Mleko modyfikowane alternatywą dla mleka matki

Nie zawsze kobieta może karmić piersią swoje dziecko. Powodów zaprzestania karmienia piersią może być wiele. Niemowlę jednak powinno otrzymywać pokarm, który zawiera w sobie niezbędne dla niego składniki odżywcze. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest podawanie dziecku mleka modyfikowanego.

mleko-modyfikowane

Czym jest mleko modyfikowane?

Nie powinno podawać się niemowlętom i dzieciom do ukończenia 3. roku życia mleka krowiego. Jednak jest ono w składzie najbliższe mleku matki. Dlatego zostaje poddane odpowiedniej modyfikacji. Takie mleko jest także wzbogacane składnikami, które znajdują się w pokarmie kobiecym. Są to między innymi prebiotyki, witaminy, wapń, żelazo. Również proporcje różnych składników odżywczych są zmieniane, tak by mleko to zostało jak najbardziej upodobnione do pokarmu matki.

Jakie mleko modyfikowane podawać?

W zależności od wieku dziecka mleko modyfikowane jest dostosowywane składem do jego potrzeb. W pierwszych pięciu miesiącach życia alternatywą dla pokarmu od matki jest mleko modyfikowane początkowe. Po ukończeniu przez niemowlę pięciu miesięcy należy podać mleko oznaczone cyfrą 2. Wtedy też zaczyna się podawać dodatkowe stałe pokarmy, lecz mleko modyfikowane nadal jest tym najważniejszym posiłkiem. Po ukończeniu roku dzieci powinny otrzymywać mleko oznaczone cyfrą 3. Takie mleka produkowane są także specjalnie dla dzieci z alergiami, jak też z problemami trawiennymi. Maluchom, które mają podwyższone ryzyko wystąpienia alergii na białka mleka krowiego, podaje się mleko oznaczone HA. Z kolei dla dzieci, które często ulewają pokarm można wprowadzić mleko modyfikowane oznaczone symbolem AR. Jest to mleko zagęszczane kleikiem ryżowym. Po pierwszym roku życia dziecku można podawać mleko modyfikowane smakowe, na przykład waniliowe lub bananowe.

Jakość mleka a zdrowie dziecka

Wybierając mleko modyfikowane dla dziecka, należy dokładnie zapoznać się z jego składem. Ważne jest, by był on odpowiednio dobrany do wieku malucha. Najlepsze jakościowo mleka modyfikowane zawierają przede wszystkim żelazo, które jest ważne dla tworzenia komórek krwi oraz wapń i witaminę D3 dla mocnych kości. Z kolei dla zdrowego brzuszka odpowiednio i starannie dobrane kultury bakterii, na przykład Lactobacillus reuteri , które znajdują się w mleku modyfikowanym Gerber. Marka ta jest ekspertem w żywieniu niemowląt, a mleko Gerber jest stosowane również w Centrum Zdrowia Dziecka, co jest najlepszą jego rekomendacją, tak jak wiele opinii zadowolonych matek i brzuszków ich dzieci.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (55 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany