Na czym polega karmienie mieszane? Jak się przygotować?
Większość pań spodziewających się dziecka deklaruje chęć wyłącznego karmienia piersią. Niestety takie założenia bardzo często weryfikuje rzeczywistość – nie wszystkie kobiety mogą pozwolić sobie na podawanie tylko naturalnego pokarmu. Z pomocą przychodzi tzw. karmienie mieszane. Sprawdź, jak się do niego przygotować.
Istotą karmienia mieszanego jest podawanie pokarmu – zarówno mleka mamy, jak i mleka modyfikowanego. Oznacza to konieczność zgromadzenia wielu niezbędnych akcesoriów, wśród których znaczącą rolę odgrywa odpowiednia butelka.
Karmienie mieszane – najważniejsze fakty
Decydując się na karmienie mieszane, każda kobieta może ustalić własny schemat. Częstotliwość przystawiania do piersi i podawania butelki powinna być uzależniona od ilości produkowanego pokarmu. Jeśli jest go więcej (lub z czasem przybędzie z powodu stymulowania laktacji), wówczas wskazane jest częstsze podawanie naturalnego pokarmu niż mleka modyfikowanego.
Warto przy tym pamiętać, że karmienie mieszane można rozpocząć w dowolnym momencie. Zaleca się jednak, aby poczekać z tym do ukończenia przez niemowlę 4. tygodnia życia. Dlaczego? Powolne przybieranie noworodka na wadze wcale nie musi wynikać z niewystarczającej ilości naturalnego pokarmu, lecz stopniowego przyzwyczajania się malucha do prawidłowego chwytania piersi i głębokiego ssania.
Decydujesz się na karmienie mieszane? Tego będziesz potrzebować
Jeżeli decydujesz się na karmienie mieszane, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów.
- Butelka do karmienia
Butelka do karmienia to podstawa. Nie zdawaj się jednak na przypadek, wybierając ten gadżet – decyzja musi być dobrze przemyślana. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na wiele aspektów, aby karmienie butelką było wygodne i jednocześnie nie zaburzało odruchu ssania.
Butelka do karmienia powinna być wykonana z odpowiedniego materiału – wolnego od szkodliwych substancji, takich jak np. bisfenolu-A (BPA). Dobrze, jeśli ma odpowiednią konstrukcję, która zmniejsza ryzyko powstawania kolek. Wszystkie te kryteria spełnia na przykład butelka Canpol.
- Smoczki do butelki
Karmienie butelką oznacza konieczność zaopatrzenia się w odpowiednie smoczki. Muszą być odpowiednio wyprofilowane i – podobnie jak butelki – nie zawierać szkodliwych substancji.
- Laktator
To gadżet pozwalający na otrzymanie naturalnego pokarmu, który potem można przelać do butelki. Do wyboru masz laktator ręczny lub laktator elektryczny. W przypadku karmienia mieszanego z wykorzystaniem własnego mleka przelanego do butelki lepiej sprawdzi się ten drugi wariant.
Zawsze możesz wrócić do wyłącznego karmienia piersią
Karmienie mieszane nie jest sytuacją bez powrotu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do wyłącznego karmienia piersią. Będzie to jednak wymagać od Ciebie determinacji i cierpliwości. Z pewnością niezbędny okaże się laktator, z którego warto korzystać między karmieniami piersią. Pozwoli to rozkręcić laktację, dzięki czemu maluch będzie się najadał.