Mechaniczny, enzymatyczny, kwasowy… Jaki peeling do twarzy wybrać, żeby pasował do Twojego rodzaju cery? Podpowiadamy!

Bardzo często w naszych artykułach pojawia się informacja o tym, że złuszczanie to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry twarzy. Na rynku kosmetycznym dostępnych są tysiące różnych peelingów. Mnogość marek, nazw oraz rodzajów peelingów może przerażać. Sprawdź, jaki peeling będzie najlepiej pasował do Twojej cery!

Maksymalne korzyści ze stosowania peelingów osiągniemy dopiero, gdy dobierzemy odpowiedni kosmetyk do swojej cery. Na jaki peeling powinnaś postawić? Za chwilę wszystko Ci wyjaśnimy. Najpierw jednak przypomnimy dlaczego peeling to tak ważny etap pielęgnacji.

Jaki peeling wybrać?

Fot. mat. nadesłane

Peelingi w codziennej pielęgnacji

Koniec lata i początek jesieni, to jeden z najlepszych momentów na mocniejsze złuszczanie skóry twarzy. Słońce już słabiej świeci, a w słoneczne dni jego promienie nie są tak ostre. Peelingi sprawiają, że skóra staje się delikatniejsza, stąd konieczność uważania na promieniowanie UV. Oczywiście zachęcamy do stosowania kremów z filtrem UV codziennie, jednak nawet z odpowiednią ochroną słoneczną, latem warto zrezygnować z niektórych form peelingów, np. kwasowych.

Korzyści ze stosowania peelingów

Zalet stosowania peelingów w codziennej pielęgnacji jest naprawdę dużo. Peeling skóry to właściwie podstawowy element świadomej pielęgnacji cery. Przygotowałyśmy dla Was kilka najważniejszych korzyści płynących ze stosowania peelingu:

1. Odblokowanie i zwężenie porów skóry

Odnowienie skóry to naturalny proces, w wyniku którego stare komórki naskórka obumierają, a pojawiają się nowe. Proces ten samoistnie trwa dość długo i łatwo ulega zaburzeniu. Wtedy to zrogowaciałe komórki pozostają na skórze i blokują ujście porów oraz możliwość naturalnego, prawidłowego funkcjonowania skóry. Peeling pomaga przyspieszyć proces pozbywania się martwego naskórka i odblokowuje pory przeciwdziałając tworzeniu się zaskórników.

2. Pobudzenie naturalnego procesu odbudowy

Peeling i pozbycie się najwyższych warstw obumarłych komórek naskórka wywołuje, a właściwie przyspiesza dalsze procesy naprawcze w skórze. Dzięki peelingów na wierzchniej warstwie skóry szybciej pojawiają się nowe komórki, dzięki czemu skóra jest odświeżona i pełna blasku.

3. Wygładzenie i spłycenie zmarszczek.

Peelingi dzięki szybszemu pozbywaniu się warstwy zrogowaciałej pomagają lepiej dotrzeć kolejnym kosmetykom stosowanym w pielęgnacji skóry do głębszych warstw skóry. Warto więc po peelingu zastosować produkt o działaniu ani-aging. Przyniesie on jeszcze skuteczniejsze efekty.

4. Zmniejszenie przebarwień i wyrównanie kolorytu skóry twarzy.

Peelingi świetnie sprawdzają się również u osób, które chcą wyrównać koloryt cery i pozbyć się przebarwień, nawet tych głębszych. Ze względu na to działanie, peelingi świetnie sprawdzą się jako kosmetyk po lecie, który pomaga skórze się zregenerować i pozbyć niechcianych przebarwień posłonecznych.

5. Ułatwienie wnikania składników odżywczych.

Dzięki temu, że pozbywamy się obumarłej warstwy naskórka, składniki aktywne z kosmetyków stosowanych w dalszych etapach pielęgnacji mogą lepiej wnikać w głębsze warstwy skóry. Działają więc skuteczniej, a skóra szybciej jest jędrna i elastyczna.

Rodzaje peelingów do twarzy

Oferta kosmetyków złuszczających, zwłaszcza do twarzy jest ogromnie bogata i to nie tylko jeżeli chodzi o marki, ale i o rodzaje peelingów. W praktyce, najważniejsze co musimy wiedzieć, to że peelingi możemy podzielić na 3 podstawowe rodzaje w zależności od ich działania:

Peeling mechaniczny

Peelingi mechaniczne mają w swojej formule drobinki, które mechanicznie ścierają martwy naskórek. W domowych peelingach przygotowanych samodzielnie, w roli drobinek może wystąpić kawa, sól, cukier, rozdrobnione nasiona lub zmielone pestki owoców. W zależności od ich stopnia rozdrobnienia mamy peelingi drobnoziarniste lub gruboziarniste. Peeling mechaniczny to peelingi, po które sięgamy najczęściej. Sprawdzą się u posiadaczek skóry normalnej, tłustej i mieszanej. Raczej nie są polecane osobom z wrażliwą, cienką, czy naczynkową cerą. Peelingów mechanicznych powinny unikać także osoby borykające się z trądzikiem i innymi zmianami zapalnymi.

 

peeling SuperStar

Fot. Nawilżająco-rozświetlający peeling do twarzy FaceBoom SuperStar, cena: 6,00 zł, www.bodyboom.pl

Pokazany powyżej peeling to peeling cukrowy, który złuszcza martwy naskórek, usuwa nadmiar sebum, zmniejsza widoczność porów, a dodatkowo dzięki zawartym składnikom aktywnym nawilża, rozświetla i nadaje cerze promienny blask. W składzie produktu, oprócz wspomnianego cukru, znajdziemy też ekstrakt z papai, glicerynę, naturalną perłę oraz ekstrakt z yuzu.

Peeling enzymatyczny

To drugi rodzaj peelingu, po który sięgamy najchętniej, zaraz po peelingach mechanicznych. Najważniejszym składnikiem peelingu enzymatycznego są enzymy roślinne, które rozpuszczają zawartą w komórkach keratynę, a co za tym idzie, rozluźniają komórki naskórka i ułatwiają ich eksfoliację, a więc również skutecznie przyczyniają się do przyspieszenia odnowy skóry. Peelingi enzymatyczne inaczej nazywane są peelingami chemicznymi. Działają delikatniej niż peelingi mechaniczne, więc są polecane również osobom posiadającym cerę suchą, naczynkową, wrażliwą, czy skłonną do podrażnień. Mogą je stosować również osoby z cerą trądzikową.

puder_enzymatyczny FaceBoom

 

Fot. Enzymatyczny puder do oczyszczania twarzy, FaceBoom, cena: 22,00 zł

Puder enzymatyczny wygładza i zmiękcza skórę zapewniając jej przy tym bezpieczną pielęgnację. Mogą go stosować także osoby z wrażliwą cerą. W składzie produktu znajdziemy ekstrakt z papai, który w połączeniu z mączką owsianą łagodnie złuszcza martwe komórki naskórka. W jego składzie znajdziemy też olej abisyński, który pobudza procesy regeneracyjne i nadaje skórze miękkości.

 

Peeling kwasowy

Kwasy zawarte w peelingach kwasowych działają podobnie jak powyższe enzymy, jednak są bardziej intensywne i wpływają także na głębsze warstwy naskórka. Peelingi kwasowe są polecane osobom, które mają cerę problematyczną i z przebarwieniami. Uważaj jednak, jeżeli masz otwarte rany – kosmetyk w takim przypadku może powodować podrażnienia. Peelingi kwasowe poleca się także posiadaczkom skóry dojrzałej, chcącej poprawić jędrność i elastyczność cery. Peeling kwasowy jest również peelingiem chemicznym i ma bardzo intensywne działanie. Jeżeli skusisz się na samodzielne stosowanie w domu, to musisz być bardzo ostrożna, żeby uniknąć podrażnień skóry.

Każdy z rodzajów peelingów ma swoje wady i zalety. Najprostszy w zastosowaniu jest peeling mechaniczny. Peelingi kwasowe wymagają od nas dodatkowej wiedzy. Jeżeli jej nie posiadasz, udaj się na pierwsze zabiegi do specjalisty. Skóra każdej z nas, niezależnie od rodzaju, może odmiennie reagować na kosmetyk, dlatego warto podchodzić do złuszczania z rozwagą. Peelingi pomogą Ci się pozbyć niechcianych pamiątek z wakacji – wyrównują koloryt i pobudza skórę do szybszej regeneracji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (50 głosów, średnia: 4,88 z 5)
loading... zapisuję głos...