Maturzyści na start!

Matura to pierwszy krok w dorosłe życie, kolejnym jest wybór kierunku studiów. Co zrobić, by swojej decyzji nie żałować?

W zeszłym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 365 tys. uczniów. Tegoroczni maturzyści ostateczną deklarację dotyczącą przedmiotów zdawanych na maturze muszą złożyć do 7 lutego 2014 roku. Matura to pierwszy krok w dorosłe życie, kolejnym jest wybór kierunku studiów. Co zrobić, by swojej decyzji nie żałować?

Maturzysci

Obecnie w Polsce (stan na listopad 2013 r.) funkcjonuje 467 uczelni, z czego 326 to uczelnie niepubliczne. W roku akademickim 2012/2013 w Polsce było ponad 1,6 mln studentów. Między innymi spora liczba uczelni wyższych i absolwentów sprawia, że nie łatwo znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Jednak przemyślane decyzje mogą znacznie ułatwić start.

Odpowiedź na własne potrzeby

Wybierając kierunek studiów trzeba zastanowić się, co najbardziej nas interesuje i w związku z tym, jaki zawód chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. W dziedzinie, którą wybierzemy musimy czuć się dobrze i pewnie. Zdecydowanie złym pomysłem jest podjęcie pracy w zawodzie, w którym nie widzimy dla siebie perspektyw dalszego rozwoju i nie czerpiemy satysfakcji z wykonywanych zadań. – Przed wyborem studiów powinniśmy zwrócić uwagę na to, na jakie zawody obecnie jest zapotrzebowanie na rynku pracy i jak ono będzie się kształtowało przez najbliższe lata. Jednak nie powinniśmy kurczowo trzymać się tych danych – mówi dr Augustyn Surdyk (filolog-anglista, językoznawca, ludolog) z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. Nie powinniśmy także ulegać sugestiom chociażby rodziców, którzy najchętniej decyzję podjęliby za nas. Kształcenie się w danym kierunku tylko, dlatego że jest na niego zapotrzebowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdarza się, że gdy nie jesteśmy przekonani do tego, co robimy przerywamy edukację przed jej zakończeniem. A nawet jeśli dotrwamy do jej końca i zdobędziemy dyplom nie daje nam to gwarancji sukcesu. – Często osoby wykształcone w kierunku, do którego nie mają zacięcia, nie mogą znaleźć pracy lub nie sprawdzają się w danym zawodzie. Obserwujemy również sytuację odwrotną. Absolwent kierunku powszechnie uznawanego za taki, który nie daje perspektyw bez problemu odnajduje się na rynku pracy i znajduje satysfakcjonującą pracę. Dzieje sią tak, dlatego że dziedzina, w której jest wykształcony jest również jego pasją, a co za tym idzie jest po prostu dobry w tym co robi i wyróżnia się pośród pozostałych absolwentów – komentuje dr Augustyn Surdyk z WSEIiI.

W podjęciu właściwej decyzji pomóc może również pedagog, psycholog szkolny lub doradca zawodowy, który powinien być wyposażony w obszerny zbiór ofert szkół wyższych. Warto także wybrać się na tzw. drzwi otwarte, podczas których można porozmawiać ze studentami, wykładowcami, zapoznać się z informatorem.

Filologia na plus

Rynek pracy i obowiązujące na nim trendy są zmienne. Zdarza się, że zawód, na który zapotrzebowanie maleje w danym kraju, zaczyna być pożądany w innym. Obecnie młodzi ludzie nie boją się mobilności i zmiany otoczenia. Jednak, by czuć się pewnie konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego i drugiego języka obcego.

Warto więc wziąć pod uwagę wybór jednego z wielu kierunków filologicznych. – Studiuje się na nich nie tyle język, ile wiedzę o języku i jego praktycznych zastosowaniach. Zdobywa się także informacje dotyczące kulturowych i społecznych uwarunkowań danego kraju lub krajów konkretnego obszaru obcojęzycznego – mówi dr Augustyn Surdyk z WSEIiI.  Znajomość jednego języka obcego coraz częściej okazuje się być niewystarczająca. Warto więc wiedzieć, że na studiach filologicznych zwykle uczy się również drugiego języka (od początku, bądź w ramach kontynuacji nauki).

Wykształcenie filologiczne już od lat nie ogranicza się do konieczności podjęcia zawodu nauczyciela. – Filolodzy zostają tłumaczami, komunikatorami interkulturowymi, mediatorami czy negocjatorami. Znajdują także pracę jako asystenci językowi, redaktorzy lub copywriterzy. Studia językowe to przepustka do wielu zawodów – komentuje dr Augustyn Surdyk z poznańskiej Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej.

Każdy maturzysta obowiązkowo zdaje egzamin z języka obcego. Jednak wiążąc swoją studencką i zawodową przyszłość z językiem obcym warto zadbać o to, by uzyskać z tego przedmiotu jak najlepszy wynik.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (111 głosów, średnia: 4,19 z 5)
loading... zapisuję głos...