Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania?

Jeżeli w nowym roku planujesz zakup mieszkania warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Kupno wymarzonego ‘m’ to duża inwestycja. Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania, skąd wiedzieć czy mieszkanie, które wybraliśmy warte jest tego aby stało się nasza własnością? Funkcjonalność, stan techniczny pomieszczeń i standard wyposażenia, nie bez znaczenia jest również piętro, ale to tylko niektóre rzeczy, które powinniśmy brać pod uwagę.

 na-co-zwrocic-uwage-kupujac-mieszkanie

Cena

Co warto wziąć pod uwagę planując kupno mieszkania? Po pierwsze nasze możliwości finansowe. Sprawdźmy jak mają się one do ofert rynkowych. Większość z nas decyduje się na kredyt hipoteczny.

Po nowym roku zacznie obowiązywać wymóg posiadania 10 proc. wkładu własnego dla kredytu hipotecznego. Jest to ogromny problem szczególnie dla młodych osób, które często nie mają takich możliwości finansowych. Część banków postanowiła potraktować kwestię wkładu własnego bardziej restrykcyjnie iustaliła wyższe poziomy wkładu wymagane przy staraniach o kredyt na mieszkanie czy dom. Przez zakupem mieszkania warto więc starannie przeanalizować, która opcja kredytu jest dla nas najbardziej optymalna.

Lokalizacja

Szukając mieszkania powinniśmy również zwrócić uwagę na lokalizację. Sprawdźmy czy jest dobrze skomunikowane z miejscami do których udajemy się najczęściej. Warto wybrać też dzielnice ze względu  na bezpieczeństwo okolicy. Część osób decyduje się na zamieszkanie pod miastem, lub nie bezpośrednio w centrum. W takim wypadku tym bardziej ważna jest komunikacja miejska. „Młodzi ludzie ze względu na kwestie finansowe często decydują się na mieszkanie na osiedlach oddalonych od centrum. Widzimy również coraz większe zainteresowanie nieruchomościami, które nie są bezpośrednio w sąsiedztwie miasta, ale posiadają dobrą sieć komunikacyjną” – mówi Łukasz Majcher, ekspert Włodarzewska SA.

Funkcjonalność
Bardzo ważny jest rozkład mieszkania, czyli ustawienie wszystkich pomieszczeń. Mieszkanie tzw. ‘rozkładowe’ to takie które  nie posiada m.in. pokojów przechodnich inaczej zwanych amfiladami. W małych mieszkaniach tj. 2,3 pokojowych przejściowe pokoje są mało funkcjonalne. Najlepszy rozkład mają zazwyczaj mieszkania zajmujące obszar zbliżony do kwadratu. Generalnie im bardziej obszar ten odbiega od tego kształtu, tym trudniej zaprojektować dobry rozkład. Rozkład mieszkania można czasem zmienić. Wymaga to jednak znacznych nakładów finansowych i nie zawsze jest możliwe, bo nie każdą ścianę w mieszkaniu można przesunąć lub wyburzyć.  Przy wyszukiwaniu ofert, od samego początku warto uwzględnić liczbę pokoi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...