serem są razem podawane od wieków. Można się nimi delektować w porze lunchu, po głównym daniu i przed deserem. Sprawdzają się jako samodzielna przekąska. Jak jednak najtrafniej je wybrać i odpowiednio połączyć?
Kompozycja idealna
Optymalne połączenie sera i wina pozwala wydobyć z nich to, co mają najlepsze. Nie ma jednak specjałów, które są sobie przeznaczone. Nawet sami koneserzy nie są ze sobą zgodni w 100%, co do ich komponowania, jednak udało się im stworzyć kilka zasad, jakimi należy się kierować w tej dziedzinie. – Najważniejsze w dobieraniu win do serów jest to, aby obydwa specjały uzupełniały się i wzbogacały, a nie przyćmiewały czy górowały nad sobą. Aby stworzyć kompozycję idealną polecam jedną z dwóch powszechnych praktyk – mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach. – Pierwsza sugeruje, aby wino z serem zestawić na zasadzie podobieństwa, gdzie o podobieństwie decyduje smak i aromat oraz region, z którego pochodzą. Według drugiej należy zestawiać specjały na zasadzie kontrastu – dodaje Ewa Polińska.
Zgodnie z pierwszą zasadą, do łagodnego gatunku sera podaje się delikatne wino. – Do popularnych w Polsce serów pasują wina lekkie – białe lub różowe. Natomiast do win czerwonych – cięższych i wytrawnych odpowiednie są gatunki serów o wyrazistym, charakterystycznym aromacie. Utarło się również, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest podanie do serów wina białego, uznawanego za uniwersalne – uzupełnia Ewa Polińska.
Jeżeli chodzi o zestawienia kontrastów, to dobierany trunek powinien być tym słodszy, im bardziej ostry w smaku jest ser. Aby jednak osiągnąć pociągające połączenie, należy wyrobić sobie smak i trochę poeksperymentować.
Deska serów to podstawa
Na serową kompozycję powinno składać się od 3 do 5 różnych gatunków dobrej jakości sera. Aby sery nie wyschły, należy pokroić je bezpośrednio przed podaniem. Serwowane sery powinny mieć temperaturę pokojową, co oznacza, że najlepiej wyjąć je z lodówki na ok. 45-60 minut przed spożyciem. Dla jednego gościa powinniśmy przewidzieć ok. 20-40 g każdego rodzaju specjału. Układamy je kolejno, według zajadania, a sięgamy po nie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pierwszy z rodzajów powinien być najłagodniejszy i najbardziej miękki ze wszystkich, ostatni zaś najintensywniejszy i najtwardszy. Sery podaje się zwykle w towarzystwie winogron, orzechów oraz suszonych owoców i pieczywa.
Tak przygotowane i dobrane sery wraz odpowiednim winem będą stanowiły świetny dodatek podczas biesiady ze znajomymi oraz romantycznego wieczoru we dwoje. Co więcej obydwa specjały mają zbawienny wpływ na organizm człowieka. Wino i ser żółty zapobiegają procesom starzenia się skóry, łagodzą stres i wzmacniają odporność.