Mieszkanie z rynku pierwotnego – co trzeba o nim wiedzieć?

Mieszkania dzielą się na te z rynku pierwotnego i te z rynku wtórnego. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety, które przemawiają do potencjalnych nabywców. Z roku na rok jednak pojawia się coraz więcej nowych budynków mieszkalnych, w których lokale zwykle sprzedają się w zawrotnym tempie. Skąd takie zainteresowanie Polaków mieszkaniami od dewelopera? Co czyni je dobrą inwestycją? Co trzeba wiedzieć o mieszkaniach z rynku pierwotnego? Sprawdzamy!

Wykończenie

Nowoczesność rozwiązań i materiałów to bez wątpienia duży plus mieszkań z rynku pierwotnego. Nowe mieszkania prosto od dewelopera to najczęściej gwarancja najwyższej jakości surowców wykorzystanych podczas budowy. Coraz częściej dużą rolę odgrywa również ekologia, o którą dbają nowoczesne firmy. Jeśli interesujemy się zakupem takiego lokum, możemy poprosić o dostęp do spisu materiałów użytych podczas budowy. Dzięki temu dostaniemy wgląd w inwestycję i sprawdzimy, czy faktycznie jest ona warta naszego zachodu.

Aranżacja

Nowe mieszkanie to też szansa na urządzenie go od A do Z po swojemu. Nie musimy się martwić o wynoszenie starych mebli, przesuwanie ścian czy zrywanie podłóg. Dostajemy czystą kartkę, na której możemy namalować, co tylko nam się zamarzy. To oszczędność czasu i pieniędzy dla inwestora – odchodzą koszty związane z pozbywaniem się starego wystroju.

Stan

Warto też wiedzieć, że wszystkie usterki i awarie zauważone przez nas podczas odbioru mieszkania muszą być usunięte przez dewelopera. To gwarancja otrzymania kluczy do w pełni sprawnego, pozbawionego niedoróbek lokalu. Takiego zapewnienia nie otrzymamy przy lokalu z rynku wtórnego.

Koszt

Warto pamiętać, że nowe mieszkanie na nowym osiedlu to niższe koszty utrzymania. Do czynszu najczęściej nie wlicza się funduszu remontowego, a same opłaty są znacznie mniejsze niż te w starszym budownictwie. Niższe są też rachunki – lepsze materiały i izolacja cieplna sprawiają, że płacimy mniej za ogrzewanie[1].

Opinie

Kupując nowe mieszkanie w Warszawie czy Krakowie, warto poczytać opinie o deweloperze i jego poprzednich inwestycjach. Najlepiej też odwiedzić gotowe już osiedla, przejść się po nich, obejrzeć otoczenie, infrastrukturę. Da nam to obraz tego, jak zwykle prezentują się budynki konkretnego dewelopera. A to dobra nauka na przyszłość.

Inwestycja

Mieszkanie od dewelopera to też lepsza inwestycja na przyszłość. Takie lokum łatwiej będzie nam sprzedać czy wynająć. Życie pisze różne scenariusze – warto brać je pod uwagę przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup własnego M.

[1] https://www.bankier.pl/smart/rynek-pierwotny-czy-rynek-wtorny-co-wybrac

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (23 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...