Na czym polega terapia falą uderzeniową?
Terapia falą uderzeniową jest nowoczesnym, nieinwazyjnym podejściem do leczenia bólu. Stymuluje przepływ krwi i limfy. Poprawia metabolizm. Ponadto zwiększa przepuszczalność błon komórkowych. Wyzwala odpowiedź przeciwbakteryjną i przeciwzapalną. Sprawdź, dlaczego fala uderzeniowa cieszy się coraz większą popularnością.
Czym są fale uderzeniowe?
To słyszalne fale dźwiękowe o wysokiej energii. Początkowo stosowano je do rozbicia kamieni nerkowych. Obecnie energię fali uderzeniowej przykłada się do problematycznych obszarów. Ma działanie lecznicze. Może przyspieszyć proces gojenia, stymulować metabolizm i poprawić krążenie krwi. Ułatwia regenerację tkanek i całkowite ich wyleczenie. Charakteryzuje się szybkim wzrostem energii i krótkim czasem trwania impulsu.
Wieloletnie doświadczenie potwierdziło, że niektóre patologiczne zmiany ścięgien, więzadeł, torebek, mięśni i kości- innymi słowy, pierwotne przyczyny bólu- można systematycznie eliminować za pomocą tej metody.
Leczenie falami uderzeniowymi
W medycynie fale uderzeniowe są generowane elektromagnetycznie za pomocą specjalnego urządzenia, sondy dźwiękowej i kierowane na określoną część ciała. Fale przenikają przez skórę i tkanki elastyczne, takie jak mięśnie i tłuszcz, nie uszkadzając ich. Uwalniają energię tylko wtedy, gdy napotkają silny opór. Na przykład rozbijają zwapnienia lub kamienie nerkowe.
Wspomniana fala uderzeniowa emitowana jest za pomocą specjalnych aparatów. Warto tutaj zwrócić uwagę na urządzenia firmy Astar. Można je stosować zarówno w gabinecie, jak i w domu. Mają wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty medyczne. Skuteczność terapii została udowodniona w wielu badaniach naukowych.
Jakie są przeciwwskazania?
Terapii falą uderzeniową nie należy stosować u:
- osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
- osób ze złośliwymi nowotworami,
- pacjentów z rozrusznikiem serca,
- kobiet w ciąży.
Ponadto fale uderzeniowe nie mogą przenikać do tkanek miękkich lub zapalenia kości, otwartych płytek wzrostu, tkanki płuc, jelita, dużych naczyń krwionośnych, nerwów, mózgu, ani rdzenia kręgowego.
Jak wygląda zabieg fali uderzeniowej?
Najpierw ustawia się pacjenta w stabilnej pozycji. W razie potrzeby stosuje się znieczulenie miejscowe. Następnie specjalista ustawia odpowiednie parametry na urządzeniu.
Fale uderzeniowe są przenoszone do określonego obszaru. Towarzyszy temu ból, nawet przy znieczuleniu. Specjalista upewnia się, czy ból jest do zniesienia. Jeśli tak, może kontynuować. Jeśli nie, obniża energię fal lub przerywa zabieg.
Sonda zawiera wodę, która przenosi fale przez skórę do danego obszaru. Zwykle zabieg trwa 5-15 minut. Z reguły cykl leczenia obejmuje 1-3 sesje w odstępach 2-4 tygodni. W czasie jednej sesji podaje się 1000-2000 fal uderzeniowych. Wyjątkiem jest staw rzekomy. Tutaj rozpatruje się indywidualnie każdy przypadek.
Najczęściej pacjent nie wymaga dalszego leczenia. Jeśli pojawi się ból po zabiegu, możesz zażyć środki przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Postaraj się umówić na piątek. Wtedy spokojnie odpoczniesz w weekend. Zwykle na ostateczne efekty zabiegów trzeba poczekać 3 miesiące. Wtedy można stwierdzić, czy leczenie było skuteczne.