Mięta pieprzowa – działanie i zastosowanie

Mięta pieprzowa (z łac. Mentha piperita) inaczej lekarska, to roślina wysoko ceniona w ziołolecznictwie. Należy do rodziny jasnotowatych, ma charakterystyczny, intensywny zapach i pomaga w łagodzeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Mięta pieprzowa często rośnie w przydomowych ogródkach – można stosować ją zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Co warto wiedzieć o tej leczniczej roślinie?

Mięta pieprzowa - działanie i zastosowanie

Mięta pieprzowa – charakterystyka

Mięta pieprzowa to wieloletnia i zimotrwała roślina, która rośnie powszechnie w Europie i Ameryce Północnej. Jest znana w medycynie naturalnej od lat. To międzygatunkowa mieszanka mięty nadwodnej i zielonej. To niezwykle popularne zioło ma pokrój krzewiasty, osiąga do 90 cm wysokości. Liście mięty pieprzowej (z łac. Menthae piperitae folium) mają zieloną lub brunatnozieloną blaszkę, cechują się przyjemną, intensywną wonią i smakiem. Roślina kwitnie od lipca do sierpnia. Mięta pieprzowa ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Kiedy warto po nią sięgnąć?

Działanie i zastosowanie mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa to dobre źródło witaminy A i witaminy B3 (niacyny). Liście mięty zawierają magnez, potas, żelazo, fenolokwasy, garbniki, gorycze, sole mineralne oraz flawonoidy (szczególnie cenna z punktu widzenia zdrowia jest dla nas rutyna, apigenina, luteolina, hesperydyna). Są bogate w olejek eteryczny (od 1,5% do 3,5%), który ma orzeźwiającą woń i w dużym stopniu odpowiada za właściwości prozdrowotne tej cennej rośliny (ma działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne). Z olejku eterycznego (poprzez wymrażanie) uzyskuje się m.in. mentol (ponad 50%), który ma działanie chłodzące, dezynfekujące oraz rozkurczowe. Liście mięty pieprzowej pomagają przy dolegliwościach układu pokarmowego (są rekomendowane szczególnie dla osób, które cierpią z powodu niestrawności), zapobiegają wzdęciom, usprawniają trawienie i stymulują wydzielanie soku żołądkowego. Mięta ma właściwości rozkurczowe i rozluźniające – obniża napięcie mięśni gładkich dróg żółciowych, moczowych i jelit. Olejek z mięty pieprzowej (z łac. Menthae piperitae oleum) łagodzi nieżyt górnych dróg oddechowych, stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i uciążliwy kaszel. Mięta może być stosowana podczas inhalacji na udrożnienie nosa i zatok. Napar z mięty pomaga osobom cierpiącym z powodu bólu głowy i migreny. To nie koniec szerokiego wachlarza możliwości tej leczniczej rośliny. Picie mięty pozwala zwalczyć nudności i zgagę, ma również działanie uspokajające – koi nerwy i ułatwia zasypianie. Natomiast wyciąg z liści mięty w postaci maści i kremów, działa łagodząco, przeciwświądowo, przyspiesza proces gojenia się opryszczki, a także niweluje bóle mięśniowe. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania mięty pieprzowej? Olejku z tej rośliny nie powinny używać dzieci do lat 8., kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.

Mięta pieprzowa stanowi składnik wielu suplementów diety oraz wyrobów medycznych. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej zawiera np. Sinulan Forte Express – wyrób medyczny w postaci aerozolu, który wspomaga leczenie zapalenia zatok i nieżytu nosa. Działa już po 15 minutach od aplikacji – błyskawicznie obkurcza naczynia błony śluzowej, dzięki czemu mija uczucie zatkanego nosa, wykazuje działanie przeciwbólowe, niweluje drobnoustroje chorobotwórcze (bakterie i wirusy) i zapobiega przesuszeniu powierzchni błony śluzowej nosa.

Podsumowując, mięta pieprzowa (Mentha piperita) to remedium na problemy trawienne oraz problemy ze strony układu oddechowego (działanie lecznicze wykazują przede wszystkim liście i olejek eteryczny). Ma właściwości rozkurczowe, odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, żółciopędne i kojące. Z tego względu, warto wyposażyć domową apteczkę w preparaty z miętą pieprzową w składzie w formie suplementów diety, nalewek, aerozolu, kropli, czy herbatki, aby móc sięgnąć po nie w razie wystąpienia różnych dolegliwości.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (49 głosów, średnia: 4,63 z 5)
loading... zapisuję głos...