Migrena – Jak leczenie marihuaną wpływa na migrenę?

Osoby, które doświadczyły migreny zrobią wszystko aby napad bólu już więcej się nie powtórzył.

Niestety stosowane leki nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, nie chronią przed kolejnym atakiem migreny i mogą również powodować nieprzyjemne działania niepożądane. Dowiedz się, jak działa medyczna marihuana i jak może pomóc pacjentom z migreną.

Czym jest migrena?

Migrena to rodzaj bólu głowy, który ma charakter epizodyczny lub nawracający. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i pojawia się zwykle przed 40 rokiem życia. Szacuje się, że około 10% populacji doświadcza migreny przynajmniej raz w życiu.

Migrena objawia się pulsującym, rwącym bólem głowy, któremu może towarzyszyć aura, czyli zespół symptomów poprzedzających atak migreny, takich jak nudności, wymioty, mroczki przed oczami, nadwrażliwość na światło, hałas czy zapachy.

Ból migrenowy występuje zwykle po jednej stronie głowy i nasila się podczas aktywności fizycznej oraz silnych emocji.

Medyczna marihuana a migrena

Jak wynika z badań, jedną z przyczyn powstania migreny jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu endokannabinoidowego. Migrena może być również spowodowana niedoborem endokannabinoidów w organizmie. Jaki ma to związek z marihuaną?

Marihuana zawiera kannabinoidy, które posiadają zbliżoną budowę do endokannabinoidów. Dzięki temu, przyjmując dawkę konopi można wpływać na układ endokannabinoidowy i wywoływać działanie terapeutyczne. W przypadku migreny będzie to m.in. zmniejszenie bólu i ilości jej napadów.

Łagodzenie bólu za pomocą marihuany

Marihuana posiada udowodnione m.in. działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki czemu w skuteczny i bezpieczny sposób można zmniejszyć ból towarzyszący różnego rodzaju chorobom, w tym migrenie.

Stosowanie konopi hamuje reakcję układu trójdzielno-naczyniowego i zmniejsza wydzielanie cytokin prozapalnych, co redukuje ból głowy. Co więcej, marihuana ma również korzystny wpływ na objawy aury, takie jak nudności i wymioty.

Istotne dla osób doświadczających migreny może być również badanie, w którym wykazano, że podanie marihuany podczas trwania aury lub na początku napadu migrenowego, może przerwać atak migreny lub znacząco zmniejszyć ból głowy i dyskomfort związany z chorobą.

Stosowanie marihuany jako profilaktyka migreny

Jak wyczytamy na https://medicante.com/pl/choroby/migreny-i-bole-glowy/ medyczną marihuanę można również stosować w celu zapobiegania napadów migreny. Z badań wynika, że regularne podawanie małych dawek marihuany pacjentom doświadczającym ciężkich ataków migreny może złagodzić ból, zmniejszyć częstotliwość pojawienia się napadów oraz skrócić czas jego trwania.

W leczeniu migreny najlepiej sprawdzają się odmiany marihuany tzw. full spectrum, zawierające nie tylko kannabinoidy, ale również inne substancje zawarte w konopiach, takie jak terpeny czy flawonoidy. Dzięki temu zwiększa się działanie przeciwbólowe marihuany, ponieważ związki aktywne wzmacniają wzajemnie swoje działanie.

Podsumowanie

Terapia medyczną marihuaną może pomóc pacjentom doświadczającym migreny w zmniejszaniu dolegliwości bólowych oraz częstotliwości występowania napadów migreny. Konopie lecznicze można również stosować w celu zapobiegania migrenie.

W przypadku migreny szczególnie polecane są szczepy marihuany tzw. full spectrum, zawierające wszystkie substancje występujące w konopiach. To sprawia, że zwiększa się lecznicze działanie marihuany, a poprawa objawów pojawia się zdecydowanie szybciej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (18 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Magdalena  18 czerwca 2023 18:18

    Próbował ktoś?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany