Modne i praktyczne oświetlenie do łazienki – najpopularniejsze rozwiązania

To właśnie w łazience często przygotowujemy się do wyjścia z domu, wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne czy zażywamy relaksujących kąpieli. Łazienka to miejsce szczególne w każdym domu, choć nie każdy korzysta z niego tak samo. Podstawa, to wybrać odpowiednie oświetlenie, które ułatwi nam te codzienne czynności, zamiast je utrudniać.

Jaką funkcję pełni światło w łazience?

Golenie się, nakładanie makijażu, układanie włosów i fryzury, mycie twarzy – to tylko niektóre sytuacje w łazience, gdy absolutnie niezbędne jest dobre światło. Jak o nie zadbać? Przede wszystkim warto wybrać dobre sufitowe oświetlenie do łazienki, a następnie można dobrać dodatkowe źródło światła zlokalizowane przy lustrze lub umywalce. Ważne, aby prawidłowo dobrać lampy do wielkości i stylu pomieszczenia i równomiernie je rozmieścić. Doświetlenia będzie wymagać także prysznic lub wanna, a także umywalka. Nie zawsze wystarczy tu światło sufitowe czy klasyczne kinkiety na ścianach, dlatego warto także rozważyć dodatkowe źródło światła w postaci na przykład lustra z oświetleniem, kinkietu nad lustrem czy halogenów.

Kinkiety do łazienki

Kinkiety nigdy nie powinny stanowić samodzielnego i jedynego źródła światła, bez względu na to czy jest to łazienka, czy inne pomieszczenie. Zdecydowanie lepiej jest wykorzystać kinkiety w łazience do doświetlenia najważniejszych stref. Kinkiety bardzo dobrze sprawdzą się jako światło nad lustrem w łazience albo doświetlające strefę z umywalką. W ten sposób można nie tylko uzyskać odpowiednio jasne wnętrze, ale także stworzyć odpowiedni nastrój i klimat. Kinkiety dają mocne, lecz krótkie światło i z tego względu dobrze sprawdzają się jako doświetlenie w określonych strefach, a nie właściwe czy główne światło w całym pomieszczeniu.

Osobna lampa nad lustrem

W łazience warto najbardziej skupić się na mocnym oświetleniu lustra i umywalki, bo to właśnie tam potrzeba największej precyzji podczas golenia się, zabiegów pielęgnacyjnych twarzy, nakładania makijażu czy innych codziennych czynności. Higiena w łazience jest równie ważna, co jej praktyczne zastosowanie. We współczesnych łazienkach coraz częściej można też znaleźć takie rozwiązania jak lampa z paskiem LED, który można nakleić z tyłu lustra i w ten sposób idealnie rozświetlić całą jego powierzchnię i okolice.

Sufitowe oświetlenie do łazienki

Planowanie oświetlenia do łazienki dobrze jest zacząć od wyboru światła padającego z sufitu, ponieważ pozwoli nam to określić, gdzie jeszcze będzie potrzebne dodatkowe światło padające np ze ściany czy zza lustra, a nawet zza umywalki. Obecnie coraz częściej łazienkę łączy się razem z toaletą, tworząc jedno większe pomieszczenie, które może zaspokoić wszystkie potrzeby higieniczne w jednym miejscu. Im większa jest powierzchnia wnętrza, tym bardziej trzeba zadbać o dobre sufitowe oświetlenie do łazienki. W dużych łazienkach czy nawet pokojach kąpielowych można nawet zastosować lampy wiszące takie jak choćby elegancki i ekskluzywny żyrandol.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  8 maja 2022 22:51

    wg mnie sufitowe najlepsze 🙂

    Odpowiedz
  2. beti747  12 maja 2022 22:06

    Nasza łazienka jest dość mała, dlatego zrezygnowaliśmy z wiszących lamp i kupiliśmy na megascenie ledowe oprawki wpuszczane w sufit. Dają wystarczająco dużo światła, a nie pomniejszają optycznie pomieszczenia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany