Mezoterapia igłowa – na czym polega, zastosowanie, efekty
Spis treści:
Mezoterapia igłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych w naszym kraju. Ma ona wszechstronne zastosowanie: odmładza skórę twarzy, hamuje wypadanie włosów, a nawet redukuje cellulit. Na czym polega mezoterapia? Jakie efekty można dzięki niej osiągnąć?
Mezoterapia igłowa – co to jest?
Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na podaniu do skóry właściwej preparatów rewitalizujących, witaminowych lub leczniczych za pomocą drobnych i gęstych nakłuć. Iniekcja wykonywana jest strzykawką z cieniutką igłą lub specjalnym „pistoletem”. Jest to jeden z najlepszych sposobów na aplikację substancji aktywnych w głąb skóry. Wstrzyknięty preparat błyskawicznie pobudza procesy produkcji kolagenu i elastyny, wpływając tym samym na przebudowę naskórka. Składniki aktywne zawarte w preparatach do mezoterapii igłowej działają wielokierunkowo – mogą nawilżać, odżywiać, eliminować wolne rodniki, ujędrniać, pobudzać wzrost włosów.
Jak działają preparaty do mezoterapii igłowej?
Do mezoterapii igłowej wykorzystuje się różnego rodzaju składniki aktywne, które mają korzystne działanie na skórę, m.in.:
- kwas hialuronowy – ma on zdolność wiązania cząsteczek wody w skórze; mezoterapia kwasem hialuronowym nawilża, ujędrnia i rewitalizuje;
- kolagen – jest białkiem będącym jednym z najważniejszych budulców skóry; mezoterapia kolagenowa umożliwia więc intensywną regenerację i odbudowę skóry;
- kofeina – pobudza mikrokrążenie i wspomaga usuwanie cellulitu;
- rutyna – wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu „pajączków” na skórze;
- witaminy A, C, E – działają antyoksydacyjnie (eliminują wolne rodniki);
- krzemionka organiczna – sprzyja regeneracji włókien elastynowych i kolagenowych – zapobiega starzeniu się skóry, poprawia jędrność, leczy cellulit i nadmierne wypadanie włosów;
- substancje czynne pochodzenia naturalnego, np. wyciągi z alg czy z zielonej herbaty – charakteryzują się przede wszystkim właściwościami przeciwutleniającymi;
- osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z własnej krwi pacjenta – ma silne właściwości regeneracyjne; mezoterapia osoczem nazywana jest „wampirzym liftingiem”.
Jakie efekty daje mezoterapia?
Mezoterapia igłowa twarzy umożliwia szybką rewitalizację skóry. Pomaga w odzyskaniu młodzieńczego wyglądu. Redukuje niedoskonałości nawet w tak delikatnych miejscach, jak okolice oczu. W zależności od zastosowanego koktajlu do mezoterapii igłowej można osiągnąć następujące efekty:
- lifting – poprawa napięcia i sprężystości skóry;
- redukcja zmarszczek;
- ochrona przed wolnymi rodnikami, przyspieszającymi proces starzenia;
- intensywne nawilżenie;
- odżywienie;
- redukcja obrzęków i zasinień wokół oczu;
- ogólna poprawa kondycji skóry.
Mezoterapia igłowa wykonana na skórze głowy wzmacnia kondycję włosów, zapobiega ich wypadaniu oraz zagęszcza włosy. Z kolei zabieg na całe ciało może pomóc w redukcji pomarańczowej skórki i rozstępów. Często stosuje się też terapię łączoną, gdzie mezoterapia stanowi tylko jeden z elementów kuracji, obok np. endermologii, drenażu limfatycznego, rediofrekwencji, ultradźwięków czy karboksyterapii. Mezoterapia igłowa pomaga w regeneracji skóry po przeszczepie włosów oraz skraca czas rekonwalescencji po zabiegach laserowych na ciało.
Efekty mezoterapii igłowej można zauważyć już po jednym zabiegu, ale dla osiągnięcia optymalnych rezultatów konieczne jest wykonanie pełnej serii. Najczęściej są to cztery zabiegi wykonywane w odstępach co 7, 14 lub 28 dni. Plan leczenie zawsze ustala lekarz podczas konsultacji wstępnej.
Jeżeli masz więcej pytań na temat mezoterapii igłowej, zachęcamy do kontaktu na przykład ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.