Moczenie nóg – w mleku, occie, aspirynie, wodzie utlenionej. Jakie efekty dają takie zabiegi?
Jeśli skórna na stopach jest sucha, pękająca i pojawiły się na niej nieestetyczne zgrubienia – pora działać! Troska o tą część ciała w zimie jest bardzo ważna, bo zimno na zewnątrz i suche powietrze w pomieszczeniach sukcesywnie pogarsza ich kondycję. Dobra wiadomość jest taka, że można ją łatwo odbudować i to w prosty sposób. Tanio, szybko, skutecznie…i to bez wychodzenia z domu! Oto kilka sprawdzonych sposobów na moczenie nóg, które potrafią zdziałać cuda!
Spis treści:
Co daje moczenie nóg?
Zabieg jakim jest moczenie nóg od wieków jest doskonałym antidotum na poprawę ich kondycji nie tylko ze względów czysto urodowych, ale także tych zdrowotnych. Wiadomo, że solankowe kąpiele dla stóp pozwalają szybko zredukować bolesne obrzęki i przynieść stopom ulgę. Co więcej, tego rodzaju zabiegi często przyspieszają także leczenie chorób skóry i regenerację uszkodzonego naskórka. Do tego mają działanie przeciwzapalne. Zanurzenie stóp w ciepłej kąpieli np. po całym dniu spędzonym na wysokich obcasach świetnie usuwa dolegliwości bólowe. Ciepła woda z solą jednak to nie wszystko co można zrobić dla swoich stóp w kwestii kąpieli. Okazuje się, że lista składników, które można wykorzystać do jej przygotowania jest o wiele dłuższa. Ich stosowanie warto jednak wcześniej omówić z lekarzem, jeśli problem ze stopami wymaga leczenia np. w przypadku stanów zapalnych czy grzybicy. Kąpiele mają bowiem za zadanie wspomagać leczenie, a nie je zastępować.
Domowe sposoby na moczenie nóg
Moczenie nóg w zaciszu domowym może przynieść znakomite rezultaty. Grunt jednak to właściwie dobrać składniki kąpieli wodnej to problemu z jakim mamy do czynienia. Każdy z nich będzie działać bowiem inaczej. Pokrótce postaramy się omówić najbardziej popularne kąpiele dla stóp przygotowane pod własnym dachem i co najważniejsze niewielkim kosztem.
Moczenie nóg w proszku do pieczenia
Jeśli zależy nam na działaniu antybakteryjnym warto wybrać kąpiel dla stóp z dodatkiem proszku do pieczenia. Ponadto taki zabieg pomaga także w leczeniu grzybicy i kurzajek. Do tego jest także pomocny w usuwaniu uporczywego swędzenia skóry (także po ukąszeniu komarów). Skóra po kąpieli w proszku do pieczenia powinna trwać ok. 20 minut. Wystarczą 3 -4 łyżki na 4 szklanki wody.
Mleczne kąpiele sposobem na gładkość skóry
Słynne kąpiele Kleopatry znane są jako sprawdzony zabieg poprawiający gładkość skóry. Systematyczne moczenie nóg w ciepłym mleku to świetna metoda na uporanie się z problemem pękających pięt. Mleko znane jest ze swojego działania nawilżającego, więc zabieg pozostawi skórę dobrze odżywioną i aksamitnie gładką. Zabieg powinien trwać do momentu aż woda całkowicie przestygnie.
Aspiryna do kąpieli stóp
Tabletki aspiryny rozpuszczone w ciepłej wodzie to także idealny sposób na to, żeby zregenerować i zmiękczyć naskórek. Co więcej, zabieg pozwala usunąć obrzęk i działania antyzapalnie. Wystarczy dodać 2-3 tabletki do ciepłej wody i zanurzyć w kąpieli stopy na ok. 15 minut.
Moczenie stóp w sodzie oczyszczonej
Moczenie nóg w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej to doskonała recepta na zmniejszenie ich potliwości i pozbycie się przykrego zapachu. Dodatkowo składnik ten pozwala rozjaśnić przebarwienia na paznokciach i wyrównuje koloryt skóry. Ponadto ma też działanie oczyszczające i usuwa martwy naskórek. Wystarczy dodać do miski ok. 3 łyżek sody do ciepłej wody i zanurzyć stopy w kąpieli na około kwadrans.
Ocet w walce o piękno stóp
Ocet jabłkowy ma działanie antygrzybiczne i antybakteryjne. Doskonale sprawdza się także w leczeniu odcisków. Nagniotki i modzele dzięki zastosowaniu takiej kąpieli będą zmiękczone, co pozwoli w ich łatwiejszym usunięciu. Dzięki octowi pożegnamy też problem nadpotliwości stóp i świądu skóry. Właściwa proporcja to 250 ml octu na 2 litry wody. Nogi należy moczyć ok. 10-15 minut.
Moczenie nóg w wodzie utlenionej
Ze stanem zapalnym oraz problemem wrastających paznokci poradzi sobie kąpiel stóp z dodatkiem wody utlenionej. To możliwe dzięki zawartości nadtlenku wodoru. Warto wiedzieć, że taki rytuał pozwala także wspomagać leczenie grzybicy. Wykonywany systematycznie eliminuje również nieładny zapach.
Pielęgnacja stóp po kąpieli wodnej
Końcowym etapem moczenia stóp może być także wykonanie peelingu, który usunie martwe komórki naskórka i jeszcze bardziej wygładzi skórę. Po osuszeniu ich ręcznikiem warto zająć się pielęgnacją. Idealnie będzie się do tego nadawał olejek jojoba, olejek arganowy oraz ten z pestek winogron. W codziennej trosce o skórę na stopach nie powinno zabraknąć natomiast kremu z mocznikiem. Taki kosmetyk będzie zmiękczał i intensywnie nawilżał skórę stóp. Dzięki temu na dłużej zachowają one swoją gładkość, a co za tym idzie specyfik zapobiegnie tworzeniu się zrogowaceń.