Na czym polega biała dieta i kiedy się ją stosuje?
Biała dieta zalecana jest po wybielaniu zębów. Dlatego aby szkliwo nie ciemniało zbyt wcześnie, a efekt Hollywoodzkiego uśmiechu trwał jak najdłużej bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących odżywiania. Jak długo trwa biała dieta, co można jeść w czasie jej trwania a jakie produkty są zakazane? Dziś podajemy Wam na tacy garść wskazówek.
Spis treści:
Po co stosuje się białą dietę?
Wybielanie zębów pozwala cieszyć się odświeżonym kolorytem szkliwa i tym samym piękniejszym uśmiechem. Zabieg zwykle poprzedza usuwanie kamienia nazębnego oraz piaskowanie, które pozwala pozbyć się osadu. Dopiero potem następuje proces właściwy, czyli przywracanie zębom utraconej bieli. Niezależnie od metody dostępnej u stomatologa po zabiegu zalecana jest biała dieta, która ma wpływ na trwałość efektów zabiegu. Jest to konieczne, bo zęby tuż po procesie wybielania są bardziej podatne na przebarwienia i do tego bardzo wrażliwe. Niczym gąbka chłoną barwniki zawarte w jedzeniu, a to przekłada się na ich stopniowe ciemnienie. Do tego po zabiegu wybielania zębów dziąsła są często podrażnione i mogą lekko krwawić, więc dieta wykluczająca kwasy jest w tym przypadku zasadna. Jedzenie pokarmów i ciemnym kolorycie, zwłaszcza soków, owoców czy kolorowych napojów mogłoby spowodować wniknięcie pigmentu w szkliwo i zaburzenie procesu regeneracji zębów po zabiegu, a także dziąseł. Ścisła biała dieta powinna więc trwać minimum 48 godzin, aby zęby miały czas na remineralizację. Po tym czasie należy stopniowo wprowadzać inne produktu do swojego jadłospisu, jednak stopniowo. Optymalny czas na powrócenie do normalnego jadłospisu powinno trwać mniej więcej do 2 tygodni czasu. Chcąc mieć pewność, warto poradzić się stomatologa, bo długość trwania białej diety w dużej mierze zależy od stopnia porowatości zębów.
Biała dieta – co można jeść i pić?
Biała dieta polega na wyeliminowaniu z menu trzech składników, które mogą negatywnie wpływać na nadwrażliwe zęby po procesie wybielania. Są nimi kwasy, taniny, garbniki oraz barwniki zawarte w produktach spożywczych. Co zatem można jeść, aby cieszyć się bielą zębów jak najdłużej? Oto lista bezpiecznych produktów, które nie wpłyną negatywnie na wrażliwe szkliwo.
– jogurt
– krem z białych warzyw
– jajka
– ziemniaki
– serek homogenizowany
– ryż, makaron
– ogórek
– biała fasola
– banany
– ser biały
– pietruszka
– kasza manna
– owsianka
– mleko
– białe pieczywo
– kalafior
– białe ryby
– jasne mięso np. z piersi indyka czy kurczaka
– gruszki
Jakie produkty są zakazane podczas białej diety?
W białej diecie należy unikać produktów, które cieszą się niechlubną sławą jeśli chodzi o barwienie zębów na ciemny kolor. Należą do nich przede wszystkim ciemne napoje takie jak kawa, herbata, kompoty oraz kolorowe ciemne napoje gazowane. Nie można także spożywać czerwonego wina czy innych zabarwionych na ciemno trunków. Jeśli z kolei chodzi o produkty stałe unikać należy wszystkiego, co może wpłynąć na nieestetyczne zabarwienie zębów. Odradzane produkty „koloryzujące” szkliwo w okresie pozabiegowym to:
– czekolada
– ciemne produkty zbożowe: kasze, pieczywo, brązowy ryż
– borówki, jagody, truskawki, maliny
– czerwone mięso
– ketchup i musztarda
– ciemne warzywa: brokuły, szpinak, marchew, papryka, dynia, burak, pomidor
– ciemne sosy np. grzybowy, pieczeniowy
– przetwory: marmolada, dżemy
– syrop klonowy
– owoce zawierające kwasy: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, kiszone ogórki, kiwi, śliwki
– słodycze (zawarty w nich cukier dodatkowo niszczy szkliwo)
Biała dieta – co jeszcze wpłynie na przedłużenie efektów osiągniętych u stomatologa?
Po zabiegu higienizacji i wybielaniu zębów oprócz stosowania się do zaleceń dietetycznych ważne jest także powstrzymanie się od używek. Palenie papierosów z wiadomych względów musi pójść w odstawkę. Ponadto warto wcielić w życie nawyki, które pozwolą na dłużej cieszyć się Hollywoodzkim uśmiechem. W utrzymaniu bieli sprawdzi się np. picie napojów przez słomkę. Pozwala ono do minimum wyeliminować kontakt płynów ze szkliwem. Ma to szczególne znaczenie jeśli ów napoje są o ciemnym kolorycie. Warto także pamiętać o zasadzie nie mycia zębów tuż po spożywaniu owoców. Zawarty w nich kwas bowiem zmiękcza szkliwo i je demineralizuje, co czyni je bardziej podatnym na mikrouszkodzenia. Zalecane jest więc odczekanie z myciem zębów ok. 30 minut po spożyciu owoców.