Matka Polka w depresji

Depresja poporodowa to choroba, która jest w Polsce stosunkowo rzadko diagnozowana i leczona. Dlaczego tak rzadko jest rozpoznawana? Jak wpływa na kobiety?

Depresja poporodowa to choroba, która jest w Polsce stosunkowo rzadko diagnozowana i leczona. Szacunkowe dane wskazują, że u prawie połowy młodych matek z symptomami depresji nie jest ona rozpoznawana.

smutna kobieta

fot. freepik

To nie baby blues

Depresja poporodowa jest chorobą, która ma bardzo negatywny wpływ na obraz siebie, poczucie wartości kobiety, jej relacje z dzieckiem i otoczeniem.– Przyczyny takiego stanu są różnorodne. Młodej matce i jej otoczeniu może być trudno odróżnić ją od zjawiska opisywanego jako baby blues, czyli trwającego kilka-kilkanaście dni obniżenia nastroju, który jest stanem naturalnym i przemijającym – mówi Anna Szary psychoterapeutka z wrocławskiego Ośrodka Psychoterapii TRZECI BIEGUN. – Młoda mama może nie wiedzieć również, czy jej reakcja emocjonalna jest adekwatna do sytuacji, w której się znalazła i czy to, jak się czuje, jest „normalnym” samopoczuciem kobiety po porodzie – dodaje Anna Szary. Dodatkowym utrudnieniem może być lęk i obawa związana z presją ze strony rodziny i społeczeństwa – kobiety często boją się lub wstydzą przyznać do odczuwanych przez siebie dolegliwości, aby nie być uznanymi za złe matki.

Jak sobie pomóc?

Wiele kobiet stara się przeczekać obniżony nastrój, jednak przy depresji poporodowej pomocy należy szukać u specjalisty. Choroba jest wyleczalna, kobieta musi jednak znaleźć się pod opieką psychologa lub psychiatry. – Zgeneralizowany zły obraz siebie i poczucie winy związane z byciem „nie taką, jak trzeba” oraz obwinianie się o brak uczuć wobec dziecka mogą negatywnie oddziaływać na młodą mamę i jej myślenie o sobie nawet już po wyjściu z choroby. Trudno jest jej wybaczyć sobie to, jaki wpływ mogła mieć choroba np. na relację z dzieckiem – mówi Agnieszka Roguska, psychoterapeutka z Trzeciego Bieguna.– Dlatego też tak ważne jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji poporodowej, aby odczarowywać temat i ośmielać kobiety do sięgania po pomoc i wsparcie.

Macierzyństwo niedoskonałe

Depresja poporodowa stała się tematem przewodnim filmu „0bcy we mnie” – filmu, który w mądry i niezwykle wnikliwy sposób ukazuje sytuację kobiety borykającej się z chorobą. Jego reżyserka, urodzona w francusko-irańskiej rodzinie Emily Atef, chce, by choroba ta przestała być tematem tabu: „Macierzyństwo jest idealizowane. Wychowujemy się w społeczeństwie, w którym wszyscy wierzą w instynkt macierzyński. On ma się budzić, gdy kobieta urodzi dziecko. To instynkt miłości. Idealizuje się macierzyństwo. Prawda bywa jednak daleka od ideału„.

W ramach ogólnopolskiej akcji RE:akcja w depresji organizatorzy zapraszają na projekcję filmu: „Obcy we mnie”. Film będzie można obejrzeć 12 marca (środa) o godzinie 18.30 w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Po seansie odbędzie się dyskusja na temat depresji poporodowej prowadzona przez organizatorki akcji. Bilety do nabycia w kasach kina (5 zł – suma przeznaczona jest na koszt licencji dystrybutora). Kino Nowe Horyzonty jest Partnerem akcji RE:akcja w depresji, wspierając tym samym edukację w zakresie profilaktyki i leczenia depresji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...