Jakie mity na temat koronawirusa są nieprawdziwe?

Uwaga całego świata skupiona jest na temacie nowego wirusa z Wuhan, który z każdym dniem coraz bardziej się rozprzestrzenia. Z minuty na minutę poznajemy aktualizacje dotyczące ilości osób zakażonych, a także ofiar śmiertelnych. Wywołuje to wiele różnych reakcji, a także rodzi szereg nieprawdziwych informacji powielanych masowo i wprowadzających informacyjny chaos. Odpowiadamy na pytanie jakie mity o koronawirusie są nieprawdziwe.

Spis treści:

Temat koronawirusa dominuje w programach informacyjnych i publicystycznych, a także w rozmowach prywatnych w domach czy w pracy. Niektórzy podchodzą do całej sprawy z dystansem, inni wręcz panikują. Na fali tej paniki ze sklepów znika żywność w puszkach, a z drogerii żele antybakteryjne i środki dezynfekujące. Jeśli nie zdążyłaś zaopatrzyć się w owe produkty, to gorąco polecamy nasz artykuł o tym, jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji. Apelujemy też o rozsądek – nie traktujcie sąsiadki z naprzeciwka jako wiarygodnego źródła informacji. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości szukajcie odpowiedzi na stronie Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tymczasem przedstawiamy najczęstsze mity na temat koronawirusa, które nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości.

mity na temat koronawirusa

Źródło: unsplash.com

Mity na temat koronawirusa – dowiedz się, które informacje są nieprawdziwe

 

1. Dzieci są odporne na koronawirusa

Mimo iż większość zarażonych to osoby starsze, nie oznacza to, że dzieci są odporne na wirusa. Wykazano natomiast, że mogą być mniej podatne na zarażenie bądź przebieg choroby może mieć łagodniejsze objawy niż u dorosłych

 

2. Tylko starsi ludzie mogą się zarazić

Koronawirusem może zarazić się każdy człowiek niezależnie od wieku. Natomiast starsze osoby, do tego ze schorzeniami typu cukrzyca czy astma mogą być bardziej podatne za zakażenie.

 

3. Maski na twarz chronią przez zarażeniem

Otóż maski nie przylegają dokładnie do twarzy, w związku z czym cząsteczki wirusa mogą przenikać bezpośrednio przez materiał. Ponadto ich noszenie może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa i prowadzić do ignorowania innych ważnych praktyk takich, jak na przykład mycie rąk.

 

4. Paczki z Chin mogą rozprzestrzeniać wirusa

Według naukowców wirus nie może przetrwać na listach lub paczkach przez dłuższy czas. Istnieje bardzo niskie ryzyko rozprzestrzeniania się go z tego typu powierzchni, przede wszystkim ze względu na jego słabą przeżywalność.

 

5. Domowe zwierzęta mogą rozprzestrzeniać koronawirusa

Koronawirusy mogą zainfekować kilka rodzajów ssaków  (świnie, krowy, nietoperze). Jednak do tej pory zwierzęta domowe nie były źródłem transmisji wirusa. 

Mity na temat koronawirusa – dowiedz się, które informacje są nieprawdziwe!

 

6. Antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronawirusa

Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, tylko bakteriom. Nowy koronawirus (2019-nCoV) jest wirusem, dlatego antybiotyki nie są odpowiednim środkiem zaradczym czy leczniczym.

 

7. Oleju sezamowy blokuje przedostawanie się koronawirusa do organizmu

Olej sezamowy nie jest w stanie zablokować nowego koronawirusa. Istnieje kilka chemicznych środków dezynfekujących, które mogą zabić 2019-nCoV, ale na powierzchniach! Należą do nich środki dezynfekujące na bazie wybielacza/chloru, rozpuszczalniki, 75% etanol, kwas nadoctowy i chloroform. Nie wolno ich jednak stosować na skórę!

 

8. Należy unikać transportu publicznego lub innych miejsc publicznych

Obecnie nie ma powodu, aby unikać poruszania się po mieście, nawet komunikacją. Natomiast odwoływane są masowe imprezy powyżej 1000 osób.

 

9. Płukanie nosa solą morską pomoże uchronić się przed zakażeniem koronawirusem

Płukanie nosa solą fizjologiczną nie uchroni nas przed koronawirusem.

 

10. Szczepienia na grypę lub przeciwko pneumokokom mogą nas ustrzec przed zakażeniem wirusem

Szczepienia przeciwko grypie oraz przeciwko pneumokokom absolutnie nie uchronią nas przed zakażeniem koronawirusem i zachorowaniem na COVID-19, jednak są zalecane – pomogą ustrzec się przed innymi poważnymi chorobami. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,35 z 5)
loading... zapisuję głos...