Miesiączka wcale nie musi boleć. Jak radzić sobie z bolesną menstruacją?

Bolesne miesiączkowanie to grupa objawów pojawiająca się w trakcie krwawienia miesiączkowego, na które cierpi ok. 40% kobiet. Ból może pojawić się od 24 do 72 godzin przed wystąpieniem krwawienia i jest najsilniejszy w trakcie pierwszego dnia menstruacji. Występuje zazwyczaj 1-2 lata po pierwszej miesiączce.

Geneza bólu miesiączkowego

Ból w trakcie menstruacji wynika z uwalniania dużej ilości prostaglandyn z endometrium. Są one odpowiedzialne za pojawienie się skurczy macicy i naczyń wewnątrzmacicznych. Gdy są one uwalniane w zbyt dużej ilości, mogą być przyczyną hiperaktywności skurczowej macicy i jej niedokrwienia, a przedostając się do krwioobiegu odpowiadać za pojawienie się bólów głowy, nudności oraz wymiotów. Zespół objawów bólowych, który towarzyszy kobietom tuż przed lub w trakcie menstruacji, nazywamy zespołem bolesnego miesiączkowania (ZBM). Wyróżniamy bolesne miesiączkowanie pierwotne oraz wtórne, które towarzyszy chorobom w obrębie narządu rodnego.

Jak sobie radzić z bolesną menstruacją?

Jeżeli bóle menstruacyjne nie utrudniają codziennego funkcjonowania, pozwalają na uczęszczanie do szkoły lub pracy, możemy je opanować za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ważne jest, by przyjmować leki właśnie z tej grupy, ponieważ hamują one aktywność cyklooksygenazy – enzymu biorącego udział w syntezie prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Jednym z preparatów dostępnych bez recepty, zawierających NLPZ, jest Ketesse 25. Jego zaletą jest możliwość przyjmowania przed posiłkiem oraz szybki początek działania przeciwbólowego. Leki przeciwbólowe warto zażyć odpowiednio wcześnie – tuż po pojawieniu się krwawienia lub zapobiegawczo w przewidywanym dniu pojawienia się miesiączki. Pomocne w łagodzeniu uciążliwego bólu mogą okazać się ciepłe okłady lub ciepła kąpiel, które zmniejszą intensywność skurczy. Warto sięgnąć po ziołowe napary relaksujące np. z rumianku lub liści malin, które pomogą się wyciszyć i zmniejszyć ilość uwalnianych hormonów stresowych. Na kilka dni przed miesiączką można uzupełnić braki magnezu oraz wapnia poprzez odpowiednią dietę lub suplementacje. Należy unikać przyjmowania aspiryny, która mimo że należy do grupy NLPZ, może nasilać krwawienie.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Do lekarza należy się udać w przypadku, gdy standardowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a pojawiająca się miesiączka utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Najlepiej udać się do ginekologa, który po zebraniu wywiadu i wykonaniu USG będzie mógł wykluczyć inne patologie, takie jak: endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie miednicy mniejszej, polip endometrialny, stenoza szyjki macicy oraz wrodzone nieprawidłowości anatomiczne. Mogą one być przyczyną wtórnego zespołu bolesnego miesiączkowania i wymagać interwencji farmakologicznej bądź chirurgicznej. W przypadku, gdy silnym bólom podczas miesiączki towarzyszy zespół napięcia przedmiesiączkowego, korzystnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie antykoncepcji hormonalnej, która łagodzi objawy obu zespołów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (89 głosów, średnia: 4,20 z 5)
zapisuję głos...