Na czym polega zabieg wazektomii Łódź?

Celem wazektomii jest czasowe ubezpłodnienie mężczyzny. Oznacza to, że pacjent sam decyduje się na to, że przez pewien okres celowo chce być bezpłodny. Zabieg wazektomii polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Powoduje to zamknięcie ich światła, co uniemożliwia transport plemników. Zabieg nie ma wpływu na ogólne zdrowie mężczyzny. Jedyną zmianą jest brak możliwości zapłodnienia partnerki. 

Wazektomia – na czym polega zabieg?

Zabieg wazektomii jak wspomniano wyżej polega na celowym ubezpłodnieniu mężczyzny. Istnieją dwie metody wykonania wazektomii. Pierwsza z nich wymaga użycia skalpela. Lekarz chirurg przecina skórę w okolicy pachwin, na wysokości nasieniowód. Druga metoda nie wymaga użycia skalpela. Wykorzystuje się w niej tak zwane rozwarstwienie skóry. Metoda ta nazwana została zabiegiem WBS, czyli wazektomią bez skalpela.   

Metoda WBS jest stosowana częściej. Zdecydowanie jest mniej inwazyjna, a po jej zastosowaniu pozostają jedynie małe blizny w okolicy pachwin. Zabieg zaliczany jest do zabiegów mikrochirurgicznych z powodu średnicy nasieniowodu, która wynosi około 3mm. 

Wazektomia (w Łodzi sprawdź np. https://wazektomia.org.pl/oferta/lodz/) wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa od 30 do 60 minut. W trakcie zabiegu, po odsłonięciu nasieniowodów, chirurg zamyka ich światło. Następnie przecina je, a później zamyka oba końce nasieniowodów np. za pomocą koagulacji. Po zabezpieczeniu nasieniowodów, chirurg zakłada szwy, albo klej tkankowy w przypadku zastosowania metody WBS. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Po zabiegu pozostaje pod obserwacją przez kilkadziesiąt minut. 

Wazektomia – skutki zabiegu 

Pożądanym skutkiem wazektomii jest zamknięcie światła nasieniowodów. Powoduje to uniemożliwienie przedostawania się plemników do ejakulatu. Sprawia to, że mężczyzna nie może zapłodnić swojej partnerki. 

Po wazektomii mężczyzna nie odczuwa spadku libido. Zabieg ten nie powoduje również, iż mężczyzna ma mniejszą ochotę na seks. Wazektomia nie zmienia również intensywności oraz długości erekcji. Zabieg nie ma również wpływu na objętość, konsystencję czy kolor spermy. Należy również podkreślić, że wazektomia nie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Zabieg ten nie powoduje również zaburzeń psychicznych czy zmiany barwy głosu czy owłosienia ciała. 

Należy natomiast pamiętać, że zabieg ten nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Temu zjawisku zapobiega jedynie stosowanie prezerwatyw. 

Podjęcie decyzji o wazektomii powinno być przemyślane oraz nie powinno być spowodowane wywołaniem presji ze strony osób trzecich.  Zabieg wazektomii jest odwracalny, jednak jest on bardzo kosztowny i nie zawsze jest skuteczny. 

Wazektomia – powikłania

Aby uniknąć działań niepożądanych należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Pomocna jest również prawidłowa higiena, odpowiednia dieta a także dbanie o swoje zdrowie. 

Powikłania, które mogą wystąpić po zabiegu wazektomii to:

  • Vasitis Nodosa – są to wyczuwalne pod skórą zgrubienia, które powstają w miejscu przecięcie nasieniowód. Są niezłośliwe. Powikłanie to występuje bardzo często, jedno nie jest ono zagrożeniem dla zdrowia czy życia pacjenta. 
  • Powikłania po zabiegu – takie jak ból moszny, krwiaki czy  zasinienia w obrębie miejsca operacji. Objawy te mogą ustąpić samoistnie. 
  • Infekcje rany po zabiegu – występują że względu na nieprawidłowa higienę okolic zabiegu lub jej brak.
  • Rekanalizacja nasieniowodów – świadczy to o tym, że zabieg nie został wykonany prawidłowo a nasieniowody ponownie się zespoliły. Zdiagnozować można to poprzez badanie USG oraz skład nasienia. 

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. 

Wazektomia – czy to legalne?

W kodeksie karnym znaleźć można zapis mówiący o karze pozbawienia wolności dla osób, które powodują u innej osoby ciężko uszczerbek na zdrowiu w tym ubezpłodnienie. Interpretatorzy prawa podkreślają jednak, że zapis ten nie ma związku z wazektomią. Dzieje się tak, gdyż zabieg wazektomii jest zabiegiem odwracalnym a pacjent sam wyraża chęć jego odbycia oraz zgodę na jego przeprowadzenie. Procedura wazektomii jest legalna w naszym kraju. 

Wazektomia – czy da się odwrócić skutki zabiegu?

Oświecenie wazektomii, inaczej określane również jako rewazektomia to zabieg bardziej skomplikowany niż sama wazektomia. Po rewazektomii, pacjent musi pozostać w szpitalu na co najmniej dwie doby. 

Podczas zabiegu, lekarz wykonuje nacięcie na mosznie w celu wydobycia nasieniowodów. Kolejnym etapem jest usunięcie zamkniętych końcówek oraz przepłukanie nasieniowodów w celu sprawdzenia ich drożności. Następnie lekarz zespala końcówki nasieniowodów i zakłada szwy. 

Skuteczność tego zabiegu szacuje się na około 70/80%. Mężczyzna nie od razu staje się płodny. Proces ten może potrwać kilka tygodni a nawet kilka miesięcy. Zależy to od czynników takich jak

  • Wiek pacjenta
  • Kiedy była wykonana wazektomia
  • Stylu życia pacjenta
  • Stanu zdrowia pacjenta

Wazektomia – zalety

Wazektomia jest bardzo skutecznym zabiegiem, który przeznaczony jest dla mężczyzn, którzy mają już potomstwo i nie chcą więcej dzieci lub w ogólnie nie chcą mieć dzieci. Po zabiegu jest bardzo małe ryzyko powikłań.  Jest to doskonała metoda antykoncepcji, aż w 99.9% zabezpiecza przed ciążą. Wazektomię uważa się za jedną z tańszych metod antykoncepcji. Jednorazowy wydatek starcza na długo okres czasu. Kolejną zaletą jest fakt, iż mężczyzna sam może decydować o antykoncepcji i nie być w tym przypadku zależnym od kobiety. 

Wazektomia – wady

Główna wadą tego zabiegu jest to, nie rewazektomia nie zawsze jest skuteczna. Przywrócenie płodności wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Wazektomia nie zabezpiecza parterów przed chorobami wenerycznymi, nadal należy stosować prezerwatywy. 

Wazektomia – bezpieczeństwo

Pacjent po zabiegu wazektomii nie wymaga hospitalizacji. Jeszcze tego samego dnia może wrócić on do domu oraz wykonywania codziennych aktywności. Wazektomia to bezpieczny, nieskomplikowany i mało inwazyjny zabieg. Nie zaburza on działania organizmu, nie wpływa na gospodarkę hormonalną czy popęd seksualny. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. 

Zabieg wazektomii przeznaczony jest dla wszystkich pełnoletnich mężczyzn. Wybierają go mężczyźni, którzy chcą mieć kontrolę nad planowaniem rodziny oraz nie chcą mieć więcej potomstwa lub w ogóle nie chcą mieć dzieci. Wazektomia to najskuteczniejsza metoda męskiej antykoncepcji. Należy pamiętać jednak, że decyzja o poddaniu się wazektomii powinna być dobrze przemyślana. Zabieg ten jest odwracalny, co jest bardzo kosztowne oraz nie zawsze się udaje. Skutkuje to tym, że mężczyzna może pozostać bezpłodnym do końca życia. 

Wazektomia w Polsce nie jest refundowana. Oznacza to, że mężczyzna musi zapłacić za jego  wykonanie z prywatnych pieniędzy. Zabieg kosztuje około dwóch tysięcy złotych. Jednak po rozłożeniu tego kosztu na długość działania wazektomii, dzienny koszt antykoncepcji jest niewielki. 

Decyzję o wazektomii powinno przedyskutować się z partnerką. Jednak ostateczna decyzja należy do mężczyzny. 


Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (11 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...