Miłosne wróżby na noc Kupały

Czerwiec to czas słońca, radości i… miłości! To właśnie w tym miesiącu mamy najkrótszą noc roku – niezwykły czas czarodziejskich obrzędów. Noc Kupały zwana też Sobótką przypada 21/ 22 czerwca,. Postanowiliśmy uchylić rąbka tajemnicy i zaproponować Wam kilka magicznych zabaw oraz wróżb, dzięki którym dowiecie się, jak zaczarować szczęście albo zobaczycie, co czeka Was w miłości!

W magiczną noc sobótkową siła natury pomoże Wam zobaczyć miłosną przyszłość i zapewnić sobie pomyślność. Wykorzystajcie moc wody, ognia oraz roślin! Wraz z wróżką Fortunatą zajrzałyśmy do starych ksiąg  i wyszukałyśmy w nich wiele niezwykłych wróżb. Możecie się nimi zainspirować, potraktować je jako zabawę, wykorzystać na spotkaniu z przyjaciółkami lub wieczorze panieńskim. Na pewno nie sposób przejść obok nich obojętnie… Zresztą, sprawdźcie same. Oto miłosne wróżby na noc Kupały!

Miłosne wróżby na noc Kupały

 

Miłosne wróżby na noc Kupały: czarodziejskie obrzędy i zabawy

Dziś, słowiańska, pogańska noc Kupały (21-22 czerwca) ma charakter rozrywkowy, ewentualnie łączona jest z chrześcijańską nocą świętojańską (23-24 czerwca). Dawniej jednak święto najkrótszej nocy w roku było czasem czarów, magicznych obrzędów oraz wróżb. Mimo, że do czasów obecnych w szczątkowej formie przetrwały niektóre obrzędy (palenie ognisk, rzucanie na wodę wianków, szukanie kwiatu paproci), noc ta jest przede wszystkim czasem zabaw oraz radości z rozpoczynającego się lata. Nikt już raczej nie wierzy w  moc dawnych rytuałów, ale warto je znać, bo to część naszej niezwykłej kultury słowiańskiej. Dlatego też przyjrzałyśmy się dawnym obrzędom, a następnie postanowiłyśmy je Wam przedstawić. Zresztą, kto wie… natura jest niezwykła i być może ma magiczną moc… 😉 Oto miłosne wróżby na noc Kupały!

  Rozpal ognisko na szczęście

W dawnej Polsce w sobótkową noc, po zachodzie słońca, na skraju wsi dziewczęta zbierały się na łące nad strumieniem, biesiadowały, tańczyły i rozpalały ogniska. Wrzucały do paleniska po kolei zebrane zioła, wierząc, że dym z roślin zabezpieczy je od złego.

Spotkaj się z przyjaciółkami i rozpalcie ognisko, najlepiej przy użyciu drewna magicznych drzew – jesionu oraz brzozy. Po kolei wrzucajcie do niego po gałązce z każdego gatunku ziół (bylica, rumianek, babka, pokrzywa, mniszek, dziurawiec, bławatek, ruta…). Dym z roślin odciąga złą energię, ma właściwości ochronne i oczyszczające.

Wykorzystaj magiczną moc roślin

Noc Kupały była świętem ziół. Wierzono, że ich magiczna i lecznicza moc jest wtedy najsilniejsza. Wykorzystywano więc rośliny, nie tylko do pielęgnacyjnych rytuałów czy plecenia wianków, ale też popularnych wróżb miłosnych.

W sobótkowy wczesny poranek (najlepiej przed świtem) zerwij gałązkę jaśminu. Zakop kwiaty pod progiem domu ukochanego w południe. To zagwarantuje Ci jego miłość i niegasnącą namiętność.

W noc Kupały wybierz się na łąkę i zerwij kwiat rumianku. Zanim urwiesz kwiat, pomyśl życzenia lub zastanów się nad osobą, którą darzysz uczuciem. Później kolejno obrywaj płatki, mówiąc „spełni się”/ „nie spełni się” lub „kocha”/ „nie kocha”. Ostatnie zdanie przy ostatnim płatku będzie Twoją wróżbą.

W sobótkowy wieczór wybierz się na polanę i wyciągnij z ziemi jakąś roślinę z korzeniem. Wygląd tego, co pod ziemią, podpowie Ci, jaki będzie Twój przyszły wybranek. Jeśli korzeń będzie długi – szczupły i wysoki, krótki – krępy, ale uroczy, prosty – szczery i uczciwy, krzywy – fałszywy, oblepiony ziemią – bogaty, twardy – uparty, miękki – spokojny, ugodowy.

Uwij wianek i rzuć go na wodę

W dawnych czasach dziewczęta w Sobótkę przystrajały głowy wiankami, które w nocy puszczały na wodę. Pilnowały, by były w nich szczęśliwe (bylica, dziurawiec) i miłosne (lubczyk, ruta, rumianek, mirt, nasięźrzał) zioła. Dodatkowo zdobiły wianki liśćmi paproci, kwiatami z pól oraz ogrodów. Puszczając na wodę wianki, odczytywały przyszłość. Niekiedy puszczały dwa, jeden symbolizował dziewczynę, drugi chłopaka. Jeśli oba płynęły blisko siebie oznaczało to trwałą miłość, jeśli szybko się rozdzielały – rychłe rozstanie.

Uwij wianek, najlepiej by znalazły się w nim zioła, rośliny i kwiaty o magicznych właściwościach. Przykładowo: paproć ma moc ochronną, dziurawiec – dodaje odwagi, leszczyna – pomaga w uczuciach, krwawnik – łagodzi lęki i smutki, ruta – zapewnia szczęście miłosne, chroni przed urokami, nasięźrzał – przyciąga męskie spojrzenia.

Rzuć wianek na wodę. Jeśli płynie spokojnie – szczęście, szybko się oddala – trzeba jeszcze trochę poczekać na miłość i ślub, zaplątał się w zarośla lub zatopił – poważne kłopoty sercowe.

Natrzyj się magiczną rośliną

Dawniej dziewczęta szukały na mokrych łąkach nasięźrzału, nacierały się magicznym zielem i wypowiadały zaklęcie („Nasięźrzale, nasięźrzale, rwę cię śmiale, pięcią palcy, szóstą dłonią, niech się chłopcy za mną gonią”), by przyciągnąć uwagę mężczyzn. Roślina rośnie tylko w niektórych regionach kraju, dlatego w niektórych częściach Polski te praktyki przeszły na inne zioła.

W noc Kupały natrzyj ciało niezwykłym zielem nasięźrzału. Roślina ma zdolność przyciągania męskich spojrzeń i zjednywania miłości. Jeśli go nie znajdziesz, wykorzystaj inne miłosne zioło – lubczyk lub miętę.

Zażyj cudownej kąpieli

W dawnych obrzędach sobótkowych ważną rolę odgrywały nie tylko ogniska i rośliny, ale też woda. Dziewczęta po zachodzie słońca, zanurzały się w wodzie, gdyż miało to zagwarantować urodę, młodość, zdrowie oraz powodzenie. Jeśli nie było w pobliżu rzek, strumieni lub jezior, kąpały się nawet w porannej rosie lub deszczu.

W noc Kupały wykąp się w jeziorze, rzece lub morzu. Według dawnych wierzeń przyniesie Ci to zdrowie, urodę i szczęście.

Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, czy wypróbujecie lub wypróbowałyście którąś z wróżb! I oczywiście…Czy znalazłyście kwiat paproci?

Jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki, a jakie nimi nie są

Jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki, a jakie nimi nie są

Stosowaniu ziół od wieków przypisywano znaczenie magiczne. Właściwości lecznicze skarbów natury są wszystkim dobrze znane. Ale zioła mają też moc pobudzania miłosnego apetytu, lub odwrotnie – studzenia uczuć. Jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki a

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (214 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany