Mleko modyfikowane – jakie wybrać i kiedy podać

Nie jest tajemnicą, że najlepszym pokarmem dla maleństwa jest mleko matki. W naturalnym pokarmie znajduje się wiele niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka mikro i makroelementów oraz przeciwciał, które to pobudzają do pracy układ odpornościowy i chronią przed ewentualnymi infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi.

dziecko_niemowle--fot.-Katarzyna-Piwecka

fot. Katarzyna Piwecka

Karmić piersią powinno się do 6 miesiąca życia dziecka. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość. Czasami pojawiają się przeciwwskazania do tego, aby matka karmiła piersią. Czynnikiem wykluczającym może być na przykład choroba metaboliczna dziecka, w tym wrodzona nietolerancja laktozy. Wówczas rozważa się podanie sztucznego pokarmu, jakim jest mleko modyfikowane. Występuje ono w postaci specjalnie skomponowanych pod względem doboru składników i proporcji mieszanek w proszku.

Producenci mieszanek dokładają wszelkich starań, aby jak najbardziej upodobnić mleko w proszku do zdrowego pokarmu mamy. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele mlek modyfikowanych, specjalnie dedykowanych najmłodszym dzieciom. I tak na przykład mamy odpowiednie mieszanki dla wcześniaków urodzonych z niską masą ciała, dla niemowląt zdrowych oraz tych będących alergikami.

Najlepsze mleko modyfikowane, czyli jakie?

Jakie powinno być to najlepsze mleko modyfikowane ? Przede wszystkim ściśle dostosowane do wieku, indywidualnych potrzeb, skłonności oraz zdrowia dziecka. Wybierając mleko modyfikowane należy sprawdzić czy posiada ono niezbędne witaminy, mikroelementy i inne składniki takie, jak: kwasy tłuszczowe LCPUFA, prebiotyki i probiotyki. Ważne też, aby sprawdzić czy dane mleko posiada wszelkie ważne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem pediatrą, który pomoże dobrać najlepsze mleko modyfikowane, idealnie dopasowane do potrzeb malucha.

Warto wiedzieć, że każda dostępna na rynku mieszanka posiada specjalne oznaczenia w postaci liter i cyfr. Te ostatnie oznaczają wiek dziecka.

1 – to mleko pierwsze, czyli od 0 do 6 miesiąca życia maluszka. Zawiera ono wszystkie niezbędne dla dziecka składniki, a przy tym jest bardzo delikatne.

2 – oznacza mleko następne, czyli od 6 do 12 miesiąca życia. Ma ono nieco inny skład, niż mleko początkowe, gdyż wraz ze wzrostem dziecka, zmieniają się jego potrzeby. Mleko to zawiera przede wszystkim więcej żelaza.

3 i 4 – to mleka uzupełniające, przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 1 rok życia. Zawiera mniej białka, za to więcej cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych i żelaza.

Litery z kolei informują nas o przeznaczeniu danego mleka. I tak, HA oznacza mleko hipoalergiczne dla dzieci obciążonych genetycznie ryzykiem alergii pokarmowej. Takie mleko zawiera białka mleka krowiego o nieznacznym stopniu hydrolizy, a więc w postaci mniej uczulającej. Tego typu mleko nie nadaje się dla maluszków, u których stwierdzono alergię na białko mleka krowiego.

Mleko modyfikowane R to mieszanka dla maluszków z dużym apetytem. Dzięki temu, że w swoim składzie posiada dodatek kleiku ryżowego jest bardziej gęste i na dłuższy czas zapewnia uczucie sytości.

Mleko AR oznacza mieszankę dla dzieci borykających się z chorobą refluksową i ze skłonnościami do ulewania. Dodatek skrobi ryżowej lub ziemniaczanej sprawia, że mieszanka jest bardziej gęsta, co znacznie utrudnia cofanie się posiłku do przełyku.

Preparaty mlekozastępcze dla dzieci chorych

Mleko dla wcześniaków – najlepsze mleko modyfikowane dla dzieci, które urodziły się przed terminem, z za niską masą ciała. Zazwyczaj stosuje się je gdy karmienie pokarmem mamy nie jest możliwe. Tego typu produkt wydawany jest na receptę.

Preparaty bezlaktozowe lub niskolaktozowe – specjalistyczne preparaty mlekozastępcze o obniżonej zawartości laktozy lub w ogóle jej nie posiadające. Tego typu mieszanki są przeznaczone dla dzieci z nietolerancją laktozy.

Hydrolizaty – preparaty, w których białka serwatkowe (ewentualnie kazeinowe) zostały poddane procesowi hydrolizy w stopniu znacznym, czyli rozdrobnione na małe nieuczulające już cząstki. Tego typu preparaty przepisywane są na receptę i stosowane do indywidualnego przypadku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (108 głosów, średnia: 4,41 z 5)
loading... zapisuję głos...