Mommy makeover, czyli jak odzyskać formę po ciąży – radzi dr Daria Charytonowicz, specjalista chirurgii plastycznej

Po ciąży nasze ciało się zmienia. I choć trudno to zaakceptować, nowy look jest kwestią natury. Z obwisłą skórą na brzuchu i innymi „pamiątkami” możemy jednak sobie poradzić. O to jak wrócić do formy i jak walczyć z niedoskonałościami, zapytaliśmy dr Darię Charytonowicz, chirurga plastyka i eksperta w dziedzinie mommy makeover.

Mommy makeover to nic innego  jak zabiegi przeznaczone dla młodych mam, które po porodzie mają problem ze zgubieniem dodatkowych kilogramów. Podobnie z resztą jak nie potrafią uporać się z  niechcianymi fałdkami skóry – największą zmorą jest brzuch. Na takie zabiegi przede wszystkim decydują się panie prowadzące aktywny tryb życia, które bez bólu i nie szkodząc swojemu zdrowiu chcą wrócić do formy sprzed ciąży. Przed jakimikolwiek działaniami konieczne będą oczywiście konsultacje z  doświadczonym lekarzem. Zanim jednak się na nie zdecydujesz, przeczytaj wywiad z Dr Darią Charytonowicz, specjalistą chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, która jest ekspertem  m.in. właśnie w zabiegach typu mommy makeover.

źródło: www.pixabay.com

Mommy makeover, czyli jak odzyskać formę po ciąży. Porady dla młodych mam przygotowała dr Daria Charytonowicz, specjalista chirurgii plastycznej 

Kobieta Mag: Jak powinno wyglądać nasze życie, gdy na świat przyjdzie już wyczekiwane dziecko?

dr Daria Charyntowicz: Przede wszystkim zdrowy tryb życia. A co za tym idzie – rozsądnie skomponowana dieta, dotlenianie i powrót do sportu. Czasem jednak i to może nie pomóc lub nie przynieść oczekiwanych efektów, dlatego wówczas polecam konsultacje z chirurgiem plastykiem. Z nadprogramowym tłuszczykiem poradzi sobie  zabieg liposukcji, czyli miejscowe odessanie nadmiernej tkanki tłuszczowej.

K.M.: Najgorszy jest chyba nadmiar skóry na brzuchu. Jaki jest na niego sposób?

dr D. Ch.: W tym przypadku oprócz liposukcji trzeba wykonać też plastykę brzucha, czyli tzw. abdominoplastykę. Zabieg trwa maksymalnie 3, 5 godziny i ma za zadanie usunięcie nadprogramowej skóry oraz zeszycie rozstępu mięśni prostych. Dzięki temu brzuch nie będzie wypukły, a młoda mama odzyska talię. Skóra jest nacinana w dole, pomiędzy  kolcami biodrowymi. Nie trzeba obawiać się jednak, że blizna będzie widoczna, bo zostanie ona „schowana” w bieliźnie. Następnie podnosimy płat skórno – tłuszczowy, naciągamy i usuwamy nadmiar skóry. Następuje przesunięcie pępka w nowe miejsce i warstwowe zszycie skóry, by na koniec założyć opatrunki. Kuracja po zabiegu w klinice trwa dwa dni.

K.M.: Czy po porodzie musimy długo czekać na wykonanie plastyki brzucha?

dr D. Ch.: Musimy poczekać aż organizm wróci do formy po ciąży, dlatego minimalny czas oczekiwania to 6 miesięcy od porodu. Czasem jednak warto wstrzymać się jeszcze dodatkowy miesiąc.

K.M.: Ile musimy czekać na efekt takiej operacji?

dr D. Ch.: Należy wiedzieć, że na początku brzuch  jest mocno napięty. Przez pierwszy tydzień pacjentki chodzą lekko pochylone. Muszą też nosić pas pooperacyjny, co potrwa 6-8 tygodni. Na pierwszej wizycie kontrolnej należy pojawić się po tygodniu i wówczas usunięte zostaną szwy z pępka. Pozostałe lekarz wyjmie po około dwóch tygodniach. Co ważne, zabieg nie przeszkadza w karmieniu dziecka piersią. Sport możemy zacząć bezpiecznie uprawiać po ok. 2 miesiącach.

K.M.: Czy zdarzają się przypadki, kiedy kobieta powinna zrezygnować z takiego zabiegu?

dr D. Ch.: Operację wyklucza zły stan ogólny pacjentki. Mam tu na myśli choćby cukrzycę czy nadciśnienie, a także inne choroby przewlekłe. Młoda mama nie może też zmagać się z otyłością. 

K.M.: Czy jest jakaś alternatywa dla takich zabiegów?

dr D. Ch.: Pacjentki pytają oczywiście o mniej inwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Niestety, urządzenia Hi-Tech, które wykorzystują m.in. ultradźwięki w przypadku wypukłego brzucha czy nadprogramowej skóry nie poskutkują.

K.M: Dziękujemy za rozmowę.

dr D. Ch.: Dziękuję.


dr Daria Charyntowicz

Wywiadu udzieliła dr Daria Charyntowicz,  specjalista chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Pracuje w Oddziale Klinicznym Chirurgii Plastycznej CMKP w Warszawie i w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (188 głosów, średnia: 4,13 z 5)
loading... zapisuję głos...