Mydła z Aleppo – nie tylko dla wrażliwej skóry

Możliwość swobodnego komunikowania się i podróżowania po całym świecie pozwala na czerpanie korzyści z bogactw naturalnych nawet najodleglejszych zakątków naszej planety. To, co jest znane w pewnych rejonach od setek, a nawet tysięcy lat, dla nas stanowi zupełną nowość. Dzięki globalizacji możemy odkrywać receptury, które są głęboko zakorzenioną tradycją w innych krajach.

Jedną z nowinek na rynku są mydełka pochodzące z Bliskiego Wschodu. Mydła Aleppo wytwarzane są od ponad 2000 lat, a do ich produkcji wykorzystuje się surowce pochodzące z drzewa oliwkowego i laurowego. Skład mydła pozostaje niezmieniony od samego początku, a to dlatego, że nie ma żadnej potrzeby modyfikacji przepisu.

Metoda produkcji

Mydło wytwarza się z dwóch rodzajów oliwy. W pierwszym etapie wykorzystywana jest oliwa z oliwek, którą miesza się z wodą i wodorotlenkiem sodu. Po podgrzaniu całość ulega hydrolizie. W takim stanie mieszanka „odpoczywa” przez tydzień, a następnie jest łączoną z olejem laurowym. Według tradycji gotowanie odbywa się w okresie od listopada do marca. Dalszy proces produkcji jest typowy dla każdego mydła – następuje oddzielenie ługu, wystudzenie masy i wylanie jej do formy. Po lekkim stężeniu blok mydła zostaje podzielony na mniejsze kostki, a każda z nich starannie zapakowana. Teraz wszystkie paczuszki zostają przewiezione na pustynie, gdzie przez dziewięć miesięcy dojrzewają w słońcu, czyli schną i twardnieją. Ten zabieg sprawia, że zielona masa z wierzchu brązowieje i twardnieje. Im grubsza jest owa skorupka, tym lepiej.

Wygląd i zapach

Mydła Aleppo nie należą do kolorowych, cukierkowych mydełek, które urzekają swoim wyglądem. Kostki są z wierzchu brązowe, a wewnątrz ciemnozielone. Czasami dodawana jest do nich czerwona glinka lub wyciągi kwiatowe, które mogą nieznacznie wpływać na kolor lub zapach. Jednak zdecydowanie najbardziej dominujący jest zawsze zapach oliwek.

Właściwości

Dobroczynne działanie oliwy i oleju laurowego jest znane od tysięcy lat. Olej laurowy ma właściwości antyseptyczne i przyspiesza gojenie drobnych ran. Bardzo głęboko oczyszcza pory, dlatego zapobiega powstawaniu zaskórników. Choć olej jest tłusty, mydło jest zalecane do cery trądzikowej i problematycznej – właśnie dzięki działaniu antybakteryjnemu. Jednocześnie doskonale sprawdza się w przypadku skóry przesuszonej, ponieważ skutecznie nawilża i zatrzymuje wilgoć w głębszych warstwach skóry. Właściwości mydła zmieniają się nieco w zależności od procentowej zawartości oleju laurowego, dlatego warto dopasować konkretną mieszankę do swojego rodzaju skóry. Im więcej w składzie znajduje się oleju laurowego, tym mocniejsze są właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i ściągające. Surowiec ten jest bardzo drogi, dlatego jego obecność ma również wpływ na wyższą cenę mydła.

Mydło nie uczula, nie posiada żadnych składników (np. uzupełniających), które mogą powodować alergie i podrażnienia. Jest również bardzo wydajne – kostka wielkości tradycyjnego mydełka wystarcza nawet na trzy miesiące.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem gaj-oliwny.pl, oferującym naturalne kosmetyki, w tym czarne mydło i masła shea.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Aneta  8 lutego 2017 10:48

    Ciekawy produkt 🙂

    Odpowiedz
  2. vipala  8 lutego 2017 14:05

    Używałam i szczerze polecam. Nie wygląda ładnie ani nie pachnie, ale rewelacyjnie pielęgnuje cerę. Jest wygładzona, przyjemna w dotyku, dokładnie oczyszczona, a problemy z wypryskami zostały znacznie zredukowane. Warte swojej ceny i bardzo wydajne. Ja przy codziennym używaniu miałam je przez 2 lata!

    Odpowiedz
  3. Jaworka  9 lutego 2017 20:31

    Nie używałam jeszcze tych mydeł ale chyba będę musiała sie w nie zaopatrzyć bo ostatnio zauważyłam że zmywając makijaż płynami micelarnymi moja skóra robi się cienka i sucha jak papier a zaczęłam używać mydła z Rabczańskich solanek i skóra nie jest wysuszona

    Odpowiedz
  4. martucha180  10 lutego 2017 18:05

    A ja polecam czarne rosyjskie mydło.

    Odpowiedz
  5. @ona  10 lutego 2017 21:15

    Uzywam i szczerze polecam, szczególnie do skóry, która się przesusza. Jest bardzo, bardzo wydajnie, właściwości myjące i pielęgnujące na najwyższym poziomie. Zapach jest dosyć przyjemny choć nie jakiś kwiatowy a pianka bardzo kremowa i miła w dotyku.

    Odpowiedz
    • @ona  10 lutego 2017 21:16

      A i szczególnie polecam dla dzieci, moja córcię nim myję bo po innych specyfikach miała problemy skórne a po tym mydełku nie. Również zabawki w nim myję, w 100% naturalne więc i bezpieczne, nie to co inne detergenty.

      Odpowiedz
  6. Joanna  28 lutego 2017 21:37

    Muszę przyznać że to jedno z najciekawszych nowości, a po powyższych pozytywnych opiniach na pewno wypróbuję.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany