Mrożenie komórek jajowych – moda czy konieczność?

Facebook oferuje swoim pracownicom do $ 20 000 za mrożenie komórek jajowych należących do nich i odłożenie ciąży na przyszłość!  1 na 3 kobiety powyżej 35 roku życia ma bowiem problemy z płodnością i chce zajść w ciążę do 35 roku życia.  Wraz z wiekem dochodzi również wyższe ryzyko poronienia i wad genetycznychi. Oczywiście, te statystyki mogą być przerażające dola przyszłych matek, gdy te zbliżają się do połowy swoich lat  trzydziestych. Jeśli więc nie chcesz się przedwcześnie spieszyć do macierzyństwa lub wciąż szukasz właściwego partnera – możesz zamrozić swoje komórki jajowe.  Czy mrożenie komórek jajowych jest zatem szansą na późne, szczęśliwe macierzyństwo?

 

mrozenie-komorek-jajowych

Jak zamrozić jajeczko?

Mrożenie komórek jajowych odbywa się za pomocą metody szybkiego mrożenia, zwanej witryfikacją. Pobiera się je poprzez punkcję jajnika po stymulacji hormonalnej, jednorazowo kilka, kilkanaście sztuk. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dożylnym, a ryzyko powikłań jest niewielkie. Komórki jajowe przechowuje się w ciekłym azocie o temperaturze -196 stopni celcjusza. W teorii można je przetrzymywać przez kilkadziesiąt lat.

Część komórek jajowych obumiera jeszcze w procesie witryfikacji, część nie przetrwa rozmrożenia. Nie należy również zapominać, że w in vitro i w naturze tylko 30% zarodków przyniesie pozytywne rozwiązanie ciąży. Z tych powodów konieczne jest pobranie przynajmniej 9., a najlepiej 12. komórek jajowych, by prawdopodobieństwo urodzenia dzięki nim dziecka w przyszłości było wysokie. Nie ma jednak nigdy 100% pewności – powiedział dr Grzegorz Mrugacz, ekspert kampanii „Płodna Polka”.

Kto może zamrozić komórkę jajową?

Z zabiegu mrożenia komórek jajowych powinny skorzystać kobiety z chorobą nowotworową przed rozpoczęciem leczenia. Zarówno chemioterapia i radioterapia uszkadza lub modyfikuje genetycznie gamety. Zaleca się go również pacjentkom z zaawansowaną endometriozą oraz występującą rodzinnie przedwczesną menopauzą.

Dla kobiet, które traktują mrożenie komórek jajowych, jako polisę na przyszłość, najistotniejszy będzie wiek, w którym zdecydują się na procedurę. Z biologicznego punktu widzenia najlepszy moment na pierwszą ciążę występuje do 25. roku życia. Potem jakość gamet spada. Z tego powodu zaleca się, by kobiety decydujące się na mrożenie komórek jajowych nie były starsze niż 30 lat.

Im wcześniej komórki zostaną zamrożone, tym większe prawdopodobieństwo, że urodzi się z nich zdrowe dziecko. Dużo mniejsze znaczenie ma moment, w którym zostaną rozmrożone i przetransferowane do macicy w formie zarodków. Najważniejsze jest w jakim wieku komórki zostały zamrożone – mówi dr Mrugacz – By jednak mieć pewność szczęśliwego macierzyństwa, rekomendujemy poczęcie w naturalny sposób w młodszym wieku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,46 z 5)
loading... zapisuję głos...