Najpiękniejsze murale w Polsce. Sztuka wyszła na ulice, kolorując szare i smutne budynki

Murale kolorują nasze miasta, zmieniając je w bardziej optymistyczne, wyraziste, a także oryginalne. Przedstawiamy namiastkę sztuki, która opanowała Polskę. Jeśli zabrakło tu twojego ulubionego muralu – czekamy na komentarze.

Murale to niewątpliwie osobliwa sztuka, która w ostatnich latach staje się coraz popularniejsza. Zmieniła myślenie wielu osób, którzy dotąd malunki na murach traktowali jako wandalizm. Uliczni artyści różnią się jednak od niszczycieli pociągów czy zabytków. Nie wypisują pełnych nienawiści haseł, nie marzą sprayem na oślep. Miejsce, które staje się ich tłem odżywa, staje się piękniejsze, nabiera koloru. Często to również ważny przekaz, hołd dla osoby, która stała się inspiracją, podziękowanie. Co więcej, bohaterkami wielu z nich są kobiety, które dla wielu – wiele znaczą. Z murów patrzy na nas wokalistka Kora, której włosami jest rozkwitający obok kasztan, wielka alpinistka Wanda Rutkiewicz, która jest dowodem na to, że nie ma słabej płci, a także Frida – ponadczasowa artystka.

źródło: www.pixabay.com

Najpiękniejsze murale w Polsce. Sztuka wyszła na ulice, kolorując szare i smutne budynki

Czym jest mural? Słowo pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza dzieło naścienne, pierwotnie monumentalne w swoim kształcie. Dziś to nic innego jak gigantyczna grafika na murze, która jednak w Polsce ma swoje korzenie przede wszystkim  w PRL-u, kiedy w ten sposób reklamowały się znaczące wówczas przedsiębiorstwa oraz instytucje. Banki, Lotto czy Pewex to tylko niektóre z nich.

Teraz to wielka sztuka

Znaczenie murali ewoluowało i w ostatnich latach zalewają (w pozytywnym słowa znaczeniu) polskie mury. Są malowane legalnie, za przyzwoleniem, a nawet nierzadko namową władz miast, które w sztuce widzą szansę na odrestaurowywanie budynków. Wiadomo, że w budżetach brakuje pieniędzy na odmalowanie każdego centymetra bloków, które w naturalnym biegu czasu niszczeją, brudzą się. Mural to świetne rozwiązanie, które dodatkowo tchnie w miejsce wyjątkowego, oryginalnego ducha. Obserwując polskie dzieła wiele mamy abstrakcji, a dla równowagi – pojawia się też mnóstwo historii, z konkretnymi bohaterami na czele. Portretowani są ludzie, zupełnie nieznani i niekoniecznie piękni, a także postacie prosto z baśni i snów.

 

Oto najpiękniejsze polskie murale – choć ledwie namiastka bogatej oferty naszych miast:

Warszawa

https://www.instagram.com/p/Bw3l6fUln4G/

 

Łódź

https://www.instagram.com/p/Bc2qJscgEEe/

 

Poznań

https://www.instagram.com/p/Bv3jyOHhQUL/

 

Kraków

https://www.instagram.com/p/BnrrnZjls4u/

 

Katowice

https://www.instagram.com/p/BsVXa50DHED/

 

 

Szczecin

https://www.instagram.com/p/BmK7qr6g-h9/

 

Wrocław

https://www.instagram.com/p/BrAuf-WBWyU/

 

Opole

https://www.instagram.com/p/BijJ6hsBJoR/

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. karmelek87  10 maja 2019 15:44

  Jest mural spod mojego domu! Uwielbiam go! Ale podobają mi się też klimaty Alicji z Krainy Czarów i pomysłowy mural z głową Kory.

  Odpowiedz
 2. Weronika  13 maja 2019 23:57

  Super są niektóre, ale gdzie jest Lublin?? Też mamy ciekawe murale, np. taki przedstawiający fragment przedwojennej dzielnicy żydowskiej oraz takie z poezją np. Julii Hartwig.

  Odpowiedz
 3. paulaalfc  22 sierpnia 2020 22:30

  Super!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany