Mozaika kamienna – porady przydatne podczas urządzania łazienki

Trzeba przyznać, że kamienne płytki nadają wnętrzu szczególnego charakteru. Potwierdza to ich niesłabnąca popularność w naszym kraju oraz w innych rejonach Europy. Kamień jest stosunkowo chłodny (i w dotyku, i wizualnie), jednak starannie wykończona mozaika z tego surowca ma niezaprzeczalny urok. Ponadto prezentuje się bardzo szykownie oraz nowocześnie.

Mozaika kamienna

 

Urok naturalnej surowości

Jeżeli zdecydujemy się na mozaikę kamienną na ścianach lub podłodze, przy odpowiednim doborze reszty elementów wystroju (mebli, dywanów, roślin, etc), mamy szansę uzyskać bardzo ciekawe rezultaty designerskie. Kamienne płytki mozaikowe mogą w pierwszej chwili budzić pewne obawy, ze względu na swoją naturalną surowość stylistyczną. To jednak tylko powszechny stereotyp, który łatwo obalić.

 

Mozaika kamienna w łazience

Wszystkie powyższe uwagi dotyczą także pomieszczenia, jakim jest łazienka. Co warto wziąć pod uwagę, gdy zamierzamy urządzić od nowa miejsce naszych codziennych kąpieli? Poniżej przedstawiamy kilka rad dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad wykorzystaniem mozaiki kamiennej jako elementu wystroju tej jakże ważnej, domowej przestrzeni.

Jeżeli chodzi o zasady, które powinny rządzić ułożeniem płytek pod kątem kolorystycznym, panuje ogólna reguła, by łazienka rozjaśniała się w miarę możliwości ku górze. Najmocniejsze i najciemniejsze odcienie należy położyć blisko podłogi, standardowo nasycone barwy na linii wzroku, natomiast najjaśniejsze kolory jak najwyżej.

 

Jak powiększyć optycznie niewielką łazienkę?

Przede wszystkim, musimy wziąć pod uwagę rozmiar naszej łazienki. W tym przypadku funkcjonalność powinna być ważniejsza niż estetyka. To, czy zdecydować się na duże, czy też małe płytki – jest sprawą osobistych preferencji i przyzwyczajeń. Choć często można spotkać się z poglądem, że duże płytki nie powinny znaleźć się w małej łazience – kwestia jest tak naprawdę dyskusyjna.

Sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie dowolnego typu pomieszczenia jest umieszczenie w nim większych luster. Dobrze jest także rozważyć wykorzystanie mozaiki jako ozdobnego pasa, biegnącego wzdłuż lub w poprzek ścian i podłogi.

Na pewno warto wziąć pod uwagę umieszczenie dwóch rodzajów płytek mozaikowych w tym pomieszczeniu. Pierwszym wybranym typem wykładamy podłogę, a innym – ściany.

 

Minione i obecne trendy – mozaika kamienna wciąż modna

W tym miejscu nie można pominąć wciąż bardzo modnego trendu, który królował przez cały zeszły sezon, czyli kontrastowego zestawienia czerni z bielą. Szczególnie efektownie prezentują się w takiej kolorystyce płytki heksagonalne (czyli sześciokątne). Obecnie daje się zauważyć nowy, silny trend w omawianej przez nas dziedzinie designu, mianowicie mozaika kamienna – https://www.banyo.pl/pl/menu/mozaika-kamienna-296.html, wykonana z dopasowanych i oszlifowanych otoczaków. Są to zwykłe, owalne kamyki, które swój kształt zawdzięczają temu, że długo leżały na dnie rzeki.

Naturalne pochodzenie płytek, wykonanych techniką mozaikową ma też dwie dodatkowe (poza estetycznymi) zalety. Chodzi mianowicie o fakt, że nawet kilka kroków boso po rzecznych kamykach będzie miało zbawienny wpływ na krążenie stóp. Zapewnimy sobie w ten sposób naturalny masaż. W ślad za naturalnym pochodzeniem tego typu płytek idzie też ich wysoka odporność na codzienną eksploatację oraz intensywne użytkowanie. Materiał, z jakiego jest wykonana dane mozaika, decyduje o jej specyficznych parametrach technicznych.

Choć trzeba jasno podkreślić, że mozaika kamienna nie jest uniwersalnym rozwiązaniem, które zadowoli w pełni każdego, wielu z nas decyduje się na taki właśnie sposób wykończenia swojej łazienki. Dużo zależy rzecz jasna od gustu i pomysłowości właściciela danej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy wykorzystamy płytki tego rodzaju jedynie jako przełamujący monotonię dekor, czy też pokryjemy nimi większą powierzchnię – możemy być pewni, że będzie to rozwiązanie trwałe, funkcjonalne i jednocześnie eleganckie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,06 z 5)
zapisuję głos...