Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka? Kiedy zacząć uczyć gry na instrumencie?

Liczne badania naukowe potwierdzają, że muzyka stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego – pozytywnie wpływa na rozwój osobowości dziecka, rozwija jego wrażliwość, uczy systematyczności i obowiązkowości, rozwija umiejętności koncentracji, ułatwia przyswajanie nowej wiedzy. Aktywna gra na instrumencie muzycznym zwiększa poczucie własnej wartości, kształtuje pamięć i zaspokaja potrzebę ekspresji.

Jak pokazują badania, muzyka pozytywnie oddziałuje na dziecko już w okresie prenatalnym, już od dwudziestego szóstego tygodnia maluszek słyszy rytm i melodię. Kilkumiesięczne maluchy uwielbiają przedmioty, które wydają dźwięk. Są zaciekawione, skoncentrowane i chętne do tworzenia własnych melodii. A w wieku przedszkolnym wzrasta wrażliwość słuchowa dzieci, także w zakresie słuchu muzycznego. W tym okresie można zaobserwować wzrost zdolności rozpoznawania melodii – umiejętność taką posiada 40% dzieci w 4 roku życia i 75% w 5 roku życia.

dziecko gra na pianinie

fot. Lionelo

– Muzyka pobudza wszystkie obszary rozwoju dziecka, zarówno ten intelektualny, społeczny, emocjonalny, motoryczny, jak również językowy, w tym naukę czytania i pisania. Jest ona łącznikiem między ciałem a umysłem i pozwala im harmonijnie współpracować. Zarówno dorośli jak i dzieci dzięki muzyce ćwiczą i wzmacniają swoją pamięć. Kontakt dzieci z muzyką od najwcześniejszych chwil życia pozwala im rozwijać naukę dźwięków i znaczenia słów. Dodatkowo muzyce często towarzyszy taniec jak również próba gry na prostych instrumentach, jak grzechotki, organki czy bębenki, co wspiera rozwój motoryki, a także umożliwia autoekspresję dziecka – podkreśla psycholog Anna Jerzak, autorka bloga Psychonomia

Muzyka to rozwój

Muzyka to wspaniałe narzędzie, które stymuluje wszechstronny rozwój. Dlatego warto dawać dzieciom okazje do kontaktu z muzyką. Płyty dla dzieci, karuzele z pozytywką, zabawki muzyczne, instrumenty dla najmłodszych będą miały pozytywny wpływ na osobowość maluchów.
– Zabawy instrumentami muzycznymi nie tylko stymulują słuch naszych dzieci, ale również wpływają na rozwój motoryki poprzez taniec lub granie na instrumentach, nawet na tych, które służą tylko do zabawy. Dlatego warto by muzyka towarzyszyła dzieciom w codziennych czynnościach już od najmłodszych lat, podczas zasypiania – wyciszając melodie dostępne w różnych karuzelach, bujaczkach, w trakcie zabawy: piosenki w tle lub zabawy na różnych instrumentach muzycznych, podczas spacerów lub wycieczek samochodowych – nucąc ulubione melodie malucha – wyjaśnia Marcin Baranowski, CEO firmy Lionelo.

fot. Lionelo

Zabawki muzyczne stanowią ciekawą propozycję, która nie tylko bawi, ale również rozwija poczucie rytmu. Sprawdźmy jakie instrumenty czy akcesoria dla dzieci wyposażone w muzyczne dodatki mają wpływ na rozwój dziecka.

Relaksująca muzyka

Zawieszana na ramie łóżeczka karuzela to świetny pomysł na dziecięce wieczory. Łagodne i wyciszające melodie zajmą na długo nawet najbardziej wesołego malucha. Podobne zastosowanie mają różnego rodzaje bujaczki, które można nie tylko dostosować do wieku dziecko, ale mają wbudowany pakiet różnych melodyjek, które wpływają relaksacyjnie na dziecko. A ciche wibracje w bujaczku Zoe pomagają dziecku odprężyć się i zasnąć.

Cymbałki

Najbardziej tradycyjnym instrumentem dla dziecka są niewątpliwie cymbałki. Już najmłodsze dzieci mogą poznawać podstawowe dźwięki poprzez uderzanie w metalowe blaszki. Zabawka uczy poczucia rytmu, rozwija zdolności muzyczne i zaznajamia z nutami.

Pianinka nie tylko dla starszych

Keyboard może być pierwszym instrumentem, który wprowadzi dziecko w świat muzyki. Klawiatura jest podobna do tej w pianinie, ale ma dodatkowe efekty dźwiękowe. Gra na keyboardzie może być początkiem prawdziwej muzycznej pasji. Dla najmłodszych dostępne są kolorowe pianinka w ciekawej formie przekuwające uwagę dziecka. Dla starszych sprzęty tego typu wyglądają poważniej i dźwięk jest już dobrej jakości (jak w Keyboard Jess Lionelo).

Gitara i perkusja

To sprzęty dla starszych dzieci. Na rynku możemy znaleźć gitary dla najmłodszych dzieci, które zamiast tradycyjnych strun, mają kolorowe przyciski. Zabawki takie grają, świecą i zachęcają do występów. Natomiast jeżeli twój maluch z zaangażowaniem układa obok siebie garnki i pokrywki, po czym uderza w nie i tworzy oryginalną melodię – może dobrym rozwiązaniem będzie zakup perkusji.

– Pamiętajmy, że dając dziecku instrument muzyczny, nie od razu zostanie światowej sławy muzykiem. Natomiast widząc jego zainteresowanie dźwiękami, możemy po prostu wręczyć mu narzędzie, dzięki któremu rozwinie swoje zdolności i umiejętności. Jeżeli będzie to tylko chwilowy zachwyt, to niczego nie stracimy – dodaje Marcin Baranowski, CEO firmy Lionelo.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneta  8 lutego 2017 10:45

  Muzyka to lek na całe zło! 🙂

  Odpowiedz
 2. luna341  8 lutego 2017 13:14

  W moim domu zawsze były instrumenty muzyczne dla dzieci ,cymbałki ,gitara ,pianino.

  Odpowiedz
 3. sylwiawes  8 lutego 2017 15:14

  Bardzo ciekawy artykuł 🙂

  Odpowiedz
 4. martucha180  10 lutego 2017 17:51

  W ferie była u mnie niespełna 5-letnia bratanica. Włączyłam DVD z koncertu Grupy MoCarta. Obejrzałyśmy połowę. Dwa dni później bratanica mówi do mnie: „A włączysz mi tych panów?” Aż me serce się uradowało, że dziecko chce posłuchać muzyki poważnej i popatrzeć na nieco szalony występ kwartetu smyczkowego.

  Odpowiedz
 5. Kika07645  8 kwietnia 2017 11:54

  Moje dziecko ostatnio mialo okazje pograć na cymbałkach i sie jej podobało. Myśle, ze to bedzie dobry zakup. Ale na garnkach tez lubi grać. Słuchamy rownież muzyki klasycznej

  Odpowiedz
 6. Natalia  21 sierpnia 2018 13:47

  Ja całe życie grałam na fortepianie. Oczywiście hobbystycznie. Babcia zaczęłam mnie uczyć jak miałam pięć lat. Sama grała zawodowo. Rodzinka na wesele złożyła się i kupili mi fortepian do domu. Z music-concept.pl. Teraz ja, w pewnej części samouk, będę uczyła gry swojego synka. Oczywiście, jeżeli będzie tego chciał 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany