Młodzież wyznacza ekotrendy – dlaczego ekologia się opłaca?

Wartość ekologii dostrzega młodzież, która zachowania proekologiczne stara się przenieś na grunt rodzinny. W jakis sposób i z jakim skutkiem?

Ekologia odgrywa coraz większą rolę w codziennym życiu. Jej wartość dostrzega wielkopolska młodzież, która zachowania proekologiczne stara się przenieś na grunt rodzinny. Taka inicjatywa wiąże się nie tylko z troską o środowisko, ale również generuje oszczędności w gospodarstwie domowym.

Mlodziez & ekotrendy

Jak wynika z badań TNS Polska, przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Środowiska, aż co trzeci z ankietowanych wskazuje szkołę jako główne źródło kształtowania postaw i zachowań ekologicznych. Niewiele mniej respondentów, bo 28 proc., uznaje, że za świadomość proekologiczną odpowiada rodzina. Dotychczas przyjmowano, że to dorośli powinni uczyć dzieci wzorowych postaw. A gdyby tak role odwrócić? Z takich założeń wyszła fundacja Pro Terra oraz Eduintegrator.pl – organizatorzy projektu „Przyrodaliczy na ciebie”. – Szkoła wdrażając w program zajęć odpowiedne projekty – może kształtować wśród swoich podopiecznych zachowania ekologiczne. Zachęceni i zmotywowani do działania uczniowie, przeniosą swoją wiedzę na grunt rodzinny i spróbują przekonać rodziców do zmiany sposobu gospodarowania zasobami naturalnymi – mówi Agnieszka Wujek z Eduintegrator.pl.

Zmień nawyki

Aby zacząć myśleć i działać ekologicznie, wcale nie trzeba zmieniać całego swojego trybu życia. Młodzież gimnazjalna stara się przekonać dorosłych, że tak naprawdę potrzeba niewiele. Wystarczy – zamiast codziennej kąpieli w wannie – brać prysznic, włączyć tryb eko – ustawiając pranie, używać zmywarki do mycia naczyń – zamiast czyścić je pod bieżącym strumieniem. Jeśli chodzi o oszczędzanie energii, wystarczy zmienić żarówki na energooszczędne oraz gasić światło, kiedy nie jest ono potrzebne. Młodzież uczy się również, by urządzeń elektronicznych nie zostawiać przy włączonej funkcji stand by, ponieważ wówczas przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Chcąc szukać oszczędności, należy po prostu zwrócić uwagę na to, w jaki sposób żyjemy. Być może dojeżdżamy codziennie do pracy samochodem, mając nieopodal przystanek tramwajowy albo nie segregujemy śmieci, a zakupy pakujemy w jednorazowe reklamówki. – W bardzo wielu przypadkach zachowanie nieekologiczne wynika z nieświadomości i niewiedzy i tu zaczyna się rola młodzieży – mówi Joanna Ciechanowska–Barnuś z fundacji Pro Terra. – Po pierwsze nauczona prawidłowych zachowań będzie je wcielać w dorosłym życiu, po drugie zdobytą wiedzą podzieli się ze swoimi rodzicami, którzy rzadko mają czas na edukację i nie uświadamiają sobie potrzeby zmiany sposobu myślenia. Program „Przyroda liczy na ciebie” uczy dzieci nie tylko postawy ekologicznej, ale również oszczędzania i racjonalnego zarządzania budżetem – dodaje J. Ciechanowska-Barnuś.

Ekologia się opłaca

Z wyliczeń naukowców Instytutu Techniki Lądowej w Bonn wynika, że roczny koszt zmywania naczyń w zmywarce kategorii A+++ wynosi ok. 117 zł. Natomiast sam koszt zużycia wody z sieci miejskiej do zmywania ręcznego generuje wydatek w wysokości 280 zł, a kiedy wodę ogrzewamy elektrycznie lub gazowo koszt takiego zmywania wzrasta jeszcze bardziej.

Możliwość oszczędzania daje również wdrożona od 1 lipca tzw. ustawa śmieciowa. Na terenie Poznania i gmin powiatu poznańskiego wywóz odpadów segregowanych kosztuje 12, a nieselektywnych 20 zł. Jak łatwo obliczyć – wybierając segregację – czteroosobowa rodzina jest w stanie rocznie zaoszczędzić 384 zł, czyli mniej więcej tyle, ile kosztują dobrej jakości buty sportowe lub odtwarzacz mp3.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (150 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  2 grudnia 2013 20:01

  Świetnie – w końcu młodzież to nasza przyszłość. Dobrze, że ma eko-świadomość,

  Odpowiedz
 2. kasia87g  7 sierpnia 2016 11:47

  ekologia zawsze modna

  Odpowiedz
 3. ewalub  25 sierpnia 2016 10:12

  Ekologia i EDUKACJA to jest to! I są ze sobą bardzo związane. Nie wystarczy np. zakaz używania zwykłych żarówek. Bo dlaczego? Wiele osób zrobi to na złość. Czy np. dlaczego nie mogę wyrzucić peta na chodnik? Przecież się rozłoży, prawda? Znam ludzi z małych miejscowości, którzy np. palą śmieci w piecach ogrzewających mieszkanie, ponieważ uważają, że ci co te śmieci zabierają też je przecież palą. Myślę, że gdy uświadomimy ludziom jak wielkie szkody dla środowiska i tym samy dla naszego zdrowie wyrządzają niektórymi swoimi zachowaniami, to następnym razem zastanowią się przed rzuceniem papierka na ulicę.

  Odpowiedz
 4. efffciaa  4 stycznia 2017 13:26

  Mądra ekologia jest nam bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach przy tak ogromnym zanieczyszczeniu środowiska , nie jestem jakąś fanatyczką , ale śmieci segreguję i dbam o środowisko .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany