Moda komunijna – zobacz, jak zmieniały się trendy

Sezon komunijny trwa w najlepsze. Na pewno kupiłyście już stroje dla Waszych przystępujących do komunii dzieci – czy to sukienki i garnitury, czy też alby. Moda komunijna na przestrzeni lat podlegała wielu zmianom. Pamiętacie te trendy?

Moda komunijna to niebezpieczny temat. Każdego roku i w każdej parafii do komunii przystępuje wiele dzieci, a ich rodzice miewają skrajnie różne poglądy na temat tego, jak powinny być ubrane maluchy. Ich wygląd jest ważniejszy, niż ubiór taty czy sukienka na komunie dla mamy. Podczas gdy w przypadku chłopców wybór jest prosty – garnitur lub szata – w przypadku dziewczynek możemy obserwować najróżniejsze wydania komunijnej mody, od prostych alb przypominających szaty ministrantów, przez inspirowane albami proste sukienki, aż po kreacje do złudzenia przypominające suknie ślubne. Cóż, moda, także komunijna, bardzo się zmienia na przestrzeni lat. Oto trendy, które królowały w poprzednich dekadach! 

Moda komunijna: jak zmieniały się trendy?

Międzywojnie – krótka sukienka, długi welon 

Krótkie sukienki były dawniej kojarzone wyłącznie z małymi dziewczynkami, a nieodłącznym elementem dorastania było przerzucenie się na długie suknie. Mimo iż w dwudziestoleciu międzywojennym moda uległa przewrotowi i dorosłe kobiety również pokazały nogi, tak krótkie, pokazujące kolana sukienki wciąż były typowe dla dzieci. W latach 20-tych i 30-tych komunijnej sukience często towarzyszył welon – nierzadko tak długi, jak sama sukienka!

Zdarzały się jednak także wianki lub kokardy – w Polsce zawsze były bardziej popularne, niż welony. 

W bardziej konserwatywnych miejscach sukienki komunijne musiały być długie.

Chłopcy niejednokrotnie przystępowali do komunii w krótkich spodenkach.

Lata 50-te i 60-te – wielkie uproszczenie

Pod koniec lat 50-tych i na początku 60-tych zarówno sukienki, jak i ozdoby głowy bardzo się uprościły. To, czy dziewczynki powinny założyć długie, czy krótkie sukienki, zależało przede wszystkim od poglądów danego księdza. Coraz rzadziej były spotykane welony – w popularność zaczęły rosnąć wianki i krótkie przybrania głowy oraz kokardy. 

Prawdziwym hitem lat 60-tych były także szydełkowe rękawiczki. Trzeba przyznać, że wyglądały bardzo wdzięcznie.

Poznajecie tę dziewczynkę? To Madonna! We włoskich rodzinach sukienki komunijne zawsze były dość strojne.

Lata 70te i styl „na dorosłą”

W latach 70-tych królowały długie sukienki oraz długie rękawy lub niewielkie bufki. Oczywiście taka była wtedy moda, ale w Polsce sukienki komunijne przypominały ślubne z jeszcze jednego, prozaicznego powodu – po prostu z powodu deficytów towarowych często były szyte z sukien ślubnych.

Lata 80-te i… styl rodem z „Dynastii”

Styl lat 80-tych był bardzo strojny – pamiętacie te wszystkie poduszki na ramionach, bufki czy falbany? Nie mniej szalone były sukienki komunijne. Takie trendy utrzymały się mniej więcej do połowy lat 90-tych.

Lata 90-te i wielki dylemat

W latach 90-tych powszechnie ścierały się dwie frakcje – zwolennicy wciąż modnego strojnego stylu oraz miłośnicy prostych komż. Powstał też trend, będący ich wypadkową – proste sukienki, nieco przypominające krojem stroje zakonnic, ale bardziej wdzięczne i dziewczęce.

Triumfalnie powróciły także rękawiczki – każda dziewczynka chciała je mieć!

Modnym dodatkiem była także… komunijna torebka.

A tak podczas pierwszej komunii prezentowała się Lady Gaga!

A jaka moda komunijna panuje dzisiaj? Zróżnicowana. Coraz bardziej popularne stają się wianki z żywych kwiatów i sukienki w stylu boho. Często spotykane są też alby, które coraz bardziej jednak przypominają sukienki. Wielki powrót po kilkunastoletniej nieobecności zaliczyły też…rękawiczki! 

A jak były lub będą ubrane Wasze dzieci na swojej komunii?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (236 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Anett13  21 maja 2018 08:21

  mi się bardzo podobają wianki z żywych kwiatów, wyglądają uroczo

  Odpowiedz
  • ewalub  21 maja 2018 09:16

   Też mi się takie podobają.

   Odpowiedz
 2. Tara  21 maja 2018 14:47

  Czyli strojne sukienki, to wcale nie jest wymysł współczesny 😉

  Odpowiedz
 3. agasam9  21 maja 2018 23:23

  te czarno – białe zdjęcia są przepiękne

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany