Metoda WOOP – skuteczny sposób, by osiągnąć każdy cel!

Każdy z nas ma marzenia. Mniejsze lub większe, mniej lub bardziej realne. Niektórzy uważają, że marzenia to mrzonki dla osób z głową ciągle w chmurach, dla innych to po prostu cele z odroczonym terminem realizacji. Co zrobić, żeby wizje, które snujemy w głowie i boimy się nimi podzielić na głos stały się faktem?

W osiągnięciu celu przeszkadza nam często nastawienie, nie jest to jednak jedyna przeszkoda. Często nie sprzyjają nam różnego rodzaju okoliczności jak brak funduszy, umiejętności, niedostateczne wsparcie bliskich osób czy po prostu zgubne nawyki. Istnieje jednak sposób, by odkryć co nas ogranicza, a tym samym wyeliminować przeciwności i konsekwentnie dążyć do obranego celu. Jest nią metoda WOOP – opracowana przez Gabriele Oettingen, profesorkę psychologii na Uniwersytecie, autorkę licznych opracowań na temat myślenia o przyszłości. Jeśli chcesz, by Twoje najskrytsze marzenia ujrzały światło dzienne i doszły do skutku – koniecznie czytaj dalej!

metoda WOOP

Źródło: unsplash.com

Metoda WOOP – skuteczny sposób, by osiągnąć każdy cel!

Ponad 20 lat badań naukowych nad ludzką motywacją przyniosło opracowanie skutecznej metody osiągania sukcesów. WOOP to akronim od angielskich słów: Wish (cel, życzenie), Outcome (wynik, pożądany rezultat, korzyść), Obstacle (przeszkoda), Plan (plan). Jest to strategia, która pozwala pracować na dowolnym celem – nie ma znaczenia jego rozmiar czy czas trwania. Dzięki niej można planować zarówno dalekosiężne biznesowe plany, która mają wspomóc rozwój naszej kariery zawodowej, jak również  bardziej przyziemne sprawy związane z naszym codziennym życiem.

Wish (Cel)

metoda woop

Źródło: pixabay.com

Wish, czyli życzenie, które chcesz, żeby się ziściło. To cel, który może dotyczyć Twojego życia osobistego lub zawodowego, który stanowi dla Ciebie wyzwanie oraz który chciałabyś i mogłabyś zrealizować w określonym czasie. Może być to cokolwiek, co jest dla Ciebie istotne, coś, co wiesz, że jest możliwe do zrealizowania. Niech to będzie na przykład awans w pracy czy nauka języka. Skup swoje myśli i uwagę na tym celu, najlepiej zapisz na kartce. To co zapisane nie umknie Twojej pamięci i uwadze.

Outcome (Wynik)

Źródło: pixabay.com

Gdy już wiesz, jaki cel chcesz osiągnąć pomyśl o tym, jaki jest najlepszy możliwy rezultat, tego że Twoje życzenie się spełni. Nazwij tą korzyść i koniecznie zachowaj w pamięci. Pomóc Ci może wizualizacja – wyobraź sobie konkretne wydarzenia i doświadczenia, które będą związane z osiągnięciem pożądanych przez Ciebie rezultatów. Niech stworzony w Twojej wyobraźni obraz będzie tak realistyczny, jak to tylko możliwe. Jeśli zatem marzysz o awansie wyobraź sobie dzień, w którym szef oficjalnie i na forum chwali Cię za dotychczasowe osiągnięcia. Docenia Twój trud i awansuje na wymarzone, prestiżowe stanowisko. Oczami wyobraźni zobacz siebie jako uśmiechniętą i spełnioną pracownicę. Zauważ przywileje, które wiążą się z osiągnięciem kolejnego szczebla kariery. Nie bój się wyobrażać sobie tego w najdrobniejszych detalach.

Obstacle (Przeszkoda)

Źródło: pixabay.com

Po wizualizacji rezultatu skup się na przeszkodzie i potencjalnych trudnościach. Pomyśl, co może utrudniać osiągnięcie celu. Czy są to jakieś zewnętrzne okoliczności? Czy może przyczyna tkwi w Tobie? Postaraj się jak najdokładniej sprecyzować owe problemy. Wszak musisz widzieć z czym przyjdzie Ci walczyć. Jeśli to wewnętrzna przeszkoda, ustal co Cię hamuje. Być może są to Twoje negatywne myśli czy złe nawyki. Najczęściej największym hamulcem w osiągnięciu celu jesteśmy my sami. Szukamy wymówek, marnujemy swój czas na drobnostki lub po prostu boimy się osiągnąć sukces.

Podobnie uczyń jeśli chodzi o zewnętrzne okoliczności. Zastanów się, co może opóźniać realizację planów. Czy są to finanse? Może brak jakiejś umiejętności? Pamiętaj, że przeszkodę można ominąć lub wyeliminować. To nie jest powód, żeby rezygnować i tracić z oczu to, co dla Ciebie ważne.

 

Plan (Plan)

Źródło: pixaby.com

Na samym końcu określamy plan, czyli wszelkie działania, które mają nas doprowadzić do celu. Ma on przede wszystkim pomóc nam skutecznie wyeliminować przeszkodę. Jeśli ustaliłaś, że brak znajomości języka hiszpańskiego nie pozwoli Ci awansować to wypisz sobie na kartce, co możesz zrobić, by pokonać tę przeciwność. Takim konkretnym działaniem może być zapisanie się do szkoły nauki języków obcych. Natrafiłaś na kolejną przeszkodę? Nie masz potrzebnych funduszy? Zastanów się, co możesz zrobić, by te środki zdobyć. Pożyczka? Bardziej przemyślane zakupy? A może problem tkwi w Tobie? Ustaliłaś, że zbyt dużo czasu poświęcasz na złe nawyki, na przykład na przeglądanie stron internetowych. Zainstaluj aplikację, która kontroluje Twój czas w sieci. Brak Ci wiary w swoje własne możliwości? Popracuj nad swoją samooceną, przestań się porównywać, afirmuj, spisuj rzeczy, za które jesteś wdzięczna. 

metoda woop

Źródło: pixabay.com

Metoda WOOP jest dziecinnie prosta, jednak wymaga czasem, by spojrzeć w głąb samego siebie i dokładnie przeanalizować ewentualne przeciwności. Z całą pewnością pomoże Ci precyzyjne rozpisanie wszystkiego krok po kroku, od celu, przez rezultat i przeszkodę, aż po plan. Więc jak – jesteś gotowa zmienić swoje życie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,24 z 5)
zapisuję głos...