Możliwości technologiczne, jakie oferuje nam inteligentny dom

Istnieją systemy, które pozwalają na automatyzowanie znacznej ilości codziennych czynności. Za pomocą jednego urządzenia, którym jest zdalny pilot jesteśmy w stanie obsługiwać wszystkie przedmioty smart. Możemy na przykład otwierać bramę czy też włączać i wyłączać światło za pomocą jednego przycisku.

Możliwości technologiczne, jakie oferuje nam inteligentny dom

Co to jest inteligentny dom?

Tego typu rozwiązania to technologia smart. I tak przykładowo smartfon, który kiedyś służył wyłącznie w celu wykonywania połączeń głosowych, dziś jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Możemy za jego pomocą robić zdjęcia, nagrywać filmy, odtwarzać muzykę, a także przeglądać strony internetowe.

Inteligentny dom (smart home) to specjalny system automatyki, który umożliwia przede wszystkim zdalne sterowanie domowymi urządzeniami. Podstawowymi elementami tego rodzaju automatyki są sprzęty działające w technologii smart. Architektura ta daje możliwość połączenia różnych elektronicznych przedmiotów do jednej wspólnej sieci. W związku, z tym tak połączone gadżety są w stanie się ze sobą komunikować, a także być sterowane przez użytkownika mieszkania. Dla wielu osób inteligentny dom brzmi skomplikowanie. Ale tak naprawdę jego działanie jest bardzo proste.

Z czego składa się inteligentny dom?

Podzespoły wchodzące w skład inteligentnego mieszkania to przede wszystkim główna centralka. Jej zadanie polega na połączeniu wszystkich urządzeń w jedną zintegrowaną sieć. Jeśli dana osoba chce zarządzać smart urządzeniami zdalnie poza mieszkaniem, to w takim wypadku musi posiadać centralkę, która ma dostęp do Internetu.

Zasada działania sterownika wraz z inteligentnymi sprzętami nie jest wcale trudna. Trzeba tylko ściągnąć, a także zainstalować specjalną aplikację, która umożliwia między innymi zarządzanie elementami elektronicznymi z poziomu smartfona czy też tabletu.

Jeżeli posiadamy w mieszkaniu wiele urządzeń jednego producenta ma on zazwyczaj swój własny program do zarządzania smart urządzeniami. W takim wypadu także konfiguracja sieci będzie dużo łatwiejsza. Dzięki możliwości modułu Wi-Fi w określonym sprzęcie, różne gadżety będą w stanie się ze sobą komunikować. Dodatkowym rozwiązaniem może być podłączenie ich do inteligentnych gniazdek. Wtedy potrzebujemy tylko dodania sprzętów w aplikacji, a następnie możemy je tam od razu zaprogramować.

Automatyka budynkowa to również bardziej zaawansowane systemy posiadające inteligentne procesory, które mają możliwość ciągłego uczenia się, analizowania danych oraz ich zapamiętywania. W związku z tym takie działanie bez udziału człowieka pozwala na przykład dostosować określoną moc oświetlenia, zaparzyć kawę o ustalonej godzinie i dniu czy też ustawić określoną temperaturę w pomieszczeniu.

Bezpieczny inteligentny dom

Sterowanie sprzętami w mieszkaniu z użyciem smartfona, tabletu jest bardzo komfortowe. Bez wstawania z kanapy możemy na przykład włączyć pralkę, zmywarkę czy też światło. Inteligentna automatyka budynkowa umożliwia także zaoszczędzenie wielu pieniędzy, ponieważ zaprogramowane urządzenia będą idealnie działać tylko w wyznaczonych godzinach. Poza tym mieszkanie w inteligentnym domu to także bezpieczeństwo. Kiedy jesteśmy na wakacjach czy też w delegacji możemy w prosty sposób skontrolować, co się dzieje się w naszym mieszkaniu lub też działce. W razie problemu czy też włamania zainstalowane odpowiednie kamery oraz czujniki z użyciem inteligentnego systemu powiadomią nas o zaistniałym incydencie, wysyłając komunikat na telefon.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (41 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...