Meble w stylu retro – poradnik dla osób urządzających swoje cztery kąty

Styl retro to coraz chętniej wybierany sposób aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Retro kojarzy nam się z elegancją, luksusem i szykiem, a często także – przywołuje uczucie nostalgii. Wiele osób pamięta stare stylizacje mebli, których używali nasi rodzice i dziadkowie w dobie PRL-u. Obecnie, coraz częściej wracamy właśnie do tych stylizacji – poszukując mebli wykonanych w klasyczny sposób. Na nasze szczęście – znajdziemy rozmaite sklepy oferujące wybór właśnie takiego umeblowania. Poniżej podpowiadamy – jak się zabrać do urządzania pomieszczeń w stylu retro oraz czego nie powinno w nich zabraknąć.

Meble w stylu retro

fot. table4u.pl

Meble w stylu retro do salonu – po co warto sięgnąć?

Styl retro jest dość rozbudowany – pod pojęciem tym znajdują się zarówno stylizacje typowe dla doby PRL-u jak i starsze o kilka (lub więcej) dekad. Obecnie, styl PRL-u cieszy się dużą popularnością – wraca do łask, stając się istotnym elementem polskiej „duchologii”. Firmy meblarskie prześcigają się w produkowaniu mebli imitujących te używane przed półwieczem. Dlatego – urządzenie swojego miejsca zamieszkania w tym stylu jest jak najbardziej możliwe.

Zacznijmy od sprawy podstawowej – czyli od mebli właśnie. Z jakich warto korzystać, jeśli zależy nam na odzwierciedleniu atmosfery poprzedniej epoki? Przede wszystkim – warto wybierać siedziska o określonych parametrach estetycznych. Sofy i fotele powinny być ulokowane na długich, wysokich nóżkach. Najlepiej, jeśli nogi tych mebli są drewniane oraz dość szczupłe. Warto wybierać siedziska o obiciu pękatym, pikowanym lub pokrytym wyrazistymi barwami.

Drewniane stoliki kawowe to kolejny ważny element w wyposażeniu mieszkania w stylu retro. Szczególnie warte polecenia są stoliki w formie niskich ław o dużych blatach i krótkich nóżkach. Dobrym pomysłem są również stoliki ustawione na trzech skośnych nóżkach, z widocznymi sękami oraz innymi elementami naturalnych drewnianych deseni.

Komody to meble praktyczne i estetyczne. Te w stylu retro, wykonane są z drewna różnych gatunków, zachowując jego naturalne właściwości. Komody retro mogą być zbudowane z półek otwieranych na oścież jak i wysuwanych szuflad. W każdym przypadku warto wybierać meble o prostych, schludnych frontach. Specyfika komód w stylu retro tkwi także w różnej długości nóżkach, na których usytuowano konstrukcję mebla.

Dodatki do mieszkań w stylu retro

Jeśli zależy ci na odzwierciedleniu atmosfery PRL-u, wówczas radzimy wybrać kilka dodatków do mieszkań, które pozwolą ci stworzyć z niego istny „wehikuł czasu”. O jakich dodatkach mowa? Przede wszystkim – paprotki. Te rośliny doniczkowe były uwielbiane w dobie naszych rodziców i dziadków; stosowano je zarówno w mieszkaniach, urzędach, biurach, firmach – jak i wszędzie indziej.

Plakaty z motywami historycznymi to kolejny dobry pomysł. Warto rozważyć zakup zarówno plakatów partyjnych, propagandowych, jak i tych bardziej artystycznych – na przykład dzieł stworzonych przez przedstawicieli polskiej szkoły plakatu filmowego. Dobrze sprawdzą się również klasyczne reklamy produktów spożywczych, wyrobów tytoniowych lub wydarzeń estradowych.

Różnego typu starocie to kolejny świetny pomysł. W starocie możesz zaopatrzyć się na pchlim targu, lub po prostu – wygrzebać je ze strychu lub piwnicy. Wiele osób odsprzedaje lub nawet po prostu wyrzuca stare rzeczy, nie widząc w nich żadnej wartości. Tymczasem, stare kuferki, niedziałające zegary, ramki od obrazów – po krótkiej renowacji nadają się idealnie do odtwarzania atmosfery i stylu retro.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (98 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...