Modnie i wygodnie – trendy w aranżacji kuchni

Zwrot ku naturze, kontrasty, minimalizm na bogato – tak krótko można podsumować trendy w aranżacji przestrzeni kuchennej, które obowiązywać będą w 2014 roku. Przeczytaj więcej!

Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna i na czasie? Planując remont czy urządzenie nowego mieszkania warto zapoznać się obowiązującymi trendami oraz poradami projektantów i architektów wnętrz. Zwrot ku naturze, kontrasty, minimalizm na bogato – tak krótko można podsumować trendy w aranżacji przestrzeni kuchennej, które obowiązywać będą w 2014 roku.

Estrella-Ciarko-Design

Ciepły minimalizm

Remont, z którym często wiąże się także zmiana aranżacji wnętrza, to inwestycja na lata. Dlatego z aktualnie obowiązujących trendów warto wybierać te rozwiązania, które z jednej strony będą ponadczasowe, z drugiej nadadzą pomieszczeniu nowoczesny i indywidualny charakter. Silnym trendem, który od kilku już sezonów cieszy się popularnością, nie tylko wśród projektantów, ale także osób remontujących mieszkanie, jest minimalizm. Aktualnie kierunek ten to nie tylko geometria formy, oszczędność w dekoracjach, surowe i zimne barwy. Współczesny minimalizm nadal bazuje na prostocie form i kształtów, jednak odwraca się w stronę natury. Wszechobecny chrom i nikiel odchodzą w zapomnienie. Modny staje się marmur oraz elementy drewniane, a dokładniej deski, na których widnieją ślady przeszłości – surowe, lakierowane, olejowane, w formie półek, blatów, frontów mebli kuchennych. Dużą popularnością cieszą się także tapety i okleiny dające złudzenie ściany z desek. Co więcej – nurt ten wpisuje się w szerszy i coraz bardziej popularny trend nadawania nowego życia przedmiotom. Naturalne materiały są wieczne, nie tylko ze względu na ich odporność. Można je w odnawiać i przywracać świetność. Użycie kamienia, cegły, betonu nada wnętrzu nieco industrialnego, ale szlachetnego stylu.

Czarna magia

Ciekawym trendem w aranżacji przestrzeni kuchennych jest nadawanie wnętrzu nowoczesnego charakteru w oparciu o kontrasty. Uniwersalna i ponadczasowa czerń nigdy nie wychodzi z mody. Dobrze wygląda zarówno jako dodatek, jak i motyw przewodni. Dlatego, jeżeli jesteśmy wielbicielami bieli, warto przełamać ją klasyczną czernią oraz wyrazistym kolorem. Architekci zachęcają do stosowania odważnych rozwiązań – zmiany są potrzebne, bo przełamują monotonię. Blaty, fronty mebli, ściany, czy nowoczesny sprzęt AGD w intensywnych kolorach podkreślą indywidualny charakter wnętrza. Podstawowym kryterium przy wyborze urządzenia gospodarstwa domowego jest jego funkcjonalność i parametry użytkowe. Przy zakupie okapu kuchennego zwrócimy uwagę na wydajność i cichość pracy. Kolejnym krokiem będzie wybór wersji kolorystycznej. Czasami warto zdecydować się na urządzenie w intensywnym kolorze, np. czerwieni, która podkreśli wyjątkowy charakter kuchennego wnętrza – radzi Kamil Machura, ekspert Ciarko Design.

Oszczędne technologie

Czym ponadto powinna charakteryzować się nowoczesna kuchnia? Funkcjonalnością, ergonomią i estetyką. Meble powinny być przestronne i wykonane z solidnych materiałów, sprzęt AGD designerski i energooszczędny. Surowa forma urządzeń elektrycznych idealnie wpasuje się w industrialny styl nowoczesnej kuchni, a przestronne meble pomieszczą wszystkie zbędne w danej chwili naczynia i przedmioty. W ostatniej dekadzie zużycie energii elektrycznej w polskich domach wzrosło o 40%. Mimo że cena za energię elektryczną nieco spadła, ciągle płacimy sporo. Dlatego przy wyborze urządzenia AGD warto zwrócić szczególną uwagę na takie parametry urządzenia, jak pobór mocy. Im mniejszy pobór mocy, tym niższe roczne zużycie energii, a tym samym niższe rachunki za prąd– wyjaśnia Kamil Machura.

Więcej światła z różnych miejsc

Niezwykle istotnym elementem aranżacji kuchni jest odpowiednie oświetlenie. Wpływa nie tylko na wrażenia estetyczne, ale również na samopoczucie mieszkańców. Kuchenka, zlewozmywak i blat – to miejsca, które powinny być szczególnie dobrze naświetlone. W tym roku architekci wnętrz i designerzy kładą duży nacisk na odpowiednie rozmieszczenie świateł LED, zamiast używania jednej, centralnie zawieszonej lampy. Sprawdzonymi rozwiązaniami są: punktowe oświetlenie, w które wyposażone są okapy kuchenne oraz oświetlenie zamontowane pod szafkami wiszącymi – kuchnia zyskuje nie tylko na wyglądzie, ale staje się również o wiele bardziej przytulna.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (140 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany