„Moda to nasza zbroja” – przekonuje Maciej Zień

 

16 lutego br. jeden z najzdolniejszych i najbardziej znanych w świecie polskich projektantów, Maciej Zień, zaprezentował w warszawskim Studiu Tęcza swoją najnowszą kolekcję Under Pressure na jesień i zimę 2018/19. Tuż po pokazie, na backstage’u Studia, rozmawiamy z Maciejem Zieniem o jego projektach, podróżach, inspiracjach i najgorętszych wiosennych trendach!

 

 

 

 

 

 

 

 

KobietaMag.pl: Przed chwilą mieliśmy przyjemność obejrzeć pokaz Pana najnowszej kolekcji, zatytułowanej Under Pressure. Zaprezentowane kreacje to efekt zderzenia dwóch światów: nurtu streetowego, pełnego wygodnych rozwiązań, takich jak dres oraz mody w stylu haute couture – wysokiego krawiectwa i luksusowych materiałów. W jaki sposób Pańskie projekty odwołują się do hasła przewodniego? Czy nadają kobietom nowe tożsamości, pomagając im ukryć się przed presją otoczenia pośród zwodniczych wizerunków, czy raczej manifestują ich niezależność i złożoność?

Maciej Zień: Hasło jest znane szerszej publiczności za sprawą popularnego utworu Davida Bowiego i Freddiego Mercury’ego, z którego czerpałem inspirację. Tym, co chciałem przedstawić, jest właśnie życie pod presją, z którą zmagamy się na co dzień np. w pracy, w relacjach międzyludzkich, w mediach. Moda jest dla nas pewnego rodzaju zbroją, dzięki której nabieramy pewności i śmiałości w działaniu, przekraczaniu własnych możliwości. Moje klientki to kobiety, które traktują kreację jako element, który niewątpliwie wpływa nie tylko na wygląd, ale również na ich samopoczucie. Dlatego też w kolekcji kieruję się potrzebami kobiet, podkreślając ich naturalną wrażliwość i delikatność, która nie jest słabością, mimo, że przez wielu uważana jest za oznakę niedoskonałości. Ja uważam te cnoty za ogromną siłę o wielkim znaczeniu, a sama kolekcja jest hołdem dla tych wartości.

 

Pantone 2018 – poznaj wszystkie najmodniejsze kolory na wiosnę i lato!

Pantone 2018 – poznaj wszystkie najmodniejsze kolory na wiosnę i lato!

Kolory tworzą naszą rzeczywistość - otaczają nas wszędzie, gdzie tylko się znajdziemy, odpowiednio dobrane mogą nas definiować i podkreślać nasz charakter, poprawiają humor lub wywołują agresję, pobudzają wyobraźnię i zmysły. Instytut Pantone widzi w nich jednak więcej - zapachy kwiatów, funkcje społeczne, rajskie krainy, urok szlachetnych kamieni czy ptasie pióra. Sprawdź, za jakimi skojarzeniami jego eksperci podążają tej wiosny!

KobietaMag.pl: Hasło Under Pressure odwołuje Pan też podobno do swojej przeszłości jako jednego z założycieli polskiej mody, który zaczynał w bardzo młodym wieku, doświadczając ogromnej presji. Czy po dwudziestu latach pracy twórczej mniej odczuwa się nacisk ze strony otoczenia?

Maciej Zień: Presja jest częścią mojej pracy. Projektowanie to zawód o charakterze mocno artystycznym, dlatego też na co dzień zmagam się z tym, jak pogodzić moje założenia artystyczne z potrzebami klientów. Co więcej, gonią mnie terminy, które potrafią bardzo motywować, ale nie zważają na niezbędny proces pozyskiwania inspiracji, stąd łatwo o wypalenie zawodowe.

 

KobietaMag.pl: Kolekcja Under Pressure to kreacje na jesień i zimę 2018/19. Czy w jakimś stopniu kontynuuje ona trendy z zapoczątkowanego właśnie sezonu wiosenno-letniego?

Maciej Zień: Kolekcja Under Pressure czerpie z klasyki. W związku z tym tendencje, które można było zaobserwować na wybiegu, są na tyle uniwersalne, że odpowiadają na potrzeby obu sezonów.

 

KobietaMag.pl: Jakie trendy okażą się według Pana wiodącymi w tym sezonie? Które z nich przyjmą się na polskim gruncie?

Maciej Zień: Jako przykład mogę podać nieśmiertelne hafty w różnych wariantach. W tym sezonie będziemy też obserwować na ulicach wszelkie odmiany śliskich, lejących materiałów w metalicznych barwach, a także tiule – zarówno w formie ubrań, jak i dodatków czy akcesoriów.

 

KobietaMag.pl: W Pańskich projektach nie widać pogoni za tendencjami mainstreamu, lecz mocno zindywidualizowaną twórczą osobowość. A czy budując własne stylizacje, zwraca Pan uwagę na aktualne trendy?

Maciej Zień: W swoich projektach staram się czerpać inspirację z otoczenia, postaci i miejsc, mniej zaś z aktualnych wybiegowych trendów. Najważniejszym aspektem dla mnie jest stworzenie kreacji, w której kobieta będzie czuć się pięknie i wyjątkowo, tymczasem panujące trendy nie zawsze wpływają korzystnie na każdy typ sylwetki czy osobowości. Takie tendencje traktuję więc z dystansem. Budując własne stylizacje, kieruję się w stronę nieprzemijającej klasyki. Moda męska jest nieco bardziej przewidywalna. Jednocześnie bardzo dbam o to, aby materiały, które noszę były najwyższej jakości.

 

KobietaMag.pl: Czy wizje uznanych projektantów mają Pana zdaniem realny wpływ na modę uliczną?

Maciej Zień: Bardzo często tak. Takie tendencje wybiegowe są widoczne zwykle we wszelkiego rodzaju sklepach znanych sieci, które starają się pokazać pewne trendy na ubraniach i dodatkach. Dotyczy to fasonów, kolorów i wzorów. Niestety marki te często zapominają jednak o istotnych dla nas, projektantów, materiałach oraz odpowiedniej jakości.

 

KobietaMag.pl: Co jest dla Pana największą inspiracją podczas tworzenia nowych kolekcji?

Maciej Zień: Bardzo dużo podróżuję. Uciekam do najdalszych zakątków świata właśnie po to, aby obcować z nową kulturą, nowymi trendami i przyzwyczajeniami. Z każdej podróży przywożę wiele nowych pomysłów. Rozmawiam z lokalną społecznością, która jest na tyle inspirująca, że nowe historie piszą się praktycznie same. Dodatkowo: otoczenie, z którym obcuję na co dzień, ludzie, których znam, artyści, muzyka – inspirację można czerpać z każdego aspektu życia. Należy jednak nauczyć się patrzeć na świat przez pryzmat czerpania z niego jak najwięcej.

 

KobietaMag.pl: Czy odczuwa Pan wpływ wiosennej energii na swój twórczy proces? A może pora roku nie ma znaczenia dla artysty?

Maciej Zień: Zdecydowanie ma, podobnie jak w przypadku innych zawodów. Wiosna i towarzyszące jej słońce oraz poruszenie wpływają na samopoczucie, a co za tym idzie, zmuszają do bardziej kreatywnego myślenia, przynosząc z sobą nowe pomysły.

KobietaMag.pl: Dziękujemy za rozmowę i życzymy kreatywnej wiosny

Poniżej zdjęcia z pokazu Under Pressure Macieja Zienia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (299 głosów, średnia: 4,23 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. as_sa  4 marca 2018 08:07

  Parę sukienek naprawdę super, ale niektóre ubrania kompletnie nie nadające się do noszenia

  Odpowiedz
 2. macierzanka  4 marca 2018 19:11

  Piękny pokaz.

  Odpowiedz
 3. MarciaMarcia  7 marca 2018 08:45

  Piękne stylizacje, bardzo piękne. Talent nie do podważenia, gust, elegancja, zwiewność sukienek, lekkość.

  Odpowiedz
  • Jaworka  15 marca 2018 12:09

   Stylizacje tylko na wybieg ale za to materiały przepiękne i z niejednego chciała bym mieć sukieneczkę

   Odpowiedz
 4. annrubyheart  27 kwietnia 2018 00:23

  To się nazywa talent 😉 Moda na światowym poziomie 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany