Monstera w domu – królowa roślin doniczkowych. Jak o nią dbać?

Wiele zapracowanych osób często wybiera rośliny, które są mało wymagające i dziecinnie proste w uprawie. Taką jest niewątpliwie monstera. W domu można ją trzymać zarówno na meblach, jak i w donicy na podłodze. Wygląda pięknie, nie jest skomplikowana w obsłudze , a do tego jest łatwo dostępna, bo znaleźć ją można praktycznie w każdej kwiaciarni. Dziś przestawimy Wam garść faktów o królowej roślin doniczkowych, czyli monsterze!

Spis treści:

roślina monstera

Jakie są rodzaje monstery?

Monstera w domu to częsty widok w polskich „czterech kątach”. Ten pochodzący z lasów Ameryki Środkowej i Południowej rodzaj pnączy stanowi bardzo modny element aranżacji w pomieszczeniach. Charakterystyczne liście, na których z wiekiem pojawiają się dziury sprawia, że monstera jest rośliną, która ponoć jest jedną z najchętniej kupowanych do pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych. Co ciekawe, ponoć istnieje aż jej 37 odmian. Do najpopularniejszych zaliczyć można monsterę dziurawą, minima czy monkey mask. Sama roślina jest na tyle lubiana, że z wzorem jej liści drukuje się nawet plakaty czy tapety!

Jaka doniczka do monstery w domu?

Monstera jest rośliną, która ponoć może dorastać nawet do wysokości 2, 5 metra. Długość jej liści z kolei może osiągać aż 60 cm długości! Dlatego sadząc ją w ziemi warto zamontować drewniany lub bambusowy palik, który ułatwi roślinie prawidłowy wzrost i zapobiegnie łamaniu się łodyg. Doniczka do monstery powinna być z dziurką w środku, aby nadmiar wody mógł być właściwie odprowadzany. Najlepiej aby była kamienna lub wykonana z gliny. Do tego na jej dno należy nasypać drenaż, który zapobiegnie powstawaniu wilgoci i gniciu korzeni. Jeśli z kolei chodzi o wielkość donicy, to należy ją dobrać do systemu korzeniowego. Roślina nie może mieć zbyt ciasno, bo szybko rośnie, więc zbyt mała doniczka nie tylko ograniczałaby jej prawidłowy wzrost, ale też zwyczajnie nie starczyłaby na zbyt długo.

monstera w domu

Jak uprawiać monsterę w domu?

Monstera to dobry pomysł dla osób, których wiedza o ogrodnictwie jest na początkowym etapie i ogranicza się jedynie do podstaw. Nie jest ona zbyt wymagająca i z powodzeniem dostosowuje się do zapewnionych jej warunków. Oprócz wymaganej warstwy keramzytu wystarczy jedynie ziemia do kwiatów doniczkowych, najlepiej z dodatkiem torfu. To ważne, bo gleba musi być przepuszczalna. Jeśli chodzi o nawóz świetnie sprawdzi się ten mineralny dedykowany roślinom o ozdobnych liściach. Po zasadzeniu monstery w domu należy wybrać dla niej odpowiednie miejsce w domu. Roślina dobrze toleruje temperaturę od 15 do 30 stopni. Nie wymaga też częstego podlewania. Monsterę w ciepłym sezonie podlewa się raz na tydzień, a w chłodnym raz na dwa tygodnie. Nadmiar wody z podstawki należy usunąć. Należy pamiętać, że nawet jeśli monstera nie będzie podlana na rekomendowany czas nic jej nie grozi. To czyni ją idealną rośliną dla osób, które często wyjeżdżają na nieco dłużej niż tylko 7-dniowe wojaże.

Monstera w domu – gdzie ją ustawić?

Najlepiej, aby monstera miała dostęp do światła i promieni słonecznych, jednak nie w nadmiarze. Dlatego obszar, w którym panuje pół-cień będzie dla niej idealny. Zbyt nasłonecznione miejsce bowiem jej nie sprzyja. W okresie wiosenno-letnim zatem lepiej trzymać ją z dala od okien. Do tego monstera źle toleruje nadmierną suchość powietrza, co skutkuje brązowieniem jej liści. Jej systematyczne zraszanie jest zatem koniecznie. W sezonie jesienno-zimowym natomiast należy trzymać ją z dala od grzejników i ustawiać ok. 2-3 razy w tygodniu w okolicy nawilżacza powietrza.

monstera w domu

Czego nie lubi monstera w domu?

Wiele osób często zastanawia się dlaczego monstera żółknie. Otóż okazuje się, że ta tropikalna roślina nie lubi zbyt dużej wilgotności, więc nie warto jej podlewać „na zaś”, zwłaszcza w sezonie zimowym. Takie działanie może bowiem sprawić, że liście zaczynają mieć coraz jaśniejsze zabarwienie. Taki problem często dotyka też rośliny posadzone w donicy bez otworu. Nadmiar wody nie może znaleźć swojego ujścia, więc roślina zaczyna zmieniać kolor. Jeśli z kolei gleba jest zbyt sucha monstera manifestuje ten stan zwijaniem liści w rulonik.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...