Mieszkanie od dewelopera – dlaczego się opłaca?

Zgodnie z danymi TNS Polska nawet 55% naszych rodaków w ogóle nie interesuje się ofertami mieszkań z rynku wtórnego. Co zatem decyduje o tym, że mieszkanie deweloperskie jest postrzegane jako to atrakcyjniejsze?

 7_Mieszkanie od dewelopera - dlaczego się opłaca (1)

Koszt zakupu

Może się wydawać, że nowe mieszkanie jest zasadniczo droższe niż podobny lokal nabywany na rynku wtórnym. Nic bardziej mylnego. Dane Narodowego Banku Polskiego udowadniają, że w rzeczywistości rozbieżność cenowa między rynkiem pierwotnym a wtórnym to kwestia… regionu. O ile bowiem faktycznie w Katowicach i Łodzi nowe mieszkanie okazuje się droższe niż to, które kupimy „z drugiej ręki”, o tyle już w Warszawie czy Krakowie różnice te są minimalne – wynoszą odpowiednio 5 i 7%. Pamiętajmy przy tym, że zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z koniecznością zapłaty dodatkowego dwuprocentowego podatku od czynności cywilno-prawnych. W stolicy różnica między mieszkaniem nowym i „używanym” staje się więc już całkowicie symboliczna.

Pomoc w finansowaniu

Dużym atutem firm deweloperskich w tym kontekście staje się prowadzone przez nie doradztwo kredytowe. Rolą zatrudnionych specjalistów jest udzielanie porad, jak najkorzystniej przeprowadzić kupno mieszkania krok po kroku.

Do niedawna popularnym rozwiązaniem problemu zakupu mieszkań był rządowy projekt Mieszkanie dla Młodych, oferujący dofinansowanie kredytu. Program ten jest już jednak wygaszany – rząd nie planuje prowadzenia go po roku 2018, a pula środków na rok 2016 została już wyczerpana. Dofinansowanie do mieszkania można natomiast otrzymać od deweloperów.

Nowe mieszkanie = tańsza eksploatacja

Mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej charakteryzują się wyższą jakością wykonania. Pod tym względem nie da się porównywać nowoczesnych budynków deweloperskich z blokami z wielkiej płyty. Wysoka jakość w tym wypadku dotyczy nie tylko kwestii estetycznych, ale i finansowych – nie ma tu ryzyka wystąpienia usterek, a co za tym idzie nieprzewidzianych napraw i remontów. Możemy również zapomnieć o konieczności uiszczania jakichkolwiek składek na fundusze remontowe. O tym, że argumenty te są istotne dla wybierających mieszkania, świadczyć mogą wspominane już badania TNS-u. 38% respondentów jako zaletę mieszkań kupowanych od dewelopera podawało, że „wszystko jest w nim nowe”, 35% natomiast podkreślało, że „budynek nie wymaga remontów”. Nowoczesne wykończenie to również niższe koszty eksploatacji – na przykład izolacja termiczna oraz wysokiej jakości okna pozwalają znacząco zmniejszyć opłaty za ogrzewanie.

7_Mieszkanie od dewelopera - dlaczego się opłaca (2)

Elastyczność i funkcjonalność

Badania TNS-u pokazały również, że dla osób poszukujących mieszkania niezwykle ważne jest samodzielne decydowanie o jego wystroju (jako zaletę mieszkań deweloperskich podawało tę możliwość 33% badanych). Odbiór mieszkania od dewelopera sprawia, że nie musimy iść na żadne kompromisy w kwestii aranżacji wnętrza. Nie jesteśmy tym samym zmuszeni do zastanawiania się, w jaki sposób rozwiązania architektoniczne, które otrzymujemy „w spadku” po poprzednich właścicielach, dostosować do naszych wyobrażeń. Oczywiście, urządzanie lokum „od zera” jest droższe, jednak mamy pewność, że raz przeprowadzona inwestycja wystarczy na lata.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym pociąga za sobą również szereg dodatkowych korzyści. Bez wątpienia należy do nich lepsza infrastruktura. Deweloperzy oferują najczęściej miejsca w garażach podziemnych, rowerowniach czy wózkowniach. Ogromną zaletą, zwłaszcza w przypadku mieszkań na wyższych piętrach, okazuje się dość banalna kwestia – sprawnie działająca winda. W zabytkowych kamienicach można o takim udogodnieniu zapomnieć, natomiast PRL-owskie urządzenia mają to do siebie, że często się psują.

Badania przeprowadzone przez GUS pokazują, że w ciągu minionego roku firmy deweloperskie w Polsce oddały do użytku aż 62,5 tys. lokali. Oferta jest więc bogata i warto pomyśleć o rozwiązaniu, które pozwoli szybko i tanio zacząć cieszyć się wymarzonym mieszkaniem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...