Miłość od pierwszego spojrzenia istnieje – tak twierdzą naukowcy!

Miłość od pierwszego wejrzenia. Podobno nie istnieje, mówi się, że do miłości potrzeba rozmowy, czasu, a jednak to właśnie ona najczęściej inspiruje twórców. W końcu Romeo i Julia zakochali się w sobie w jednej chwili… choć akurat ich historia nie zakończyła się zbyt szczęśliwie. Nie raz oglądaliśmy ją w filmach. Kobieta i mężczyzna mijają się na ulicy, spotykają na imprezie, albo własnie zostają sobie przedstawieni. Ich spojrzenia się spotykają, a na twarzach pojawia się lekki uśmiech i już wiemy, że się w sobie zakochali. Znacie ten scenariusz? A może same przeżyłyście miłość od pierwszego spojrzenia?

Miłość od pierwszego spojrzenia istnieje

Idąc ulicą z pewnością nie raz mijałaś mężczyznę, który wpadł Ci w oko. Pomyślałaś, że jest wyjątkowo przystojny, w Twoim typie, czy po prostu sexy.  Wszyscy znamy te sytuacje – w ułamku sekundy jesteśmy w stanie ocenić, czy ktoś nam się podoba fizycznie. Według badań naukowców z Uniwersytetu Freiburg okazuje się, że wystarczą na milisekundy, by po zobaczeniu kogoś ocenić, czy da się kogoś polubić.

Psycholog Dr. Bastian Schiller (great name that, Bastian) zidentyfikował podświadomy proces, podczas którego nasz mózg przetwarza społeczne dane, które decydują o tym, czy kogoś polubimy czy nie.   Schiller wraz ze swoim zespołem poddał grupę osób (w uproszczeniu) rodzajowi testu skojarzeniowego, by zmierzyć jak bardzo automatyczny jest proces łączenia cech i pojęć w celu oceny nowo poznanej osoby. Nie da się ukryć – warto zadbać o pierwsze wrażenie!

Samo badanie z pewnością ciężko jest zastosować do pojęcia „miłości”, która dla każdej osoby może oznaczać coś innego. Z pewnością jednak możemy w ułamku sekundy zdecydować, czy kogoś polubimy lub czy ma szanse się z nami umówić.  Ze strony redakcji jednak  zachęcamy do ponownej weryfikacji danych, gdy już kogoś bliżej poznamy. W końcu nasz umysł czasami lubi płatać nam figle 🙂

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...