Modne kurtki i płaszcze męskie (zimowe i jesienne) – przegląd ponadczasowych modeli

Spis treści:

Wybór eleganckiej jesiennej kurtki czy zimowego płaszcza, który będzie służył swojemu właścicielowi przez kilka lat to nie lada wyzwanie. Odpowiednio dobrana odzież wierzchnia, stanowi wspaniałe dopełnienie wizerunku każdego mężczyzny i pozwala umiejętnie podkreślić jego wyszukany styl oraz osobowość. W garderobie żadnego eleganckiego mężczyzny, nie może więc zabraknąć ciepłej kurtki lub płaszcza, który nie tylko ochroni go przed chłodem, ale też będzie świetnie pasować do reszty jego ubioru.

młody mężczyzna

Fot. EyeEm, Freepik

Płaszcze i kurtki męskie z historią w tle

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gruby wełniany płaszcz pełnił funkcję podstawowego okrycia wierzchniego dla każdego mężczyzny. Wówczas nosili je zarówno chłopcy, jak i dojrzali panowie.

W odróżnieniu od nowoczesnych, modnych fasonów, dawniej płaszcze ważyły nawet kilka kilogramów, ponieważ szyte były z grubego sukna, ocieplanego dodatkowo watoliną.

Lata 70., lata 80.

Na przełomie lat 70. i 80. ciężkie, wełniane płaszcze męskie zaczęły ustępować miejsca nowoczesnym modelom, wykonanym z lekkich, a przy tym zaskakująco ciepłych materiałów. Dynamicznie zmieniała się nie tylko moda i styl życia ludzi, ale też ich oczekiwania wobec projektantów odzieży. W tym czasie również, wygoda zaczęła wygrywać z klasyczną elegancją, w efekcie czego stylowe płaszcze, były stopniowo wypierane przez krótkie, uniwersalne kurtki.

Lata 90.
Dopiero od lat 90. XX wieku, do świata mody powrócił styl smart casualowy, a wraz z nim dyplomatki z prostymi klapami, zapinane na guziki lub kieszeniami z patkami, a także kurtki – skórzane i z efektownymi pikowaniami. Był to również czas, kiedy zatarła się granica pomiędzy ubraniami eleganckimi i codziennymi – odtąd wiele elementów męskiej garderoby nabrało wiele nowych cech, dzięki którym równie świetnie sprawdzały się w sytuacjach bardzo oficjalnych, ale też nieformalnych.

Podobnie stało się z męskimi płaszczami – przede wszystkim zmienił się ich fason. Najmodniejsze aktualnie płaszcze i kurtki są bardziej dopasowane do ciała, a przy tym lżejsze niż modele sprzed kilkudziesięciu lat. Diametralnej zmianie uległy również materiały, wykorzystywane do produkcji, które obecnie są nie tylko przyjemniejsze w dotyku, ale też dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.

Modne płaszcze męskie

„Co wybrać – płaszcz czy kurtkę?” – choć to pytanie, zadaje sobie wielu mężczyzn, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, tym bardziej, że oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Panowie, którzy na co dzień preferują styl casualowy i cenią wygodne ubrania, zwykle sięgają po kurtki. Natomiast mężczyźni, którzy m.in. z racji wykonywanego zawodu, poszukują odzieży wierzchniej, która podkreśli ich elegancki, wyrafinowany styl, zdecydowanie częściej wybierają płaszcze.

Płaszcz męski typu dyplomatka

Dyplomatka to elegancki płaszcz męski, który najczęściej sięga do kolan. Co ciekawe, do świata mody wprowadził go hrabia Chesterfield, w związku z czym, tzw. dyplomatka, przez długi czas była nazywana płaszczem Chesterfield. Modele tego typu to ulubiony fason businessmanów i mężczyzn, którzy cenią ponadczasowy szyk i klasę.

Męskie dyplomatki, zwykle dostępne są w tak uniwersalnych odcieniach jak granat czy czerń, dzięki czemu rewelacyjnie sprawdzają się nie tylko w stylizacjach casualowych, ale również garniturowych. Dyplomatka wyróżnia się na tle innych fasonów swoim charakterystycznym krojem i subtelnym taliowaniem, które świetnie podkreśla figurę. W klasycznym wydaniu, dyplomatka jest jednorzędowa, choć zdarzają się także modele wyposażone w dwa rzędy guzików. Tego typu płaszcze męskie (dostępne np. na stronie https://www.lancerto.com/outlet/kurtki-plaszcze.html) są szczególnie polecane w połączeniu z garniturami, smokingami, zestawami koordynowanymi, ale też bawełnianymi spodniami chino, jeansami oraz skórzanymi półbutami.

Płaszcz męski typu bosmanka

Jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie bosmanki wykonywane z ciepłego i grubego materiału stanowiły nieodłączny element wizerunku europejskich i amerykańskich marynarzy. Początkowo zawsze miały kolor granatowy, a metalowe guziki zdobiono kotwicami, które nawiązywały tematycznie do marynarki wojennej. Co istotne, niezmieniona forma tego płaszcza męskiego przetrwała ponad 300 lat.

Dwa rzędy guzików to zdecydowanie najbardziej charakterystyczne elementy każdej bosmanki. Współcześnie płaszcze męskie tego typu na stałe wpisały się do mody codziennej, a ich elegancki i bardzo szykowny krój, znakomicie sprawdza się w stylizacjach casualowych i smart casualowych, Jak się okazuje, również gwiazdy światowej muzyki i kina pokochały płaszcze tego typu – Justin Timberlake chętnie nosi czarną bosmankę z jeansami i gładkimi t-shirtami, Usher – z oversizowymi koszulami, natomiast aktor Daniel Craig – w zestawieniu z eleganckimi, wieczorowymi garniturami i skórzanymi rękawiczkami.

Modne kurtki męskie typu husky

Zarówno w sezonie jesienno-zimowym, jak i podczas pierwszych dni wiosny, doskonałym wyborem są ciepłe, pikowane kurtki męskie, inspirowane modelami husky, które stanowią kompromis pomiędzy bardziej formalnymi płaszczami a kurtkami typowo sportowymi. Szczególnie dobrze, sprawdzają się kurtki z poliestru, który jest materiałem bardzo wytrzymałym i łatwym w pielęgnacji, ale także odpornym na promienie słoneczne – nie blednie i długo zachowuje swój piękny, intensywny kolor.

Cechy charakterystyczne męskich kurtek typu husky to m.in. wysoka stójka, która zapewnia optymalną ochronę przed deszczem i chłodem, zapięcie na suwak, metalowe zatrzaski oraz duże, praktyczne kieszenie.

Jak się okazuje, model typu husky to ponadczasowa już klasyka męskiego stylu, która została zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii w latach 60. XX wieku. Co ciekawe, pierwotnie została zaprojektowana z myślą o uprawianiu m.in. jazdy konnej i wędkarstwa, które były sportami charakterystycznymi zarówno dla brytyjskiej wsi jak i arystokracji. Kurtka szybko zyskała aprobatę szerszego grona odbiorców, stając się jednym z najgorętszych hitów mody codziennej.

Skórzane kurtki męskie

Męska skórzana kurtka to jeden z ponadczasowych przebojów mody. Początkowo, czyli w latach 20. XX wieku, przeznaczona była wyłącznie dla motocyklistów i chroniła ich przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, a także pełniła funkcję odzieży ochronnej w razie upadku z motoru. Z czasem zaczęli wykorzystywać ją również żołnierze, aż w końcu, dzięki takim gwiazdom kina jak James Dean, Marlon Brando czy Johnny Depp, na dobre zagościła w świecie mody męskiej.

Jak się okazuje, męska skórzana kurtka stanowi świetne dopełnienie stylizacji utrzymanych nie tylko w rockowym, ale także w casualowym klimacie. Choć można ją zestawiać z jeansami i luźnymi t-shirtami, równie doskonale wygląda w połączeniu z klasyczną koszulą, krawatem i spodniami w kant. W takim przypadku warto postawić na mono- lub duo look, czyli jeden lub maksymalnie dwa kolory w stylizacji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (84 głosów, średnia: 3,74 z 5)
loading... zapisuję głos...