Mieszkanie od dewelopera – dlaczego się opłaca?

Zgodnie z danymi TNS Polska nawet 55% naszych rodaków w ogóle nie interesuje się ofertami mieszkań z rynku wtórnego. Co zatem decyduje o tym, że mieszkanie deweloperskie jest postrzegane jako to atrakcyjniejsze?

 7_Mieszkanie od dewelopera - dlaczego się opłaca (1)

Koszt zakupu

Może się wydawać, że nowe mieszkanie jest zasadniczo droższe niż podobny lokal nabywany na rynku wtórnym. Nic bardziej mylnego. Dane Narodowego Banku Polskiego udowadniają, że w rzeczywistości rozbieżność cenowa między rynkiem pierwotnym a wtórnym to kwestia… regionu. O ile bowiem faktycznie w Katowicach i Łodzi nowe mieszkanie okazuje się droższe niż to, które kupimy „z drugiej ręki”, o tyle już w Warszawie czy Krakowie różnice te są minimalne – wynoszą odpowiednio 5 i 7%. Pamiętajmy przy tym, że zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z koniecznością zapłaty dodatkowego dwuprocentowego podatku od czynności cywilno-prawnych. W stolicy różnica między mieszkaniem nowym i „używanym” staje się więc już całkowicie symboliczna.

Pomoc w finansowaniu

Dużym atutem firm deweloperskich w tym kontekście staje się prowadzone przez nie doradztwo kredytowe. Rolą zatrudnionych specjalistów jest udzielanie porad, jak najkorzystniej przeprowadzić kupno mieszkania krok po kroku.

Do niedawna popularnym rozwiązaniem problemu zakupu mieszkań był rządowy projekt Mieszkanie dla Młodych, oferujący dofinansowanie kredytu. Program ten jest już jednak wygaszany – rząd nie planuje prowadzenia go po roku 2018, a pula środków na rok 2016 została już wyczerpana. Dofinansowanie do mieszkania można natomiast otrzymać od deweloperów.

Nowe mieszkanie = tańsza eksploatacja

Mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej charakteryzują się wyższą jakością wykonania. Pod tym względem nie da się porównywać nowoczesnych budynków deweloperskich z blokami z wielkiej płyty. Wysoka jakość w tym wypadku dotyczy nie tylko kwestii estetycznych, ale i finansowych – nie ma tu ryzyka wystąpienia usterek, a co za tym idzie nieprzewidzianych napraw i remontów. Możemy również zapomnieć o konieczności uiszczania jakichkolwiek składek na fundusze remontowe. O tym, że argumenty te są istotne dla wybierających mieszkania, świadczyć mogą wspominane już badania TNS-u. 38% respondentów jako zaletę mieszkań kupowanych od dewelopera podawało, że „wszystko jest w nim nowe”, 35% natomiast podkreślało, że „budynek nie wymaga remontów”. Nowoczesne wykończenie to również niższe koszty eksploatacji – na przykład izolacja termiczna oraz wysokiej jakości okna pozwalają znacząco zmniejszyć opłaty za ogrzewanie.

7_Mieszkanie od dewelopera - dlaczego się opłaca (2)

Elastyczność i funkcjonalność

Badania TNS-u pokazały również, że dla osób poszukujących mieszkania niezwykle ważne jest samodzielne decydowanie o jego wystroju (jako zaletę mieszkań deweloperskich podawało tę możliwość 33% badanych). Odbiór mieszkania od dewelopera sprawia, że nie musimy iść na żadne kompromisy w kwestii aranżacji wnętrza. Nie jesteśmy tym samym zmuszeni do zastanawiania się, w jaki sposób rozwiązania architektoniczne, które otrzymujemy „w spadku” po poprzednich właścicielach, dostosować do naszych wyobrażeń. Oczywiście, urządzanie lokum „od zera” jest droższe, jednak mamy pewność, że raz przeprowadzona inwestycja wystarczy na lata.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym pociąga za sobą również szereg dodatkowych korzyści. Bez wątpienia należy do nich lepsza infrastruktura. Deweloperzy oferują najczęściej miejsca w garażach podziemnych, rowerowniach czy wózkowniach. Ogromną zaletą, zwłaszcza w przypadku mieszkań na wyższych piętrach, okazuje się dość banalna kwestia – sprawnie działająca winda. W zabytkowych kamienicach można o takim udogodnieniu zapomnieć, natomiast PRL-owskie urządzenia mają to do siebie, że często się psują.

Badania przeprowadzone przez GUS pokazują, że w ciągu minionego roku firmy deweloperskie w Polsce oddały do użytku aż 62,5 tys. lokali. Oferta jest więc bogata i warto pomyśleć o rozwiązaniu, które pozwoli szybko i tanio zacząć cieszyć się wymarzonym mieszkaniem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneta  8 kwietnia 2016 12:11

  Trzeba jednak też powiedzieć, że w nowych mieszkaniach wiele jest problemów z np. pękaniem ścian – nowe „bloki” budowane są na szybko, a budynek cały czas pracuje.

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  9 kwietnia 2016 18:53

   Jest coś takiego jak rękojmia i deweloper w ustalonym terminie musi naprawić wszelakie pęknięcia. Faktycznie tak jest, ale naprawy są prowadzone na koszt dewelopera

   Odpowiedz
  • Aneta  10 kwietnia 2016 22:03

   Dobrze wiedzieć 🙂

   Odpowiedz
 2. martucha180  8 kwietnia 2016 15:43

  No nie wiem, czy tak się opłaca…

  Odpowiedz
 3. AnnaKwasniak  9 kwietnia 2016 18:56

  Sama widzę dużo zalet kupowania mieszkania od dewelopera. Zaczynając od większego wyboru, przez możliwość urządzenia swojego gniazdka po swojemu, po dużo niższe koszty utrzymania takiego mieszkania

  Odpowiedz
 4. as_sa  10 kwietnia 2016 19:53

  Na razie takie kwestie typu zakup mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym nie zaprzątają mi głowy, ale w przyszłości będę pewnie musiała się z tym zmierzyć 🙂

  Odpowiedz
 5. gusia.  10 kwietnia 2016 21:07

  Podobno nowe opłacają się lepiej,gdyż stare mieszkania są niewiele tańsze ,a tak naprawdę za remonty w niedługim czasie będą obciążeni lokatorzy:naprawa dachu,ocieplenia ,wymiana elektryki,nowych rur,a do tego wszystko po staremu,a jeszcze może się okazać budynek do rozbiórki, nie remontu np bloki stawiane z płyt na parę lat. W starych blokach były przeróbki,ponieważ były piece kaflowe,wentylacje źle działają.Myślę że nie ma się co zastanawiać nowe i już.

  Odpowiedz
 6. Ewelina  11 kwietnia 2016 17:11

  Niedługo będzie mnie czekać taki dylemat, Jakie wybrać mieszkanie. Nowe? A może stare? Ciężki orzech do zgryzienia. Na razie jednak nie martwię się na zaś.

  Odpowiedz
 7. Maria Nyska  10 stycznia 2019 01:19

  Inwestycja w nieruchomości jest opłacalna i najlepiej jesli będzie to zainwestowany własny kapitał i niewielka ilość kredytu. Sam niedawno kupiłem apartament Lubicz w nadmorskiej miejscowości Rowy. Wiem, że świetnie się sprzedają te apartamenty, zresztą sie nie dziwię, bo maja świetną lokalizację. My mamy zamiar wynajmować ten apartament dla turystów bo chcemy, żeby mieszkanie na siebie zarabiało.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany