Menopauza – czy nadal mogę czuć się kobietą?

 Wraz z menopauzą ustaje kobieca płodność, z tego powodu 30% kobiet utożsamia ten czas z utratą kobiecości[1]. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia ekspert portalu „Zdrowa ONA” – ginekolog, seksuolog prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

 ZO_Kobieta_menopauza_m

Dlaczego po menopauzie przestaję być płodna?

 

Prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Zasadniczym powodem występowania menopauzy jest fakt powolnego wygasania czynności hormonalnej gonad-jajników. Efektem obniżenia liczby pęcherzyków jajnikowych jest zahamowanie procesu jajeczkowania oraz niedobór progesteronu. W okresie menopauzalnym przejściowym znacznie obniża się liczba cykli owulacyjnych. Szacunkowo po 45 roku życia kobiety, zaledwie 5% cykli ma charakter owulacyjny. O zupełnym końcu płodności możemy mówić dopiero po menopauzie.

 

Dlaczego kobiety utożsamiają utratę płodności z utratą kobiecości?

 

Prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Płodność od zawsze była kojarzona
z atrakcyjnością, młodością, powodzeniem i seksualnością, które są nieodłącznymi atrybutami  kobiecości. Dlatego kobiety utożsamiają menopauzę i koniec płodności z jej utratą. Tymczasem jest to naturalny etap w życiu każdej z nas – a zatem także nieodłączny element kobiecości. Postęp nauk medycznych obalił stereotyp dotyczący menopauzy rozumiany do niedawna jako koniec potrzeb seksualnych oraz zaprzestanie zainteresowania seksualnością w tym okresie życia. Zdrowie seksualne uznane zostało na świecie jako podstawowe prawo każdego człowieka.

 

Jak zachować kobiecość po menopauzie?

 

Prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Menopauza jest kolejnym, zupełnie naturalnym etapem życia każdej kobiety na całym świecie. Dlatego też fakt zaprzestania miesiączkowania nie oznacza zmniejszenia jej atrakcyjności. Po menopauzie kobieta może być równie, a nawet bardziej atrakcyjna niż kiedyś, wystarczy, że odpowiednio o siebie zadba. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna pozwoli zachować odpowiednią sylwetkę, witalność, dobry nastrój, a rozpoczęta hormonalna terapia menopauzalna ograniczy nieprzyjemne objawy związane z klimakterium. Po menopauzie warto rozwijać swoje pasje, spełniać marzenia i czerpać radość z życia.

 

Menopauza czy to czas na seks?

Tylko ponad 10% kobiet kojarzy menopauzę z czasem kiedy kobieta odkrywa swoją kobiecość i seksualność na nowo[1].

Prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta: Seksualność jest ważnym aspektem dobrostanu psychicznego będąc jednocześnie wykładnikiem zdrowia kobiety. Natura sfery seksualnej kobiet jest bardzo złożona, uwarunkowana wieloma czynnikami genetycznymi, biologicznymi, neurohormonalnymi jak również psychospołecznymi. Dla kobiety akt seksualny jest wynikiem złożonych przeżyć psychicznych, czułości, poczucia bezpieczeństwa, intymności, kultury uczuć. Poprzez zmiany towarzyszące menopauzie, wydawać by się mogło, że kobiecy organizm sugeruje, że nie jest to już czas na planowanie macierzyństwa. Fakt ten nie oznacza, że kobieta powinna zrezygnować z aktywności seksualnej. Przeciwnie – to najlepszy czas, aby czerpać radość z seksu. Wiele kobiet pozostaje aktywnymi seksualnie
w okresie około i post-menopauzalnym. Seks nie ma ograniczeń wiekowych. To ważny element naszego życia, wzmacnia relacje między partnerami, ale też pozytywnie wpływa na zdrowie – aktywizuje układ oddechowy, odpornościowy, krążenia i pozytywnie wpływa na kobiece samopoczucie.

 Prof.Skrzypulec-Plinta

 


 

[1] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w lipcu 2016 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 605 kobiet w wieku 44-55 lat.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (103 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Tara  2 września 2016 09:06

  Ciekawe skąd takie dane 😉
  Mamy 21 wiek, teraz kobiety nie panikują z powodu utraty płodności 😉

  Odpowiedz
 2. martucha180  2 września 2016 19:22

  Dla mnie pytanie w tytule artykułu jest bezzasadne! To nie miesiączka lub jej brak świadczy o kobiecości.

  Odpowiedz
 3. gusia.  4 września 2016 13:02

  Znam taką panią ,która wręcz nie może się doczekać kiedy to nastąpi 🙂 tzn brak miesiączki .Kobieta może zachować swoją seksualność i nie rezygnować z seksu, tylko czasami jest pytanie z kim? Jeżeli dwoje ludzi się pobiera w podobnym wieku, więc razem się starzeją. Nic w artykule nie ma o panach……….

  Odpowiedz
 4. luna341  4 września 2016 19:31

  Nawet młode kobiety dotyka menopauza a w artykule nic na ten temat nawet nie wspomniano.

  Odpowiedz
 5. nungal  8 września 2016 13:27

  brak miesiączki nie świadczy o kobiecości – sama chętnie bym już z niej zrezygnowała 😉 A kobiety po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce potrafią gracją, kobiecością i stylem przyćmić niejedną dwudziestolatkę czy trzydziestolatkę 🙂

  Odpowiedz
 6. stokrotkapolna  27 października 2016 18:34

  Artykuł trochę nie do końca oddaje prawdę o tematyce menopauzy. ja ,odkąd skończyła mi się miesiączka, to byłam w siódmym niebie.Koniec z jednym problemem, z podpaskami. I w ogóle mi nie przeszkadzało, że nie jestem już płodna. I tak przecież w tym wieku nie chciałabym już mieć dzieci. Przecież to normalne.Okres prokreacji miałam już dawno za sobą.. Dzieci dorosłe, a ja mogę nadal cieszyć się moją kobiecością, a co za tym idzie i seksualnością.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany