Mieszkanie z rynku pierwotnego – co trzeba o nim wiedzieć?

Mieszkania dzielą się na te z rynku pierwotnego i te z rynku wtórnego. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety, które przemawiają do potencjalnych nabywców. Z roku na rok jednak pojawia się coraz więcej nowych budynków mieszkalnych, w których lokale zwykle sprzedają się w zawrotnym tempie. Skąd takie zainteresowanie Polaków mieszkaniami od dewelopera? Co czyni je dobrą inwestycją? Co trzeba wiedzieć o mieszkaniach z rynku pierwotnego? Sprawdzamy!

Wykończenie

Nowoczesność rozwiązań i materiałów to bez wątpienia duży plus mieszkań z rynku pierwotnego. Nowe mieszkania prosto od dewelopera to najczęściej gwarancja najwyższej jakości surowców wykorzystanych podczas budowy. Coraz częściej dużą rolę odgrywa również ekologia, o którą dbają nowoczesne firmy. Jeśli interesujemy się zakupem takiego lokum, możemy poprosić o dostęp do spisu materiałów użytych podczas budowy. Dzięki temu dostaniemy wgląd w inwestycję i sprawdzimy, czy faktycznie jest ona warta naszego zachodu.

Aranżacja

Nowe mieszkanie to też szansa na urządzenie go od A do Z po swojemu. Nie musimy się martwić o wynoszenie starych mebli, przesuwanie ścian czy zrywanie podłóg. Dostajemy czystą kartkę, na której możemy namalować, co tylko nam się zamarzy. To oszczędność czasu i pieniędzy dla inwestora – odchodzą koszty związane z pozbywaniem się starego wystroju.

Stan

Warto też wiedzieć, że wszystkie usterki i awarie zauważone przez nas podczas odbioru mieszkania muszą być usunięte przez dewelopera. To gwarancja otrzymania kluczy do w pełni sprawnego, pozbawionego niedoróbek lokalu. Takiego zapewnienia nie otrzymamy przy lokalu z rynku wtórnego.

Koszt

Warto pamiętać, że nowe mieszkanie na nowym osiedlu to niższe koszty utrzymania. Do czynszu najczęściej nie wlicza się funduszu remontowego, a same opłaty są znacznie mniejsze niż te w starszym budownictwie. Niższe są też rachunki – lepsze materiały i izolacja cieplna sprawiają, że płacimy mniej za ogrzewanie[1].

Opinie

Kupując nowe mieszkanie w Warszawie czy Krakowie, warto poczytać opinie o deweloperze i jego poprzednich inwestycjach. Najlepiej też odwiedzić gotowe już osiedla, przejść się po nich, obejrzeć otoczenie, infrastrukturę. Da nam to obraz tego, jak zwykle prezentują się budynki konkretnego dewelopera. A to dobra nauka na przyszłość.

Inwestycja

Mieszkanie od dewelopera to też lepsza inwestycja na przyszłość. Takie lokum łatwiej będzie nam sprzedać czy wynająć. Życie pisze różne scenariusze – warto brać je pod uwagę przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup własnego M.

[1] https://www.bankier.pl/smart/rynek-pierwotny-czy-rynek-wtorny-co-wybrac

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (23 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. NataliaK  6 lutego 2023 13:11

    Kupowaliśmy w Warszawie mieszkanie od dewelopera z fabryki domów dosłownie o wszystko się go wypytałam, wcześniej też radziłam się znajomych co już kupili swoje mieszkania bym wiedziała na co mam zwracać szczególną uwage.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany