Miniprzewodnik po opiece nad psem

Spis treści:

Prawidłowa opieka nad czworonogiem opiera się na czterech filarach – żywieniu, pielęgnacji, trosce o zdrowie i wychowaniu psa. Warto, by właściciel zaangażował się w równym stopniu w każdy z tych elementów. Jakie czynności związane z opieką możemy przeprowadzać samodzielnie, doradza Piotr Jaworzyński, lekarz weterynarii, ekspert Butcher’s Pet, program „Dobrze nam ze sobą”.

pies

Pełne zaangażowanie w opiekę nad czworonogiem to dbanie o jego zdrowie i podjęcie starań, aby relacja domowników z pupilem przynosiła korzyści obu stronom. Warto wiedzieć, które zabiegi właściciel może wykonać samodzielnie i prawidłowo, a  w jakich sytuacjach lepiej jest zdać się na pomoc specjalisty – wyjaśnia Piotr Jaworzyński, lekarz weterynarii, ekspert Butcher’s Pet Care, program „Dobrze nam ze sobą”.

 

Zacznijmy od żywienia

Dobór odpowiedniego pokarmu to niełatwe zadanie. Posiłek powinien dostarczać psu  odpowiednią ilość składników odżywczych. Wymagania żywieniowe różnią się w zależności od wieku, rasy czy trybu życia czworonoga i należy mieć to na uwadze przy wyborze pożywienia. Gotowe karmy dla psów są przygotowywane tak, aby zaspokajać zmieniające się potrzeby zwierzęcia. Na stronie psytouwielbiaja.pl sami możemy wybrać posiłek w sam raz dla naszego pupila i następnie sprawdzić, który będzie mu najbardziej smakował.

 

Zadbajmy o „psią szatę”

W kwestii pielęgnacji właściciele sami mogą zrobić bardzo dużo. Troska o stan sierści i pazurów to nie tylko dbanie o wygląd, ale przede wszystkim o komfort życia psa. Oto kilka porad odnośnie pielęgnacji:

  • Psa nie należy kąpać zbyt często – wystarczą 1 – 2 kąpiele w roku. Woda powinna być ciepła (ok. 25° C) i przyjemna dla pupila. Używajmy jedynie środków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla zwierząt, ponieważ ludzkie kosmetyki wysuszają i podrażniają skórę psa. Po kąpieli wycieramy czworonoga ręcznikiem – używanie suszarki do włosów nie jest wskazane.
  • Regularne czesanie zapobiega tworzeniu się kołtunów i poprawia wygląd sierści. Pozwala również usunąć martwe włosy, dzięki czemu np. linienie po zimie jest dla nas
    i psa mniej uciążliwe. Poza tym podczas czesania możemy dokładnie przejrzeć psią sierść w poszukiwaniu pasożytów, np. kleszczy czy pcheł. U psów z dłuższą sierścią używajmy szczotki do włosów, a u krótkowłosych wystarczy przecieranie sierści suchą szmatką.
  • Pazury mogą wymagać przycinania, zwłaszcza jeśli pies dużo czasu spędza na miękkim podłożu. Należy je skracać, bo zbyt długie mogą się łamać i utrudniać psu poruszanie się. Należy obcinać je małymi fragmentami przy użyciu specjalnych cążków. Prawidłowa długość pazurów powinna być taka, aby u stojącego psa znajdowały się nieco ponad podłożem.

 

Reagujmy na niepokojące sygnały

W kwestii leczenia zdajmy się na lekarza weterynarii, ponieważ samodzielne próby leczenia bez konsultacji ze specjalistą mogą zaszkodzić zdrowiu psa. Na właścicielu spoczywa jednak duża odpowiedzialność, ponieważ on jako pierwszy może dostrzec, że z jego pupilem dzieje się coś niepokojącego. Wiele schorzeń daje subtelne objawy, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę:

  • zmiany na skórze takie jak: zaczerwienienia, wyłysienia, guzki
  • częste drapanie się, wylizywanie łap, trzepanie uszami
  • złe samopoczucie psa po posiłku, wymioty, biegunka
  • spadek lub wzrost wagi przy takiej samej ilości zjadanego pokarmu
  • wygląd wnętrza ucha, tj. obecność wydzieliny, jej ilość, barwa oraz występowanie nieprzyjemnego zapachu
  • szybkie męczenie się psa, nocny kaszel, problemy ze snem
  • sposób oddawania moczu i kału (oddawanie moczu w małych ilościach lub kropelkami, problemy z oddaniem kału, popiskiwanie przy wydalaniu)
  • kamień nazębny i nieprzyjemny zapach z pyska

Jeśli zauważymy któryś z wymienionych objawów, udajmy się do lekarza weterynarii. Ich ignorowanie może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia psa.

 

Wychowajmy przyjaciela rodziny

Aby pies dobrze czuł się w rodzinie, warto poświęcić mu uwagę i czas. Wspólna zabawa czy towarzystwo psa przy codziennych czynnościach to okazje do zacieśniania więzi z pupilem. Nauka komend, jak np. „siad” czy „zostań”, będzie pomocna w kontrolowaniu zachowań psa. Warto, aby każdy domownik angażował się w obowiązki związane z psem. Powierzenie części z nich dzieciom będzie dla najmłodszych dobrą lekcją odpowiedzialności i systematyczności. Mogą jednak zaistnieć problemy, z którymi sami możemy nie dać sobie rady. Agresja wobec obcych osób czy niszczenie przedmiotów pod nieobecność właścicieli to przykładowe sytuacje, kiedy warto zasięgnąć porady behawiorysty lub zoopsychologa, który pomoże znaleźć ich przyczynę i doradzi, jak pozbyć się problemu.

 

Więcej praktycznych wskazówek dotyczących różnych aspektów opieki nad psem oraz ciekawostki dotyczące czworonożnych pupili, można znaleźć na Facebookowym profilu „Dobrze nam ze sobą”

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. m258  17 czerwca 2013 09:16

    psi fryzjer obowiązkowy 🙂

    Odpowiedz
  2. Masza  17 czerwca 2013 09:44

    Pomimo wielu obowiązków,nie wyobrażam sobie mojego dom bez pieska.:)

    Odpowiedz
  3. malwa86  20 czerwca 2013 09:36

    uwielbiam swojego piesiunia :))

    Odpowiedz
  4. Kmakolagwa  12 kwietnia 2015 12:14

    Bardzo ciekawy artykuł.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany