Moda jako manifest. Gwiazdy i przedstawicielki polityki na na MET GALA 2021

O tym, że dziennikarstwo jest czwartą władzą nie musimy nikogo przekonywać. Coraz częściej taką rolę przejmuje też moda. To za jej pomocą wyrażamy siebie, swój styl, nierzadko swoje poglądy. Z takiej możliwości korzystają również znane osobistości na ważnych wydarzeniach publicznych. Za pomocą odpowiedniego stroju przekazują swoje poglądy, wstawiają się w ważnych sprawach społecznych. Tak było również podczas Met Gala 2021.

Met Gala 2021 za nami. W poniedziałek 13 września miała miejsce tegoroczna edycja jednego z najważniejszych eventów świata mody. Tego wieczora gwiazdy wybierają najbardziej spektakularne stylizacje i efektowne, bajeczne suknie. W tym roku na “czerwonym dywanie” nie zabrakło kreacji z przesłaniem. Gwiazdy i przedstawicielki polityki zaprezentowały się w ubraniach, które wyraźnie akcentują poglądy na ważne sprawy społeczne i polityczne. Nie zabrakło głosu w obronie praw kobiet i mniejszości seksualnych.

MET GALA 2021

Fot. EAST NEWS

Alexandria Ocasio-Cortez

Alexandria Ocasio-Cortez, kongresmenka z Partii Demokratycznej, postawiła na spektakularną białą suknię. Nie byłoby w niej może nic wyróżniającego, gdyby nie napis z tyłu sukienki „Tax the Rich”, czyli „opodatkujcie bogatych”. Nie jest tajemnicą, że AOC walczy o zwiększenie podatku dla najbogatszych i zapewnienie opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli. Jej sukienka wywołała prawdziwą burzę – przeciwnicy próbowali wskazywać hipokryzję między obecnością na “gali dla najbogatszych” a poglądami młodej kongresmenki. Zdjęcie Alexandrii w białej sukni obiegło w jedną dobę cały Internet.

https://www.instagram.com/p/CTybzXHAHYh/

Carolyn Maloney

Carolyn Maloney to przedstawicielka polityki, która również wykorzystała wydarzenie do manifestu politycznego. Na sukni polityczki pojawiły się kolory nawiązujące do ruchu sufrażystek, czyli fiolet, biel i zieleń. Na torebce znalazło się hasło „ERA YES”, a na szarfach, które oplatały suknię Maloney umieściła słowa: „równe prawa dla kobiet”. Niezwykle symboliczne było również zdjęcie, które opublikowała w swoich mediach społecznościowych. Pozuje na nim przed pomnikiem Pionierek Praw Kobiet w nowojorskim Central Parku. 

Met Gala 2021

Fot. East News

Cara Delevingne

Na wydarzeniu nie zabrakło jednej z najbardziej rozpoznawalnych modelek. Cara Delevingne na wydarzeniu wytoczyła wojnę patriarchatowi w stylizacji projektu Diora. Modelka miała na sobie białe spodnie i top z napisem “Peg the patriarchy”. Co ciekawe, swoim wyglądem, top może nawiązywać do kamizelki kuloodpornej. 

https://www.instagram.com/p/CT0_MsrpEtH/

Jeśli ktoś nie wie, co to znaczy, będzie to musiał sobie sprawdzić – odpowiedziała Cara, pytana na Gali o dokładnie znaczenie hasła – To oznacza wzmocnienie kobiet, równość płci. Trochę chodzi o „wsadzenie tego mężczyznom” – dodała.

Hasło jest obecne na elementach garderoby codziennej od kilku lat, ale dopiero wczoraj sklepy internetowe zaczęły je wyprzedawać w ogromnych ilościach.

Głośny sprzeciw wobec seksualizacji kobiet. Sport, konkursy piękności, stewardessy – koniec pewnej ery?

Głośny sprzeciw wobec seksualizacji kobiet. Sport, konkursy piękności, stewardessy – koniec pewnej ery?

Ostatnio świat obiegła informacja o norweskiej drużynie piłki ręcznej plażowej kobiet, która głośno sprzeciwiła się seksualizacji kobiet w sporcie. Norweżki na meczu miały na sobie krótkie spodenki, zamiast kusych majtek bikini. W rezultacie zostały ukarane grzywną. Do protestu dołączyły się gimnastyczki z Niemiec występując na Igrzyskach Olimpijskich w strojach zakrywających ciało zamiast w wyciętym trykocie. W tym samym czasie ukraińskie linie lotnicze zdecydowały się na zmianę uniformu stewardess, a portal Wirtualna Polska zrezygnował z patronatu nad corocznym konkursem piękności Miss Polski. Czy to koniec pewnej ery?

Prawa LGBT+

Na gali nie zabrakło również nawiązań do mniejszości seksualnych. W obronie praw LGBT+ stanęła Megan Rapinoe, Reprezentantka Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej. Sportsmenka miała na sobie czerwony garnitur, niebieską koszulę w gwiazdki i torebkę z napisem „In gay we trust”. Hasło nawiązuje do oficjalnej amerykańskiej dewizy „in Good we trust”, czyli „Bogu ufamy”. W tłumaczeniu oznacza „ufamy osobom homosksulanym”.

https://www.instagram.com/p/CT01rJsg3XO/

Dan Levy, aktor, na wydarzeniu pojawił się w stylizacji inspirowanej sztuką polsko-amerykańskiego artysty LGBT i działacza na rzecz walki z AIDS, Davida Wojnarowicza. Strój aktora zaprojektował Jonathan Anderson z LOEWE nawiązując w kreacji do dzieł Wojnarowicza. Na bluzce aktora widniały postacie dwóch całujących się mężczyzn.

https://www.instagram.com/p/CTz7OnHpBrM/

Kim Kardashian

Dość osobliwą kreację zaprezentowała Kim Kardashian. Zdania na jej temat są mocno podzielone. Niektórzy doszukują się w niej nawiązania do trudnej sytuacji kobiet w Afganistanie. Pojawiły się nawet głosy ironizujące, że celebrytka sugeruje, że Ameryka jest jak “jedna, wielka czarna dziura” (motyw przewodni tegorocznej gali “In America: A Lexicon of Fashion”). Kim do tej pory jednak nie odniosła się do swojej stylizacji i jej przesłania. Być może jest związana po prostu z premierą najnowszego projektu muzycznego Kanye’go Westa.

Met Gala 2021 Kim Kardashian

Fot. EAST NEWS

Jedno jest pewne – Kim Kardashian była wczoraj na językach całego świata.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (14 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  15 września 2021 20:40

  czasem trzeba coś pokazać

  Odpowiedz
 2. Tara  16 września 2021 12:37

  Taa…bardzo walczą.. :p

  Odpowiedz
 3. Abernatopen  16 września 2021 19:16

  Trochę robienie szopki na pokaz, za bardzo wyzywające a efekt nie do końca w odzewie jest jaki być powinien.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany