Mobbing – czym jest i jak sobie z nim radzić ?

Jesteśmy własnie w takcie wielkiej afery mobbingowej w jednej z dużych stacji telewizyjnych w kraju.  Niestety zjawisko mobbingu pojawia się co raz częściej w debacie publicznej, nie tylko w ramach ostrzeżenia. Ofiary mobbingu, czy molestowania seksualnego najczęściej nie mogą się zwrócić o pomoc, a  przemoc wobec nich jest bagatelizowana. W czasie, gdy ciężko jest zdobyć i utrzymać dobrą pracę warto wiedzieć czym jest mobbing i jak sobie z nim radzić. Wspólnie z Jarosławem Marciniakiem, trenerem Effect Group przeprowadzający szkolenia dotyczące przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i molestowaniu w miejscu prac poruszamy ten temat.

Polecamy również: Jak skutecznie walczyć ze stresem

mobbing

Mobbing – Nieświadomość sprawców ?

W sytuacjach wyjaśniania mobbingu w organizacjach, mobberzy często bronią się mówiąc „nie wiedziałem”, „nie zdawałem sobie sprawy” – mówi Jarosław Marciniak. –  Brak  świadomości i wiedzy nie zwalnia jednak sprawców od odpowiedzialności. Czyn zabroniony, a takim jest stosowanie mobbingu, pozostaje takim, niezależnie od intencji sprawcy.

Często mamy problem z określeniem, czy przekroczono granicę bycia wymagającym, a stosowaniem niedozwolonych praktyk. Mobberzy koncentrują się na treści tego, co chcą przekazać, a nie na sposobie. Zapominają, że komunikacja składa się z części werbalnej oraz niewerbalnej i obydwie składowe mają równe znaczenie. Jeśli przekazuje się nam polecenie, lub naganę w sposób spokojny, kulturalny i merytoryczny, to takie zachowanie nie jest mobbingiem. Sytuacja zmienia się, gdy nasz przełożony jest wobec nas wulgarny, agresywny, poniża nas, czy przekazuje informacje podnosząc ton głosu.

Zobacz też: ABC psychologii: O emocjach – jak sobie z nimi radzić

Mobbing – Jak się bronić?

Jeśli odczujemy, że staliśmy się ofiarami mobbingu, bądź, że nasz współpracownik nią jest nasza reakcja powinna być natychmiastowa. Stanowcza, ale kulturalna i na początku załatwiona w sposób nieformalny. W sytuacji, gdy nie przyniesie ona efektów sprawę przemocy (bo w końcu tym jest mobbing) powinniśmy przekazać do działu personalnego firmy. Zachowania mobbingowe powinny być przez nas dokumentowane – zapis rozmowy, wymiany smsów, razem z datą miejscem i czasem. Powinniśmy również podawać nazwiska świadków i ich reakcje.

– To wszystko są dobre rady, ale powiem wprost – w realnej sytuacji zagrożenia mobbingiem ofiara zazwyczaj nie jest w stanie postępować w sposób racjonalny i zorganizowany. Stąd ogromne znaczenie wewnątrzzakładowego systemu prewencji antymobbingowej. To samo dotyczy zresztą kwestii dyskryminacji i molestowania seksualnego – twierdzi Jarosław Marciniak.

Przede wszystkim każdy z pracowników musi mieć poczucie zagwarantowania prawa do zaprzestania określonych zachowań, czy działań.

Mobbing nie zarabia

Mobbing, powinien być szczególnie brany pod uwagę przez szefostwo firmy pod względem strat do jakich się przyczynia. Ciągłe zmiany pracowników, szkolenia nowych, ich brak wydajności w początkowej fazie zatrudnienia. A także zła kondycja psychiczna pracowników nie polepszają ich wydajności pracy, może się to przekładać na liczbę zwolnień lekarskich. Dodajmy do tego możliwe odszkodowania na rzecz ofiary mobbingi i złej opinii w branży i straty dobrego wizerunku.  Strata ta może prowadzić do utraty klientów, czy trudności ze znalezieniem nowych pracowników z odpowiednim doświadczeniem i predyspozycjami.

W sytuacji mobbingu pracodawca przez określony czas płaci wynagrodzenie osobie, która nie jest w stanie wykonywać powierzonych jej zadań poprawnie lub z dotychczasowa dokładnością. Do tego dochodzą częstsze błędy, pomyłki w procesie pracy, złe decyzje, niedotrzymywanie terminów pod wpływem ciągłego stresu. Zaburzeniu ulegają także relacje pracownika z innymi pracownikami, a nawet z klientami firmy – wyjaśnia Jarosław Marciniak.

Mobbink – Jak zapobiegać? 

Przedsiębiorstwa mogą opracowywać  szczegółowe procedury antymobbingowe. Rozwiązaniem może być również idąca w parze większa wrażliwość osób zarządzających na sytuacje pracowników. Jesteśmy jak najbardziej za tym, by o mobbingu mówić głośno jako o formie przemocy, z którą należy walczyć – takie też powinno być stanowisko osób zarządzających pracownikami.

Czy byłyście kiedyś ofiarami mobbingu w pracy?  Czym on się przejawiał i jak potoczyły się Wasze losy? 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Kmakolagwa  9 marca 2015 11:26

    Niestety to coraz częstsze zjawisko. Bardzo często boimy się o tym mówić komukolwiek

    Odpowiedz
  2. martucha180  9 marca 2015 11:49

    Boimy sie, bo trzeba za coś żyć, a z pracą krucho.

    Odpowiedz
  3. oskarek1995  9 marca 2015 13:30

    Ach, coraz powszwechniejsze niestety to

    Odpowiedz
  4. marcia7  9 marca 2015 14:36

    to faktycznie jest problem

    Odpowiedz
  5. lilkawodna  9 marca 2015 15:49

    Mobbing jest bardzo trudno udowodnić, mimo, iż jest często widoczny gołym okiem. W dobie bezrobocia trudno zdobyć wśród współpracowników świadków, którzy by zeznawali na naszą korzyść. I przeciwko szefowi, dyrektorowi itp, bo najczęściej to oni są sprawcami mobbingu.

    Odpowiedz
  6. bbo  9 marca 2015 20:19

    W mojej pracy to jest niestety na porządku dziennym. Niektórzy nie wytrzymują… A nie powinno tak być. Niestety rynek pracy w małych miejscowościach zmusza ludzi do godzenia się na bardzo, bardzo wiele…

    Odpowiedz
  7. masiulinka  10 marca 2015 15:58

    u mnie tak jest i niestety ciężko to udowodnić…

    Odpowiedz
  8. truskawka89  12 marca 2015 16:16

    tez się z tym spotkałam kiedyś

    Odpowiedz
  9. Anita  18 marca 2015 09:14

    Ja na szczęście nie mam z tym problemu, ale współczuję osobom, które tego doświadczyły.. domyślam się jak bardzo musi siąść to na psychice..

    Odpowiedz
  10. kataryna kiełboń  2 września 2015 19:12

    W mojej pracy nie ma takiego zjawiska.Mam świetnego dyrektora.;)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany