Miłosne olejki eteryczne

Miłość ma różne oblicza, potrafi być namiętna, płomienna, spokojna, delikatna i cicha, duchowa i cielesna. Opiewana przez poetów i pisarzy, malowana i rzeźbiona. Od stuleci specjaliści od ziół i różnego typu medykamentów poszukiwali substancji, które mogłyby rozbudzić zmysły przyszłych kochanków. Pachnące esencje, naturalne substancje do picia, wąchania lub choćby noszenia przy sobie miały zmiękczyć serca i rozpalić ogień miłości.

Miłosne olejki eteryczne

 

Do grupy cudownych środków, które także i teraz mogą rozwiązać niektóre z miłosnych problemów,  należą również wybrane olejki eteryczne, określane często mianem łagodnych perfum afrodyzjaków. Afrodyzjak to roślina, lek lub środek, który ma pobudzić popęd płciowy. Nazwa pochodząca z języka greckiego – aphrodisiakós oznacza ?kamień mający pobudzać seksualnie” i aphrodisios oznaczający ?rozkosz płciową”, a związana jest z imieniem greckiej bogini miłości Afrodyty.

Przykładem olejków mogą być olejki eteryczne sygnowane znakiem Dr Beta pozbawione dodatków syntetycznych i rozpuszczalników rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne. Te naturalne, o miłym, aromatycznym zapachu substancje, potrafią pokonać niejedną dolegliwość, doskonale poprawiają nastrój, relaksują i mobilizują do działania. Do grupy wspomnianych już afrodyzjaków należą olejki: goździkowy z pąków, kopru włoskiego, rozmarynowy, różany, ylangowy i sandałowy. Oddziaływanie wymienionych olejków nie ogranicza się jedynie do roli afrodyzjaków. Każdy z nich wykorzystywany jest przy rozmaitych dolegliwościach tak umysłowych, jak i fizycznych.

  • Olejek goździkowy z pąków posiada korzenny ?piernikowy” zapach. W krajach arabskich nowożeńcy, przed nocą poślubną, namaszczali swe ciała wonnym goździkiem, który miał ich uwolnić od nieśmiałości i poczucia wstydu. Olejek ten działa antyseptycznie, przeciwbólowo i pobudzająco. Stosowany jest między innymi w zmęczeniu umysłowym, apatii i depresji, ale też przy bólach reumatycznych i artretyzmie.
  • Z południowej Europy, Indii i Japonii  pochodzi olejek kopru włoskiego, o charakterystycznym, świeżym, przyprawowym zapachu. Pomaga w zaburzeniach gastrycznych, otyłości, problemach menopauzy, działa moczopędnie, reguluje gospodarkę płynami w organizmie oraz hormonami u kobiet.
  • Ziołowy zapach posiada, jeden z najcenniejszych w aromaterapii olejków – olejek rozmarynowy. Usuwa zmęczenie fizyczne i umysłowe, stosowany jest przy zaburzeniach pamięci, zmiennym ciśnieniu krwi, problemach związanych z menstruacją, migrenach, bólach mięśni, infekcjach skóry i reumatyzmie. Działa pobudzająco, antyseptycznie, przeciwzapalnie, odmładza i wzmacnia system immunologiczny.
  • Do najdroższych olejków należy, otrzymywany przez destylację kwiatów róży z parą wodną, olejek różany, o kwiatowym, szlachetnym i słodkim zapachu. Podobnie jak olejek rozmarynowy, ma duży zasięg oddziaływania. Uspokaja, obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Działa przeciwbólowo, oczyszcza i odmładza organizm, doskonale radzi sobie z nieregularną menstruacją i problemami menopauzy. Wskazany jest między innymi przy depresji, bezsenności, napięciu nerwowym, bólach głowy, zaburzeniu krążenia, bezpłodności, kłopotach z pękającymi naczyniami krwionośnymi i przesuszeniu skóry.
  • Olejek ylangowy pochodzi z Indonezji. Posiada kwiatowy, zmysłowy i słodki zapach. Łagodzi napięcia nerwowe, obniża ciśnienie krwi, a także zmniejsza przetłuszczanie się skóry. Używany jest przy depresjach, stanach lękowych, napięciu nerwowym, stresie i zaburzeniu krążenia.
  • Do najcenniejszych olejków aromaterapeutycznych, a także najbardziej poszukiwanych składników zapachowych w perfumerii należy, pochodzący z Indii, olejek sandałowy. Ma działanie uspokajające i dezynfekujące. Najczęściej stosowany jest przy depresjach, napięciu nerwowym, bezsenności, napięciu seksualnym, zaburzeniach przedmenstruacyjnych, problemach menopauzy, zaburzeniach gastrycznych, podrażnieniach gardła i zapaleniu skóry.

Olejki eteryczne – afrodyzjaki, mogą być używane w zaciszu domowego ogniska przede wszystkim w tak zwanej aromaterapii w powietrzu. Do miseczki kominka podgrzewanego świeczką, wlewamy wodę oraz wybrany olejek bądź mieszaninę olejków. Zazwyczaj stosuje się, w zależności od wielkości pomieszczenia, od pięciu do dziesięciu kropli olejku, raz bądź dwa razy dziennie. W ten sposób rozpylamy olejki z wodą uzyskując w powietrzu piękny, przemawiający do naszych zmysłów zapach.

Naturalne substancje otaczały naszych przodków od zawsze, korzystali z nich na wiele sposobów, leczyli, przeganiali złe moce, przywoływali miłość. Aromaterapia wykorzystuje w swych zabiegach terapeutycznych i kosmetycznych naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z roślin. Są wśród nich olejki – afrodyzjaki, które odznaczają się przede wszystkim niezwykle przyjemnym zapachem, a dodawane do perfum i kosmetyków ubogacają i wzmacniają ich działanie.

UWAGA! NIGDY NIE NALEŻY STOSOWAĆ NIEROZCIEŃCZONYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH BEZPOŚREDNIO NA SKÓRĘ!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (226 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...