Mężatki przekwitają później

Kobiety niezamężne są bardziej niż mężatki narażone na menopauzę przed 45 rokiem życia – zaobserwowali naukowcy z Departamentu Antropologii, Uniwersytetu w Massachusetts.

Mężatki przekwitają później

Swoje wnioski oparli na badaniach przeprowadzonych w Green County, w Nowym Jorku, gdzie porównano liczbę porodów, aktywność seksualną, nałogi, wykształcenie oraz przychód kobiet zamężnych i owdowiałych, a także samotnych i rozwiedzionych. Okazało się, że średnia wieku menopauzy kobiet w pierwszej grupie była wyższa w porównaniu do kobiet samotnych i rozwiedzionych.

Zdaniem naukowców taki stan rzeczy wynika między innymi z „feromonalnego wpływu mężczyzny w gospodarstwie domowym”, co oznacza nic innego, jak pozytywny (bo hamujący) wpływ męskich feromonów na proces starzenia się kobiety. Oczywiście średnia wieku pań przechodzących menopauzę zależy również od wielu innych czynników, takich jak chociażby palenie papierosów czy stresujący tryb życia, niemniej jednak – jak zauważają badacze Friebely J. i Rako S. – działanie zarówno męskich, jak i syntetycznie wytwarzanych feromonów ma znaczący wpływ na poziom libido, odporność czy samopoczucie kobiet przed oraz w okresie menopauzy.

Małżeństwo

Co ciekawe, wyniki eksperymentów pokazują, że ryzyko menopauzy przed 45. rokiem życia jest niższe dla kobiet wykształconych oraz dla kobiet udzielających się społecznie, np. należących do różnych klubów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (88 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  5 sierpnia 2013 13:37

  Dlaczego mnie to nie zaskoczyło.

  Odpowiedz
 2. dakotka  24 kwietnia 2015 14:54

  mnie też nie 😉 jak to mówią „widać po kobiecie czy ma dobrego chłopa”

  Odpowiedz
 3. efffciaa  24 października 2016 15:09

  Moim zdaniem nie do końca dotyczy to mężatek , raczej szczęśliwe kobiety przekwitają później 🙂 nie wszystkie małżeństwa są udane i nieraz mąż potrafi sporo krwi napsuć 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany