Morfologia krwi – podstawowe badanie w profilaktyce zdrowia

Spis treści:

Troszcząc się o zdrowie, nie należy zapominać o regularnym wykonywaniu podstawowych badań profilaktycznych. Jednym z najważniejszych jest morfologia krwi. Dowiedz się, jakich informacji o zdrowiu dostarcza to badanie, kiedy i jak często warto je wykonywać oraz jak prawidłowo się do niego przygotować.

Czym jest morfologia krwi i na czym polega?

Morfologia jest badaniem laboratoryjnym, polegającym na analizie próbki krwi żylnej pacjenta. W czasie badania ocenia się poszczególne parametry krwi, które są nośnikiem wielu informacji o ogólnym stanie zdrowia. Morfologia krwi obejmuje ocenę takich parametrów, jak m.in.:

 • liczba krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów);
 • liczba oraz procentowy udział leukocytów różnego rodzaju (WBC);
 • średnia objętość krwinki czerwonej (MCV);
 • średnia objętość hemoglobiny w krwince (MCH);
 • średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach (MCHC).

Powyższe wartości są pochodnymi trzech podstawowych parametrów, do których należą liczba krwinek czerwonych (RBC), stężenie hemoglobiny (HGB) i wartość hematokrytu (WBC).

Co o zdrowiu powiedzą wyniki morfologii?

Morfologia krwi to badanie, którego wyniki zawierają dużo ważnych informacji na temat ogólnego zdrowia pacjenta. Nieprawidłowe wartości poszczególnych parametrów krwi mogą wskazywać na rozwijające się w organizmie schorzenia, nawet w ich wczesnym stadium, kiedy pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych objawów klinicznych. Wykonanie morfologii może okazać się pomocne we wczesnej diagnostyce m.in.:

 • chorób układu sercowo-naczyniowego;
 • zaburzeń krzepnięcia krwi;
 • nadkrwistości lub anemii;
 • nowotworów;
 • stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych, zakażeń wirusowych;
 • niedoborów witamin i minerałów.

Wyniki morfologii krwi należy zawsze konsultować z lekarzem. Interpretacji wyników powinny towarzyszyć m.in. szczegółowy wywiad medyczny i wyniki innych badań. Na tej podstawie lekarz może podjąć decyzję w zakresie leczenia, zaleceń dotyczących diety i stylu życia czy skierowania pacjenta na pogłębioną diagnostykę.

Kiedy i jak często wykonywać morfologię?

Morfologia krwi należy do podstawowych badań profilaktycznych, które warto wykonywać regularnie co roku. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i nieodczuwających żadnych niepokojących dolegliwości. Morfologia może pomóc wcześnie wykryć rozwijające się podstępnie choroby. Osoby, które znajdują się pod stałą opieką lekarza powinny wykonywać to badania zgodnie z jego zaleceniami.

Morfologia krwi – jak prawidłowo przygotować się do badania?

Aby wyniki morfologii były wiarygodne i informowały o rzeczywistym stanie zdrowia, należy odpowiednio przygotować się do pobrania krwi. Jak to zrobić?

 • Na pobranie należy przyjść na czczo, około 8–12 godzin po ostatnim posiłku. Rano przed badaniem można wypić 1 szklankę wody niegazowanej.
 • Na badanie należy stawić się po całonocnym wypoczynku, pobrań krwi dokonuje się w godzinach porannych (optymalnie 7:00–9:00).
 • W okresie 2–3 dni przed badaniem wskazana jest abstynencja alkoholowa i unikanie innych używek.
 • Na badanie należy przyjść przed przyjęciem porannej porcji leków i suplementów. Wyjątek od tej reguły stanowią inne zalecenia lekarza (należy poinformować o tym pielęgniarkę jeszcze przed przystąpieniem do pobrania).
 • 15 minut bezpośrednio przed pobraniem pacjent powinien zrelaksować się w pozycji siedzącej.

Powyższe zalecenia stanowią ogólną instrukcję przygotowania się pacjenta do morfologii. Osoby będące pod opieką lekarza powinny przygotowywać się do pobrania krwi zgodnie z jego zaleceniami.


Artykuł sponsorowany

Krew prawdę Ci powie – także o anemii

Krew prawdę Ci powie – także o anemii

Analiza krwi dostarcza informacji o ogólnym stanie zdrowia. Morfologia jest bardzo istotnym badaniem w przypadku kobiet, które co miesiąc podczas menstruacji tracą krew, czasem nawet w bardzo dużych ilościach. Aby jednak badanie dawało pełny ogląd

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Lamotek.pl  14 kwietnia 2023 22:41

  Morfologia to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych! Wykonuję każdego roku!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany