Na co zwrócić uwagę podczas kupowania okularów przeciwsłonecznych?

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim — upały i ostre słońce, które w niektórych sytuacjach bywa uciążliwe, a nawet szkodliwe dla naszych oczu. Wówczas sięgamy po okulary przeciwsłoneczne, ale jak wybrać te właściwe?

Najważniejszą zasadą jest kupowanie okularów przeciwsłonecznych w salonach optycznych. Nie należy wybierać okularów z sieciówek odzieżowych czy z bazarów. Z pewnością ich niska cena jest kusząca, ale może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Tego typu okulary, zamiast specjalistycznych soczewek, mają zwykłe, przyciemnione kawałki plastiku, które wysyłają oku fałszywy sygnał. Źrenica rozszerza się, ponieważ dostaje mniej światła, a przez to jest bardziej podatna na uszkodzenia — bo w „bazarkowych” okularach brakuje filtrów, które ochronią ją przed działaniem promieni słonecznych. Noszenie takich okularów może skończyć się chorobami rogówki i soczewki, a nawet przedwczesną zaćmą. Dlatego zawsze bierzmy pod uwagę kilka aspektów podczas wyboru okularów, a kiedy brakuje nam pewności — zapytajmy optyka.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych?

Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Okulary znanych marek — np. okulary Polaroid, Ray Ban czy Gucci — bez wątpienia wyglądają efektownie i zazwyczaj mają lepsze parametry niż produkty nieznanych firm. Jednak zanim wybierzemy model, który podoba nam się wizualnie, upewnijmy się, czy:

  1. Posiada filtr UV — to absolutna podstawa. Okulary, których soczewki niwelują promieniowanie w 100%, mają oznaczenie UV400.
  2. Został wyposażony w filtr polaryzacyjny, który niweluje błyski i odbicia światła, np. od powierzchni wody lub jezdni. Nie jest niezbędny, ale zwiększa komfort użytkowania.
  3. Ma powłokę antyrefleksyjną, która zapewnia lepsze widzenie, bo zapobiega odbijaniu się światła od powierzchni okularów.
  4. Posiada oznaczenie CE, co oznacza, że spełnia europejskie normy i jest bezpieczny dla naszego zdrowia.
  5. Odpowiada naszym potrzebom. To ważne, czy będziemy korzystać z okularów (np. Polaroid lub innej sprawdzonej marki) podczas wakacji, czy poszukujemy modelu do jazdy samochodem lub uprawiania sportów. W konkretnych sytuacjach możemy potrzebować silniejszego filtra, mniejszego lub większego pochłaniania światła lub np. bardziej dopasowanej, dobrze leżącej oprawki.

Zastanówmy się także, czy nie potrzebujemy okularów przeciwsłonecznych z soczewką korygującą wadę wzroku. Takie okulary bywają droższe, ale ich alternatywą mogą być nowoczesne oprawki do okularów korekcyjnych z nakładką przeciwsłoneczną, która „trzyma się” oprawek dzięki temu, że jest namagnesowana.

Kiedy powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne przydadzą się właściwie każdemu (nawet dzieciom), bo każdy z nas jest narażony na szkodliwe działanie promieni UV. Jednak czasem takie okulary są wręcz koniecznością — np. podczas uprawiania sportów, wspinaczki, prowadzenia samochodu, lub jeśli zmagamy się ze schorzeniami oczu czy bólami głowy.

Na szczęście coraz więcej osób rozumie, że okulary to nie tylko modny dodatek (choć niewątpliwie okulary Polaroid czy Gucci robią wrażenie!), ale przede wszystkim przedmiot chroniący nasze zdrowie. Nie dajmy się nabrać na tanie podróbki — zawsze sprawdzajmy właściwości soczewek, a w razie potrzeby — zwróćmy się z pytaniami do optyka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...