7 zaskakujących faktów o tym, na czym polega zakochiwanie się!

Uwierzyła w zgrabny tekst na podryw, zakochałaś się i jesteś w nieco odmiennym stanie świadomości, który sprawia, że sama się nie poznajesz i jest Ci trochę wstyd? Zawsze śmiałaś się z koleżanek, mówiących o prawdziwej miłości i związkach z happy endem, bo nigdy wcześniej nie spotkało Cię nic podobnego, ale teraz czujesz, że to może być to, o czym tak rozpisują się autorki romansów i scenariuszy romantycznych komedii? Czas zapoznać Cię z faktami! Przeczytaj, na czym polega zakochiwanie się, a zrozumiesz, dlaczego masz wrażenie, że unosisz się 5 centymetrów nad chodnikiem!

zakochiwanie się

źródło: www.pixabay.com

7 zaskakujących faktów o tym, na czym polega zakochiwanie się!

Zobacz także: Jak okazać miłość za pomocą drobnych gestów? 20 pomysłów

Fakt 1: Zakochiwanie się nie różni się wiele od przyjmowania narkotyków

zakochiwanie się

źródło: http://giphy.com/gifs/justin-love-swoon-swooning-3o7ZeHqK4bCqCCAvv2

Naukowcy na całym świecie potwierdzają, że mózg zakochanej osoby wydziela dopaminę, adrenalinę i serotoninę, które działają na nią jak narkotyk. Potwierdzają to badania wykonane choćby na Uniwersytecie w Pizie, które wykazały, że procesy mózgowe par z krótkim stażem przypominają w dużej mierze te, do jakich dochodzi u chorych na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Po analizie próbek ich krwi odkryto, że poziom serotoniny u zbadanych zakochanych był równoważny z niskim poziomem serotoniny właśnie w tych zaburzeniach.

Adrenalina i dopamina odpowiadają tymczasem za energię i motywację do działania powodując, że zakochany jest w stanie robić dla miłości irracjonalne i wymagające nadludzkiego wysiłku rzeczy, np. może nie spać ani nie jeść, ma wyostrzone zmysły, potrafi pokonać setki kilometrów, a nawet całkowicie zmienić swoje dotychczasowe życie.

 

Fakt 2: Miłość oznacza ból

Nagłe odcięcie dostępu do dopaminy i serotoniny jest dla zakochanego jak przymusowe pójście na odwyk. Kłótnia w związku lub zerwanie nieodmiennie oznaczają więc konieczność sfrunięcia na ziemię i nagłego zderzenia z rzeczywistością. Bolesnego.

 

Fakt 3: Zakochani naprawdę są ślepi

źródło: http://giphy.com/gifs/6FAP2FJF4DKvu

Podczas jednego z medycznych eksperymentów przebadano mózgi zakochanych osób za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się wtedy, że gdy się zakochujemy, kora czołowa, czyli część mózgu odpowiedzialna za logiczne myślenie i ocenę innych jest… nieaktywna! Oto dlaczego wobec ukochanej osoby jesteśmy często dużo mniej surowi i krytyczni, a nasze wątpliwości i obawy względem niej znikają równie prędko, jak się pojawiły. Inne badania wykazały ponadto, że stan zakochania „dezaktywuje” również te obszary w mózgu, które kontrolują strach oraz inne negatywne emocje.

 

Fakt 4: Motyle w brzuchu są… prawdziwe

Ta sensacja jest wynikiem napompowania organizmu adrenaliną, prowokującą impuls „Uciekaj albo walcz”, który objawia się między innymi tym dziwnym uczuciem w okolicy pępka.

 

Polecamy również: Czy flirt jest zdradą? Sprawdź, jakie są granice flirtowania

 

Fakt 5: Wystarczy jedno mgnienie oka

źródło: http://giphy.com/gifs/love-sight-EPbLMukXBhAFq

Zdaniem naukowców, gdy spotykamy kogoś po raz pierwszy, wystarczą nam 4 minuty, by stwierdzić, czy ta osoba odpowiada nam mentalnie i czy czujemy do niej sympatię. Stąd właśnie wyrosła idea pięciominutowych randek! Opiewana w poematach „miłość od pierwszego wejrzenia” jest zatem możliwa, ale trzeba uważać na to, w jakim stanie się aktualnie znajdujemy, by nie podjąć złej decyzji. W końcu powszechnie wiadomo, że lepiej nie wybierać się do sklepu spożywczego, kiedy jesteśmy głodni

 

Fakt 6: Miłość i niebezpieczna sytuacja to doskonały duet

źródło: http://giphy.com/gifs/titanic-movie-leonardo-dicaprio-tk39314j32wGk

 

Irytują Was filmy o parach zakochujących się w sobie w momencie, kiedy kosmici właśnie lądują na naszej planecie lub gdy całemu kontynentowi grozi nuklearna katastrofa? W pewnym sensie te historie mają jednak przełożenie na rzeczywistość – adrenalina sprzyja bowiem występowaniu innych emocji. W sytuacji zagrożenia ludzie lgną do siebie dużo bardziej niż w zwykłych okolicznościach.

 

Fakt 7: Do ośmiu razy sztuka

źródło: http://giphy.com/gifs/kiss-bret-fotc-qOy598kkV9pjW

Zwykło się mówić, że pierwsza miłość jest jedyną prawdziwą, jaka spotyka nas w życiu. Albo, że ktoś był „miłością naszego życia”. Badania naukowców pozostają jednak pod tym względem bezlitosne dla romantycznych dusz. Dowodzą bowiem, że zakochujemy się średnio… aż osiem razy w ciągu całego życia! A więc… wszystko jeszcze przed Wami!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (208 głosów, średnia: 4,75 z 5)
loading... zapisuję głos...